– Не секрет, що в Україні збільшується кількість неповних сімей, зокрема, де мама виховує дитину сама, чи багато у Львові матерів-одиначок?
– Станом на 1 липня у Львові із заявою про надання допомоги одиноким матерям звернулося 2 839 осіб. Допомогу отримують 2 540 осіб. А кількість дітей, на яких одержують допомогу, складає 3 094 осіб.
– На які види допомог від держави може розраховувати матір-одиначка?
– Така мати може розраховувати на види допомог, передбачені “Законом про державну допомогу сім’ям з дітьми”. А це від народження дитини і до моменту, коли їй виповниться 18 років (якщо вони навчаються за денною формою навчання у вишах та профтехучилищах), а також одноразова допомога при народженні, при вагітності та пологах. Якщо одинока мати працює і має невеликі доходи, то їй також передбачена допомога, як малозабезпеченій сім’ї.
Варто зазначити, що не кожна мати, яка сама виховує дитину, може бути одинокою. Зокрема, одинока мати – це жінка, в якої при народженні дитини в свідоцтві відсутній запис про батька дитини або дані про батька внесені зі слів матері.
– Який пакет документів потрібно зібрати одинокій матері для оформлення відповідної допомоги?
– Існує наказ №345 Міністерства соціальної політики, де регламентований порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги. Жодних внутрішніх інструкцій працівники соцзахистів не мають.
Насамперед жінці потрібно написати відповідну заяву про призначення допомоги. Принести: витяг з держреєстру актів цивільного стану про реєстрацію дитини; копію свідоцтва про народження дитини; довідку про реєстрацію і місце проживання матері і дитини. У разі, якщо допомога буде призначена за місцем фактичного проживання, тоді потрібен висновок про початкову оцінку потреб дитини і сім’ї. Тобто соціальні працівники мають зробити обстеження умов проживання дитини, написати відповідний висновок і лише тоді допомогу оформлять.
Крім цього, мати повинна подати декларацію про доходи (враховується увесь дохід – зарплата, земельні ділянки більше шести соток тощо). Річ у тім, що віднедавна цю допомогу стали призначати з урахування доходу матері. Якщо раніше допомога призначалася з урахуванням доходу, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то зараз – у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
– То умови призначення допомоги одиноким матерям погіршилися чи все ж покращилися?
– Наприклад, якщо мама сама виховує одну дитину, то при зверненні за допомогою жінка подає декларацію, яку заповнює на підставі довідок про доходи. Береться її дохід за півроку, ділиться на шість і вираховується середньомісячний дохід на одну особу. Отож розмір прожиткового мінімуму мінус ось цей середньомісячний дохід на одну особу – це і є допомога одинокій матері.
Розмір прожиткового мінімуму щорічно затверджується “Законом про державний бюджет”. З травня для дітей до шести років максимальний розмір допомоги становить 1426 грн, від 6 до 18 років – 1777 грн , від 18 до 23 років (якщо навчаються на стаціонарі) – 1684 грн.
Тобто, якщо одинока мати не працює, вона отримуватиме допомогу в розмірі 1426 грн, оскільки середній дохід на одну людину становить нуль. Якщо ж мама працювала, і хоч її зарплата була мінімальною (3200 грн), то допомога їй не вийде (суму поділіть на два і вийде 1600 грн, а це більше за прожитковий мінімум – 1426 грн). Отож, для одиноких матерів, які працюють, умови призначення допомоги значно погіршилися.
– Що порадите робити матусям, можливо й інспекторам соцзахисту, аби подання документів не затягувалося і допомогу призначили якнайшвидше?
– При першій же зустрічі і мама, яка звернулася по допомогу, і інспектор соцзахисту, який веде прийом, повинні бути максимально відвертими. Тобто мама не повинна нічого приховувати і сама розповісти про ту ситуацію, в якій вона опинилася. Наприклад, що вона тут не зареєстрована (що часто з’ясовується за четвертим разом), що вона має додаткових дохід (пай, машину тощо). Також інспектор повинен розповісти про увесь пакет документів, які треба жінці зібрати, з урахуванням її ситуації. Зокрема, якщо є земельна ділянка, то потрібно принести довідку про її наявність.
– Чому так важко українцям оформити допомогу на дітей через інтернет, що так рекламувало Мінсоцполітики? Батьки кажуть, що ця послуга не завжди спрацьовує.
– Найперше це питання до самого Міністерства соціальної політики, який видає програмний продукт і який некоректно працює. Наразі, онлайн можна подати лише заяву на отримання допомоги при народженні дитини: за допомогою електронного цифрового підпису ідентифікується особа, управління соцзахисту отримує про неї повідомлення і призначає допомогу. На інші види допомог це не поширюється.
Щоб не стояти в чергах, можна завчасу зателефонувати у своє відділення і записатися на прийом, або зробити це через інтернет, зокрема через сайт “Львів соціальний”, скориставшись яким, отримаєте повідомлення із вказаним днем і часом прийому.
– Якщо жінці все ж призначили допомогу як одинокій матері, то упродовж якого терміну виплачується ця допомога?
– Допомога виплачується упродовж шести календарних місяців. Її призначають із місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця (по місяць досягнення дитиною 18-річного віку). Кожні шість місяців допомога підлягає перегляду. Для цього знову необхідно звернутися до управління соцзахисту.
Якщо ж, наприклад, у травні допомога жінці не вийшла, то через кілька місяців їй варто звернутися ще раз. Перерахунок не передбачений, потрібно самій мамі йти і ще раз спробувати.