Президент Російської Федерації Дмітрій Мєдвєдєв скасував режим контртерористичної операції в Чечні, який тривав 10 років
Тепер заходи з боротьби з тероризмом в Чечні здійснюватимуться відповідно до загального порядку, що діє в інших регіонах країни. Тобто лише окремі райони тимчасово оголошуватимуться зоною контртерористичних операцій, і то в разі виявлення якихось нелегальних збройних формувань.
Нагадаємо, що режим контртерористичної операції у Чеченській республіці встановили ще восени 1999 року указом тодішнього президента Росії Боріса Єльцина. Фактично це стало початком Другої чеченської війни. Приблизно рік чеченським підрозділам вдавалося вести повномасштабні бойові дії проти федеральних сил, однак поступово грандіозна перевага у живій силі та бронетехніці (про авіацію взагалі не йдеться) далася взнаки. Центр опору чеченців перемістився з рівнинних районів у гори і набув яскравих ознак партизанської війни. Російська федеральна влада почала потроху відновлювати контроль над бунтівною республікою, основними етапами якого стали затвердження референдумом нової конституції Чечні та президентські й парламентські вибори. Однак, незважаючи на всі зусилля Москви, в Чечні постійно відбувалися теракти. Внаслідок одного з них у 2004 році загинув президент Чечні, ставленик Москви Ахмат Кадиров. Під час найактивнішої фази Другої чеченської війни - в 1999 - 2002 роках - загинули, за різними оцінками, від
9 до 11 тисяч російських військовослужбовців. Втрати мирного чеченського населення оцінюються в 15-24 тисячі осіб.
Найпалкішим прихильником скасування режиму контртерористичної операції був президент Чечні Рамзан Кадиров. Він постійно наголошував, що правоохоронні органи республіки спроможні самостійно контролювати ситуацію та боротися проти нечисленних залишків загонів опору. Рамзан Кадиров запевняв, що на території республіки зараз діють не більше 70 бойовиків, яких обіцяв знешкодити впродовж місяця. Крім того, Кадиров-молодший також переконаний, що після скасування режиму контртерористичної операції лідери чеченських сепаратистів, які ховаються за кордоном, повернуться додому і працюватимуть "на благо чеченського народу".
Проте це лише гарні слова. Насправді Кадирова давно вже дратували російські генерали, які заважали йому стати повноправним і не підконтрольним нікому господарем Чечні. Тепер більшу частину внутрішніх військ та армійських підрозділів виведуть із території республіки. Керівники регіональних управлінь ФСБ та МВС також отримали з Москви вказівку "оптимізувати" кількість особового складу, що означає масове скорочення. Натомість контролюватимуть ситуацію в Чечні підпорядковані особисто Рамзану Кадирову силові структури, котрі хіба формально вважаються державними. Реально вони виконують накази лише чеченського президента, мало переймаючись тим, чи узгоджуються ті з федеральним законодавством. Скасування режиму контртерористичної операції перетворює Рамзана Кадирова на аналог такого собі середньовічного кагана, який на власний розсуд вирішує: кого страчувати, кого милувати. Будь-які втручання в чеченські справи з боку Москви він розцінюватиме, як "спроби дестабілізувати обстановку на Північному Кавказі". Водночас така ситуація вигідна і Кремлю, адже таким чином він перекладає всі клопоти щодо боротьби із сепаратистами на самих чеченців. Не потрібно ні витрачати гроші з федерального бюджету, ні терпіти критику за постійні людські втрати. Коротше кажучи, Чечня тепер стане цілком відокремленим анклавом, який формально перебуватиме в складі Російської Федерації, але житиме за законами Рамзана Кадирова.
P. S. Увечері того дня, коли було оголошено про скасування режиму контртерористичної операції, в Шатойському районі Чечні відбулося бойове зіткнення військовослужбовців внутрішніх військ МВС Росії з групою бойовиків із приблизно 10 осіб. Втрат немає, партизанам вдалося сховатися в лісі.