Наші співвітчизники щонайменше прискорили "штурм Всесвіту"
12 квітня, у Всесвiтнiй день авiацiї i космонавтики та День працівників ракетно-космічної галузі України, важко відмовити собі в задоволенні нагадати про те, що "штурм Всесвіту" розпочинали саме українці.
Перший космонавт-українець Павло Попович запевняв із цього приводу: "Запорозькі козаки застосовували літавки - труби, які начиняли порохом і підпалювали з одного кінця. Вони злітали й вибухали вже у ворожому стані. Це вже були реактивні снаряди. Окрім того, згадаймо: Кибальчич, Кондратюк, Корольов, Челомей, Янгель, Глушко - українці. Виходить, що за українцями - величезний внесок у розвиток світової космонавтики".
В іншому інтерв'ю Попович назвав українцем ще й "батька космонавтики" Костянтина Цiолковського-Наливайка, котрий походив із Рівненщини й підписувався двома прізвищами, друге з яких у часи СРСР "відчепили", аби не давати "буржуазним націоналістам" приводу для "самолюбування". Бо саме Цiолковський-Наливайко першим довів, що реактивні ракети на рідкому пальному подолають земне тяжіння, розрахував їхній рух, заклав основи рідинних ракетних двигунів і запропонував виводити в космос навколоземні орбітальні станції. А в своїх дослідженнях використав дані про реактивні снаряди, "реанімовані" 1827 року генерал-лейтенантом російської армії з Полтавщини Олександром Засядьком за спогадами його діда-запорожця.
Стосовно ж інших згаданих Поповичем українців, то Микола Кибальчич створив перший реальний проект пілотованого космічного апарата. А щодо Юрія Кондратюка (цим іменем і прізвищем підписувався, аби уникнути репресій, Олександр Шагрей), то один із керівників польоту американців на Місяць Джон Губольт визнав - скориставшись "трасою" нашого співвітчизника, вони заощадили 14 млрд доларів.
А ще він чіткіше, аніж попередники, розрахував політ ракети в космосі й обґрунтував доцільність її вертикального зльоту, запропонував схему чотириступеневої ракети на киснево-водневому пальному, використання опору атмосфери для гальмування, виведення на орбіту супутників космічних кораблів під час їхніх польотів на інші планети й застосування злітно-посадкового апарата для посадки на них та повернення на корабель, реалізоване в американській космічній програмі "Аполлон". Ініціював і використання сонячної енергії та гравітаційного поля зустрічних небесних тіл для дорозгону чи гальмування космічних кораблів під час їхніх польотів, а також застосування ракетно-артилерійських систем для постачання супутників на навколоземних орбітах, використане в роботі транспортної системи "Прогрес".
Житомирянин Сергій Корольов - син Марії Москаленко, котрий вказував у всіх анкетах, що він - українець, був ініціатором і керівником першого польоту людини в космос. А під керівництвом уродженця Підляшшя Валентина Челомея й дніпропетровця Михайля Янгеля в рідному місті останнього "народжувалися" ракети-носії та штучні супутники Землі.
Ракети з двигунами одесита Валентина Глушка виводили
в космос орбітальні станції "Протон". Створив він і перший електротермічний ракетний двигун та "радянський шатл" (космічний корабель багаторазового використання) - "Енергію"- "Буран".
Утім, аби перерахувати усіх підкорювачів космосу з України, не вистачить навіть газетної сторінки.
Тому завершимо цю публікацію згадкою про те, що, за даними Поповича, Землю бачили круглою 12 українців та 16 наших земляків інших національностей.