Пенсійний шок

"Пошта" з'ясувала, що доручення на отримання пенсій за тих, хто перебуває за кордоном, не вирішує проблеми. Щоб отримати зароблені протягом життя кошти, слід позбивати підбори...

"Пошта" з'ясувала, що доручення на отримання пенсій за тих, хто перебуває за кордоном, не вирішує проблеми. Щоб отримати зароблені протягом життя кошти, слід позбивати підбори...

babusja.jpg

- Це був шок!..

Львів'янка пані Оксана досі не може оговтатися, розповідаючи свою історію. Її мати, пенсіонерка, два роки тому виїхала за кордон на роботу. Перед від'їздом оформила в нотаріуса доручення на дочку на три роки, аби та могла отримувати її пенсію. Пані Оксана отримувала мамині гроші у відділенні банку, та коли минув рік після оформлення доручення, там їй заявили, що  це - востаннє. Для того, аби й надалі отримувати пенсію, потрібно, щоб мати особисто подала заяву на поновлення виплати пенсії за дорученням в органи Пенсійного фонду за місцем проживання та отримання пенсії. 

Така звістка стала несподіванкою для жінки, адже про таку норму закону вона не знала, а мати не зможе приїхати із далекої Італії, щоб продовжити чинність заяви.

Такі проблеми доводиться розв'язувати багатьом пенсіонерам. Адже за кордоном працюють сотні й тисячі наших громадян похилого віку. До речі, ситуація стосується не тільки "заробітчан", - багато людей фізично не можуть з'явитися перед ясні очі чиновника районного Пенсійного фонду. Яким чином можна отримати гроші? Невже через відсутність в Україні вони пропадуть? Куди потрібно звертатися?

Аби знайти відповіді на ці запитання, "Пошта" звернулася в Головне управління Пен­сійного фонду України у Львівській області.

Як пояснив Казимір Зборовський, начальник управління з виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, якщо людина з якихось причин не може особисто отримувати пенсію (перебування за кордоном, хвороба), вона може написати доручення на конкретну особу, аби та отримувала її гроші. "Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсію можуть виплачувати за дорученням. Для оформлення цього документа пенсіонер може звернутися до нотаріуса або в органи місцевого самоврядування за місцем його проживання. Термін дії доручення визначає сама людина, наприклад, три чи п'ять років. Але щороку пенсіонер повинен особисто подавати в органи Пенсійного фонду заяву на продовження виплати пенсії за цим дорученням. У разі неподання заяви довіреній особі припинять виплачувати пенсію, а гроші зможе отримати тільки пенсіонер особисто", - говорить Казимір Зборовський.

Якщо ж пенсіонер з якихось причин (наприклад, перебування за кордоном) не може особисто поновити заяву про отримання грошей за дорученням і не отримує призначену пенсію протягом шести місяців поспіль, виплата пенсії припиняється. Після повернення додому пенсіонеру потрібно звернутися в органи Пенсійного фонду із заявою про поновлення виплати пенсії.

Але тут є певні обмеження. Нараховані пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення. Тобто, якщо людина не отримувала пенсії впродовж  п'яти років, то вона матиме право отримати гроші тільки за останні три роки.

У такому разі частину не отриманої пенсії, але не більше ніж за 12 місяців, пенсіонерові виплатять одноразово, а решту суми виплачуватимуть щомісяця рівними частинами, які не перевищуватимуть розміру місячної пенсії (стаття 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ). Тобто, якщо пенсіонер отримує 800 грн на місяць, то йому виплачуватимуть щомісяця по 1600 грн, поки він не отримає всі кошти", - говорить Казимір Романович.

За його словами, були тільки одиничні випадки, коли людям не виплачували пенсію за весь пропущений період через те, що вони зі своєї вини невчасно   зверталися до органів Пенсійного фонду, більшість отримувала кошти в повному обсязі.

Окрім того, якщо пенсіонер, який одержує пенсію через банківську установу, з певних причин упродовж року не знімає кошти зі свого поточного рахунку в банку, він зобов'язаний також подати нову заяву до органу Пенсійного фонду. У разі неподання заяви ви­плату його пенсії переводять у поштове відділення за місцем проживання. Тоді працівники пошти приносять гроші додому. Якщо ж протягом півроку працівник пошти не зможе виплатити гроші пенсіонерові (наприклад, особа переїхала тимчасово до родичів в іншу область), то виплата пенсії припиняється. Після повернення громадянин може звернутися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою, аби йому продовжили виплачувати пенсію з нарахуванням за попередній період.  Щоб оформити заяву на продовження виплати пенсії за довіреністю, пенсіонер з пред'явленням паспорта особисто повинен звернутися  в органи Пенсійного фонду за місцем проживання або  в Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, кімн. 104.

Якщо особа через поважний вік або  хворобу не в стані особисто подати заяву в органи Пенсійного фонду за місцем проживання, вона може зателефонувати  в районне/міське управління або в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (тел. 272-60-88). У такому разі працівники Фонду прийдуть додому за фактичним місцем проживання особи, щоби отримати її заяву.

Тож пані Оксані та іншим особам, які потрапили у схожі ситуації, - не варто особливо перейматися. Інша річ, - є ті, для кого пенсії батьків у кризових умовах стали чи не єдиним джерелом існування. Але хіба це когось хвилює?

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4739 / 1.59MB / SQL:{query_count}