Без нас не літали б?..

Наші співвітчизники щонайменше прискорили "штурм Всесвіту"

Наші співвітчизники щонайменше прискорили "штурм Всесвіту"

12 квітня, у Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики та День працівників ракетно-космічної галузі України, важко відмовити собі в задоволенні нагадати про те, що "штурм Всесвіту" розпочинали саме українці.

Від запорожців...

Перший космонавт-українець Павло Попович запевняв із цього приводу: "Запорозькі козаки застосовували літавки - труби, які начиняли порохом і підпалювали з одного кінця. Вони злітали й вибухали вже у ворожому стані. Це вже були реактивні снаряди. Окрім того, згадаймо: Кибальчич, Кондратюк, Корольов, Челомей, Янгель, Глушко - українці. Виходить, що за українцями - величезний внесок у розвиток сві­тової космонавтики".

В іншому інтерв'ю Попович назвав українцем ще й "батька космонавтики" Костянтина Цiолковського-Наливайка, котрий походив із Рівненщини й підписувався двома прізвищами, друге з яких у часи СРСР "відчепили", аби не давати "буржуазним націоналіс­там" приводу для "самолюбування". Бо саме Цiолковський-Наливайко першим довів, що реактивні ракети на рідкому пальному подолають земне тяжіння, розрахував їхній рух, заклав основи рідинних ракетних двигунів і запропонував виводити в космос навколоземні орбітальні станції. А в своїх дослідженнях використав дані про реактивні снаряди, "реанімовані" 1827 року генерал-лейтенантом російської армії з Полтавщини Олександ­ром Засядьком за спогадами його діда-запорожця.

...до дніпропетровців

Стосовно ж інших згаданих Поповичем українців, то Микола Кибальчич створив перший реальний проект пілотованого космічного апарата. А щодо Юрія Кондратюка (цим іменем і прізвищем підписувався, аби уникнути репресій, Олександр Шагрей), то один із керівників польоту американців на Місяць Джон Губольт визнав - скориставшись "трасою" нашого співвітчизника, вони заощадили 14 млрд доларів.

А ще він чіткіше, аніж попередники, розрахував політ ракети в космосі й обґрунтував до­цільність її вертикального зльоту, запропонував схему чотириступеневої ракети на киснево-водневому пальному, використання опору атмосфери для гальмування, виведення на орбіту супутників космічних кораблів під час їхніх польотів на інші планети й застосування злітно-посадкового апарата для посадки на них та повернення на корабель, реалізоване в американській космічній програмі "Аполлон". Ініціював і використання сонячної енергії та гравітаційного поля зустрічних небесних тіл для дорозгону чи гальмування космічних кораблів під час їхніх польотів, а також застосування ракетно-артилерійських систем для постачання супутників на навколоземних орбітах, використане в роботі транспортної системи "Прогрес".

Житомирянин Сергій Корольов - син Марії Москаленко, котрий вказував у всіх анкетах, що він - українець, був ініціатором і керівником першого польоту людини в космос. А під керівництвом уродженця Під­ляшшя Валентина Челомея й дніпропетровця Михайля Янгеля в рідному місті останнього "народжувалися" ракети-носії та штучні супутники Землі.

Ракети з двигунами одесита Валентина Глушка виводили
в космос орбітальні станції "Протон". Створив він і перший електротермічний ракетний двигун та "радянський шатл" (космічний корабель багаторазового використання) - "Енергію"- "Буран".

Утім, аби перерахувати усіх підкорювачів космосу з України, не вистачить навіть газетної сторінки.

Тому завершимо цю публікацію згадкою про те, що, за даними Поповича, Землю бачили круглою 12 українців та 16 наших земляків інших національностей.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4799 / 1.56MB / SQL:{query_count}