Як перетворити поразку на ще один шанс, на конкурентну перевагу в особистому житті, бізнесі, кар’єрі – про це йшлося у лекції проректора Українського католицького університету, декана Львівської бізнес-школи Софії Опацької “Чому помилятися нестрашно?”, яка відбулася цієї середи у подвір’ї нового приміщення Центру для жінок у кризових ситуаціях “Горіховий дім”, про який “Львівська Пошта” розповідала минулої суботи. Так “Горіховий дім” відсвяткував свій сьомий день заснування. Захід був благодійним, від продажу квитків надійшло пожертв на суму 19 400 гривень. Під час тихого аукціону, картини для якого подарувала Надія Паренко, вдалося зібрати ще 5400 гривень.
Зі слів лекторки, ми живемо у суспільстві, орієнтованому на успіх. Не те, що не маємо права на помилку, однак коли її допускаємося, то відразу стаємо дефектними. І це не правильно, бо найбільш успішні та підприємливі суспільства стали такими, саме завдяки тому, що дають людям можливість, право робити помилки.
“Чому таке успішне підприємництво у США? Бо там людина має можливість помилятися багато разів. Як що ти помилився два, п’ять, вісім разів це не означає, що на дев’ятий тобі все вдасться. Але є дуже багато прикладів, коли вдається”, – каже Софія Опацька.
Учасники зустрічі спільно спробували сформулювати головні тези, чому не варто боятися помилок. Отож, допустившись помилки, швидше зрозумієш, що не туди йдеш. Після кожної помилки треба піднятися, коли це робиш багато разів, вчишся вставати, здобуваєш неоціненний досвід. Ніхто не робить помилок навмисно, у той момент кожен щиро вірить, що все робить правильно, тож якщо боятимемося помилитись, ніколи нічого не зробимо правильно.
Помилка – шанс зупинитися і проаналізувати, а що зі мною не так
Помилка – шанс зупинитися і проаналізувати, а що зі мною не так. Допустившись помилки, ми стаємо поблажливішим до інших, бо коли все добре, то вважаємо себе наймудрішими. Визнавши помилку, шукаємо спосіб стати кращими, кожна помилка – це крок вниз, але водночас це нагода піднятися вгору…
Також дуже важливою є підтримка близьких. Саме тоді, коли ми робимо помилки, маємо нагоду пересвідчитися хто поряд зі мною, кому я небайдужий, небайдужа…
Якщо ж прийняти здатність робити помилки як одну із граней своєї особистості, бути готовим, що помилки обов’язково будуть, то значно більше шансів, що вони не будуть надто болючими, а часом можуть бути навіть дуже корисними.
Як помилятися правильно
Зі слів Софії Опацької, у “Бізнес-вік” була нещодавно стаття, що компанії шукають людей, які мають досвід помилок. Під час інтерв’ю з претендентом на ту чи іншу вакансію щораз більше запитують про помилки і поразки. І навіть в резюме вже прийнято писати про невдалі проекти та висновки з них. Логіка дуже проста – якщо людина вміє помилятися, якщо вона вже зробила ці помилки і не боїться про це говорити, то, найімовірніше, вона на них навчилася.
У визнаного бізнес-мислителя, автора численних бестселерів про те, як досягти успіху Адріана Сливоцького є така теза, що розумні люди не люблять помилятися, а дуже мудрі обожнюють помилятися. Однак, на його ж думку, помилятися треба швидко, дешево і розумно.
Після кожної помилки треба піднятися, коли це робиш багато разів, вчишся вставати, здобуваєш неоціненний досвід
“Розумно” – не застрягати, не зациклюватися на невдачах, а рухатися вперед. “Швидко” і “дешево” – приклад стартапів.
“Як працюють творці технологій: спершу роблять версію 0 і кажуть: не судіть строго, а скажіть що не так і ми швидко поправимо. Тоді випускають версію 1: ми вже багато поправили, але все одно будьте до нас поблажливі і підкажіть що не так. Далі є версії 2, 3. Щодня ми отримуємо повідомлення “Оновіть своє програмне забезпечення”. Це спосіб дешево і швидко помилятись. Бізнес і клієнт вже починають до цього звикати. І якщо клієнтові сказати, що ми пробуємо, але вибачте, якщо щось піде не так, то очікування клієнта не будуть надто високими. Це не ідеальний продукт, але разом ми можемо зробити його кращим”, – зазначила Софія Опацька.
Крок назад, три – вперед
Також вона розповіла, що люди, які помиляються, значно більш схильні дотримуватись етичних норм і правил.
“Наприклад, якщо ти маєш поставлені цілі – місячні, квартальні, – то прагнеш їх покращувати і підвищувати. У певний момент людина перебуває вже під тиском успіху – а як же не піднятися ще на сходинку вище, це ж неприпустимо. Наприклад, три роки ти досягав своїх цілей у компанії, був реально крутим, а тут перед тобою така ціль, що вже ходиш по слизькому, але не можеш дозволити собі її не досягти. І тоді людина може піти по головах. З людиною, яка помиляється, цього не стається. Якщо ми дозволяємо собі помилитись, то в дальшій перспективі маємо змогу обрати ті цінності, які справді є важливі. Тому перед керівниками ставлять цілі на 2-3 роки, де вони мають можливість зробити крок назад, аби потім зробити три кроки вперед”, – розповіла лекторка .
Вона поділилась досвідом, що після кожного проекту потрібно дати відповідь на чотири запитання. Що було добре? Що було погане? Що стало сюрпризом – добрим чи поганим? І що наступного разу зробимо інакше? Софія Опацька порадила записати відповіді та робити такі вправи, і не тільки для бізнесу. Звертаючись до цих записів можна не тільки уникнути подібних помилок, а й побачити свій прогрес. Адже успіх вимірюється не лише тим, чого ти досягнув, а передусім тим шляхом, який довелося подолати.