Першим космонавтом був українець

Але скоріше за інших до зірок полетів його "старший брат"

Але скоріше за інших до зірок полетів його "старший брат"

День космонавтики відзначають 12 квітня, тому що цього дня 1961 року тоді ще старший лейтенант Військово-повітряних сил СРСР Юрій Гагарін першим, здійснюючи 108-хвилинний космічний політ №1 на зорельоті "Восток", подолав земне тяжіння й побачив нашу планету круглою. Та це зовсім не означає, що святкувати День працівників ракетно-космічної галузі України саме 12 квітня ми маємо лише опосередковане право - як колишні громадяни СРСР та їхні нащадки.

"Голуб миру"

Бо першим (і впродовж трьох днів - єдиним) членом загону космонавтів, до якого після суворого відбору з двох із половиною тисяч претендентів увійшли 20 льотчиків, а також його командиром був українець Павло Попович зі села Узин на Київщині. Але він у космос стартував 12 березня 1962 року - четвертим від СРСР і шостим у світі.

А першим цілком виправдано полетів беззаперечно гідний виконати свою легендарну місію росіянин із приязною усмішкою, обеззброюючою не лише в переносному, а й у прямому значенні слова. Бо того 1962 року - під час "карибської кризи" між СРСР і США, коли людство стояло на порозі ядерної катастрофи, мабуть, саме ця доброзичлива усмішка, яка не сходила з перших сторінок усіх газет світу, підсвідомо підказала американцям українське прислів'я: "Не такий страшний чорт, як його малюють".

Відтак змусила повірити в можливість мирного виходу з тієї ситуації. Та хіба не це пророкував 12 квітня 1961 року поет Олександр Твардовський рядками: "Как он пронесся по людским сердцам! Казалось, мир невольно стал добрее, Своей победой потрясенный сам"?.. Це продемонстрували і яскраві "килими" з квітів на його шляху в різних країнах світу, і медаль учасника руху Опору, подарована Гагаріну в Парижі тамтешнім робітником у спецівці.

Ризикував життям

І тільки загибель космонав­тів Комарова, Волкова, Доб­ровольського та Пацаєва й роз­секречені після краху СРСР обставини польоту Гагаріна засвідчили, що його усмішка приховувала надзвичайну муж­­ність і навіть відчайдуш­ність цієї лише, на перший погляд, м'якої людини. Бо після того, як запущений за півроку до його подвигу космічний корабель "Восток" згорів у щіль­них шарах земної атмосфери, Гагарін настільки реально усвідомив свій ризик, що навіть написав на всяк випадок прощального листа дружині, попросивши в ньому правильно виховати двох їхніх доньок.

Але бадьоро вигукнув "Поїхали!" навіть після того, як несправності в його поспіхом склепаному кораблі - на п'яти ж СРСР наступали американці! - виявили й усунули лише за декілька годин до старту. Зокрема, не цілком закривався вхідний люк "Востока". А коли цій біді зарадили й відправили космонавта, то зник зв'язок із ним. У будь-кого іншого на місці Гагаріна могло б розірватися серце й під час приземлення "Востока".

Бо спершу не відділявся його спускний апарат, тож корабель і космонавт у ньому крутилися, немов дзиґа, зі швидкістю до 30 градусів на секунду. Голова й ноги Гагаріна калейдоскопічно мінялися місцями, й він ледве встигав закривати очі від різких променів сонця в ілюмінаторі.

У ньому ж спостерігав від­блиски вогню й подумки прощався із життям. Це вже його наступники звикли до полум'я, зумовленого тертям обшивки об атмосферу, а тоді...

Коли ж Гагарін спускався на основному парашуті, то не одразу розкрився запасний. А потім упродовж шести хвилин космонавт за допомогою дзеркальця намацував тросик, що відкривав клапан, який подавав повітря в закритий скафандр.

Нез'ясована загибель

Але Гагаріну після усіх навантажень на його організм вистачало витримки, вочевидь, тому, що він загартувався ще змалку, наголодувавшись під час і після німецької окупації його села Клушино на Смоленщині, в якому народився 9 березня 1934 року. А  після закінчення з відзнакою військового авіаучилища відхилив пропозицію залишитися в ньому інструктором й попросився в Заполяр'я, бо йому було, як сказано в його рапорті, "цікаво політати в найскладніших метеоумовах".

Звикнувши там до несподіванок, першим відгукнувся на запрошення ознайомитися з кабіною космічного корабля, після чого академік Корольов пообіцяв своєму заступникові: "Цей, мабуть, і полетить першим".

А в його атестації написали: "Цілеспрямований, ініціативний. Розвинений доволі гармонійно. Витривалий. Тактовний, акуратний, чемний. Скром­­ний. Інтелектуальний розвиток високий. Чудова пам'ять. Виділяється серед товаришів широким обсягом активної уваги, кмітливістю, швидкістю реакції. Старанний. Упевнено маніпулює формулами вищої математики й небесної меха­ніки".

Тому аж ніяк не у ролі весільного генерала він був призначений 1963 року заступником керівника Центру підготовки космонавтів. Готувався й особисто побувати на Місяці, але загинув 1968 року за дотепер нез'ясованих обставин.

Більшість фахівців зійшлася на тому, що пілотований Гагаріним літак врізався в землю, бо йому не вистачило висоти, аби вирівнятися після штопора. А розслідуванням КДБ було встановлено, що його могли дезорієнтувати неправильні дані про висоту хмарності.

Тому досі залишається від­критим питання про те, нав­мисно чи несвідомо йому надали цю інформацію. Бо напередодні загибелі космонавта Комарова Гагарін попереджав про недоліки його корабля, відтак міг довести злочинну халатність багатьох високопосадовців.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4948 / 1.58MB / SQL:{query_count}