Нітратний салатик

"Пошта" на власному досвіді переконалася, що у ранніх овочах часто більше нітратів, ніж вітамінів та мікроелементів

"Пошта" на власному досвіді переконалася, що у ранніх овочах часто більше нітратів, ніж вітамінів та мікроелементів

Ранні овочі, що з'явилися на продуктових ринках та у крамницях акурат перед Великоднем, тішать око і збу­джують апетит. Адже за довгу зиму ми скучили за зеленню, редискою, огірками, помідорами, свіжою капустою. Тож чимало людей намагаються якомога раніше ввести їх у меню, сподіваючись у такий спосіб поповнити організм вітамінами та поживними речовинами. Ми також хотіли порадувати себе весняним вітамінним сюрпризом, але спершу вирішили перевірити, наскільки безпечна рання городина. Адже нерідко у ній більше нітратів та пестицидів, ніж вітамінів та мікроелементів. А лікарі твердять, що наше здоров'я на 90% залежить від того, що ми кладемо до рота.

Здоров'я зміцнюємо чи підриваємо?

Тож, аби застрахувати себе від прикрих несподіванок, "Пошта" пішла вже протоптаною доріжкою: взяла у редакційній касі певну суму й подалася на ринки Львова на закупи (у такий спосіб недавно ми досліджували вміст ковбас). У нашу торбинку потрапили іспанські помідори, закарпатська редиска, львівські зелена цибуля, кріп.

- Візьміть ще огірки, вони теж наші. Не пожалкуєте, - припрошувала сусідка жінки, в якої ми купували зелень.

Погодилися, і півкілограма ранніх огірочків поповнили експериментальний кошик. Хотіли купити ще свіжу полуницю й капусту, але того дня їх на ринку не було. Продавці сказали, що перші партії розібрали, наступні з'являться напередодні Великодніх свят.

Із таким вітамінним набором прямуємо на вул. Промислову, до Львівської державної регіональної лабораторії ветеринарної медицини. Головний ветеринарний інс­пектор міста Львова Володимир Горчин оформив відповідні супровідні документи й директор лабораторії Роман Сімонов розпорядився дослідити продукцію. Поки із принесених нами ово­чів та зелені вичавлюють сік, готують його до досліджень, спіл­куємося з працівниками лабораторії. Вони розповідають, що практика попередніх років свідчить: найчастіше наднормову дозу нітратів  виявляють у редисці та свіжій капусті. До того ж у кожному селі, що неподалік від Львова, є своя технологія вирощування ран­ніх овочів. І в одного господаря во­ни можуть бути нормальними, а в іншого - абсолютно не придатними для споживання, бо кількість ні­тратів у рослинах у де­кілька разів перевищує допустимі норми.

Звісно, є господарі, які, пропонуючи свою продукцію, найменше переймаються нашим з вами здоров'ям. Їх цікавить лише одне: як отримати біль­ший прибуток. Та мені здається, що найчастіше рання городина у селян  нашпигована "хі­мією" через незнання. Адже більшість із них просто не знає, скільки і яких добрив вимагає той чи інший овоч. Отож підсипає їх на свій розсуд. Торік на одному зі львівських базарів працівники ветлабораторії вилучили партію ранньої редиски, в якій нітратів було втричі більше за допустиму норму. Господиня розповіла, що в неї розірвався мішок із добривами, і вона посадила на цьому місці редиску. Тож отримала апетитну на вигляд редиску, але вкрай шкідливу.

Олександр Белущенко, начальник лабораторії  харчових продуктів, сировини  ДП "Львів­стандартметрологія", розповів "Пошті", що якось до нього в лабораторію прийшла селянка, у якої на ринку забракували і вилучили молоду моркву. Жінка клялася-божилася, що жодної хімії не підсипала. Мовляв, хтось хоче навмисне їй нашкодити. Моркву дослідили вдруге й знову зафіксували перевищений вміст ніт­ратів. Виявилося, що господиня навіть не здогадувалася, що внісши понад норму коров'­ячого гною, вона виростила шкід­ливу й непридатну для вживання продукцію.

"Хімія" -
в огірках та капусті

Наступного дня у працівни­ків Львівської державної ре­гіо­нальної лабораторії ветеринарної медицини вже були результати досліджень. І такі, що зі­п­сували апетит. У свіжих огірках, які продавець дуже наполегливо просила купити, наголошуючи, що вони львівські, а, отже, безпечні, виявили переви­щений вміст нітратів. За допус­тимої норми - до 400 мг/кг, нітратів було 548 мг/кг. Такі овочі споживати аж ніяк не мож­на. Нітрати знайшли і в ін­шій продукції, але вони не пере­вищували допустимої норми: у закарпатській редисці цього "добра" було 1046 мг/кг (за допустимої норми 1200 мг/кг),
в зеленій цибулі - 725 мг/кг (800 мг/кг), у кропі - 2265 мг/кг (3000 мг/кг). Найменше ніт­ратів містили іспанські помідори - 59 мг/кг за допустимої норми 300 мг/кг.

Працівники лабораторії розповіли, що в Іспанії дуже прискіпливо ставляться до цих показників, тому в їхній продукції практично ніколи не виявляють перевищеної норми нітратів.

Поки "Пошта" з працівниками лабораторії аналізувала результати перевірки, надійшло ще одне тривожне повідомлення: на ринку "Шувар" співро­бітники ветлабораторії виявили перевищену норму нітратів у ранній капусті, яку привезли з Іршавського району Закарпатської області. За допустимої норми до 900 мг/кг у білокачанній їх було 960 мг/кг. 200 кілограмів свіжої капусти відразу зняли з реалізації.

Щодо пестицидів, то лабораторні дослідження у принесеній нами продукції їх не виявили. Співробітники лабораторії розповіли, що у теплицях селяни рідко обробляють рослини різними хімікатами. Пестициди нерідко знаходять в овочах, вирощених на відкритому ґрунті.

Воюючи з різними шкідниками, селяни часто вдаються до "хімії". І знову ж таки нерідко використовують її на свій розсуд. От і виходить, що замість того, щоб зміцнювати здоров'я людини, соковиті й апетитні овочі з грядки, навпаки, підривають його. 

Суб'єктивний погляд 

Віктор Ципріян,
професор, завідувач кафедри гігієни харчування Національного медуніверситету ім. О. Богомольця:

Їсти ранні овочі можна, але треба знати міру. Після зими перехід на нові продукти має бути поступовим, ранні овочі в меню повинні з'являтися в невеликій кількості, як смачні добавки. Слід пам'ятати, що під час вирощування ранньої городини використовують мінеральні добрива, пестициди. Раджу купувати ранні овочі лише в супермаркетах, магазинах, бо їх там перевіряють працівники СЕС, або на базарах, де контроль за якістю здійснюють працівники ветеринарної медицини. І в жодному разі не купувати городину, якою торгують на тротуарах, стихійних ринках, бо в ній може бути перевищена норма нітратів, залишки пестицидів, важкі метали. Такою продукцією можна отруїтися. Нерідко жінки, дочекавшись зелені, переходять на салати, аби скинути зайві кілограми. Така "дієта" часто вкладає їх на лікарняні ліжка, бо ранньою городиною у великій кількості й невідомої якості можна  отруїтися.

Допустима доза нітратів - 5 мг на кілограм ваги. Якщо людина важить, скажімо, 70 кг, то допустима доза нітратів для неї - 350 мг. Коли в організм потрапляє їх більше, це призводить до отруєння.

Оксана Короляк,
завідувач відділення раннього дитинства, матері та дитини Львівської обласної дитячої клінічної лікарні "ОХМАТДИТ":

Дітям до трьох років узагалі не можна давати ранню городину. Та й старшим діткам не раджу пропонувати ранніх овочів, тим паче з теплиць, адже їх вирощують за допомогою мінеральних добрив. Тож у цих рослинах може бути перевищений вміст нітратів. Краще дочекатися  редиски чи огірків, які дозріють на грядці. Я віддаю перевагу сезонним овочам та фруктам. Лише коли настає період їх природного дозрівання, діти можуть ними ласувати досхочу. А зараз, аби надати дитячим стравам більш апетитного вигляду, їх можна прикрашати кропом чи петрушкою, які мати виростила у горщику на вікні. Тільки тоді вона може не хвилюватися за здоров'я своєї дитини.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5259 / 1.62MB / SQL:{query_count}