В Україні ростуть мільйони дітей, які стали сиротами при живих батьках
Від цих дітей батьки не відмовилися. Вони поїхали на заробітки, аби забезпечити їм "успішне майбутнє". Та долі більшості покинутих дітлахів ламаються швидше, ніж батьки встигають заробити їм на престижний виш.
Що відбувається у дитячій свідомості, коли за матір'ю зачиняються двері? Чи переконливими для дитини тої миті є аргументи про "важке життя" в Україні? З чим зіштовхується несформована дитяча психіка? Чи всі діти здатні вистояти у такій надкритичній ситуації? Адже раптову втрату найближчої людини непросто переживає навіть дорослий...
У понятті соціального сирітства - феномена саме нашого часу - найгострішим питанням є не так способи повернення українців на рідну землю, як порятунок внутрішнього світу покоління дітлахів, які одного дня залишилися без батьків.
За соціологічними дослідженнями, лише 6% заробітчан - бездітні, а більшість мігрантів мають двох і більше дітей. Отже, якщо Україну покинули 7 млн заробітчан, то без батьківського піклування залишилося приблизно 7,5-9 млн дітей. Окрім того, знову-таки за дуже приблизними підрахунками, в Україні - 400 тис. безпритульних неповнолітніх. У цій приблизності цифр уособлена вся трагедія українського дитинства. Бо за 18 років новітньої еміграції покинутих дітей навіть не порахували, не кажучи вже про опіку і їх захист.
У спрощеній моделі потужні випробування чи сильний стрес або руйнують психіку людини, або слугують імпульсом для розвитку. Проте у дитячій несформованій психіці здатність упоратися зі ситуацією, опірність до болю значно нижча, ніж у дорослої людини.
"Не буває випадків, коли розлука з батьками не стає травмою для дитини. А всі травми, отримані у дитинстві, - пролонгована психосоматична хвороба у дорослому житті, порушення емоційної сфери, низька самооцінка, невміння будувати стосунки з людьми", - вважає Світлана Бєляєва, головний психолог - супервізор соціальних проектів і програм Західноукраїнського центру "Жіночі перспективи".
Найбільша проблема, на її думку, в тому, що соціальні сироти, які не мають підтримки родичів, в нашій країні не підпадають під жодні суспільні програми, за винятком уваги локальних релігійних чи громадських організацій. І то в кращому разі. Парадокс у тому, що після того, як батьки поїхали на заробітки і забули про дітей, неповнолітні не отримують юридичного статусу сироти, а отож навіть мізерної державної допомоги.
Ніщо так красномовно не свідчить про розвиток і потенціал суспільства, як рівень опіки і виховання дітей. Майже у кожному класі чи університетській групі є діти, мати чи батько яких працюють за кордоном. Причому матері значно частіше. Але попри те, що цими дітьми опікується хтось із дорослих, більшість з них розлуки просто не витримує. Психологи майже одностайно зазначають, що, переживаючи страх втрати батьків, такі діти схильні звинувачувати у цьому себе. У цій підсвідомій образі, наріканні на себе, розвивається низька самооцінка, психічні розлади, часті хвороби. Дитина перестає вчитися, призвичаюється до алкоголю чи гральних автоматів. Життя в безкінечній агресії, яку вони постійно повинні в собі тамувати, є причиною глибоких розладів і депресій. Оскільки схеми, закладені в дитинстві, спрацьовують у майбутньому, то, на думку Мар'яни Нартікової, завідувача Львівського обласного центру дитячої психотерапії та сімейного консультування, такі діти можуть мати проблеми з вихованням власних синів та доньок .
Водночас, виховуючись в одному й тому ж депресивному суспільстві, в розлуці з рідними, є й такі діти, які не котяться донизу, а у найбільшому стресі та переживаннях формуються як повноцінні особистості. Проблема тільки в тому, що таких у сотні разів менше, ніж тих, хто ламається...
...Мама Наталі виїхала на заробітки вісім років тому, коли їй було 12, а молодшій сестрі - три. Доньки побачили матір через чотири роки, коли вона приїхала у відпустку.
"Ми лишилися з батьком і бабусею. Було дуже важко. Коли мама приїхала, сестра, якій уже виповнилося сім, просто не відпускала її", - розповідає дівчина.
Зараз сестричка Наталки вже в Італії, вчиться в італійській школі. Натомість Наталка залишилася в Україні, бо вийшла заміж, хоч разом з чоловіком не мають впевненості навіть у наступних кількох днях.
З мамою дівчина щодня спілкується по скайпу, щороку гостює в неї протягом кількох тижнів. На моє питання, чи поїхала б Наталя на заробітки, залишивши дитину, якби в цьому виникла гостра потреба, дівчина відповіла, що не може уявити такої ситуації, бо ще не має дітей. Але така ситуація імовірна. Мати Наталі про повернення наразі не думає.
На думку Світлани Бєляєвої, деякі діти є генетично стійкішими та витривалішими, з сильним інтелектуальним потенціалом, а тому і більш здатні до виживання у кричній ситуації. Проте за умови, якщо в їхньому житті буде щонайменше одна зріла і мудра людина. Якщо ж ні, дитяча психіка - через самотність і відсутність підтримки - починає руйнуватися.
Слова психолога підтверджує Олексій Рудий, мама якого поїхала за кордон, коли хлопцеві виповнилося 18 років.
Зараз юнак, закінчивши факультет прикладної математики у Львівській політехніці, активно працює у громадському секторі, очолює громадську організацію "Нова основа".
"Упевнений, що мамина поїздка стала для мене дуже сильним імпульсом. Найперше я сформулював для себе чітку мотивацію і впорядкував життєві пріоритети, хоч не був до цього готовий. Тоді, у вісімнадцять, я залишився з батьком. Сім'я розпалася. Ми не вміли готувати, спершу не давали собі раду з побутом, але моя психіка вже на той час була сформована. Не знаю, чи витримав би розлуку з мамою, якби мені було 12-13 років, бо це дуже важко. Я бачив багато дітей, яких ламали гроші, надіслані батьками із-за кордону. Чим пояснити, що не зламався сам? Певно, допомогло спілкування з людьми, які скерували мене у правильному напрямку", - розповів Олексій
У найближчі роки хлопець планує займатися кризовим менеджментом. Мати наразі повертатися не планує, бо працює в Іспанії на офіційній посаді, в організації, що захищає наших заробітчан. Має право на іспанську державну пенсію.
Та навіть якщо дитина не зламалася, якою є ймовірність того, що у дорослому житті цей приглушений біль з дитинства не переросте у складну психічно-емоційну проблему?
За словами Світлани Бєляєвої, досліджень, які б відповіли на це запитання, ніхто не проводив. Але, очевидно, багато що залежатиме від самої людини, рівня її одухотвореності та здатності мислити.
Кожна дитина, яка не має достатньої опіки і уваги, повинна бути в полі зору соціальних працівників. На думку Світлани Бєляєвої, мусять існувати масштабні державні програми підтримки і опіки соціальних сиріт. Водночас кожен з нас повинен подивитися навколо і запитати себе, чим він може допомогти дитині, яка тимчасово чи назавжди втратила опіку батьків?
"Ми не маємо права сказати нашим знедоленим людям: не їдьте. Але, мені здається, що меншим злом є пошук виходу саме тут, поруч зі своєю дитиною. Бідність - це біда, але відчуття покинутості просто розриває дитячу душу", - переконана психолог. На думку сестри Луїзи Цюпи, директора Катехитично-педагогічного інституту УКУ, в ситуації, коли матір залишає дитину для того, аби заробити на її життя, винна держава.
"Але навіть у такій ситуації мусимо замислитися над тим, що є більшим злом для людини: нестача речей чи любові? Ми ніколи не зможемо сказати, що у стражданні покинутої дитини є позитив", - вважає сестра Луїза.
Зрештою, чи завжди злидні стають єдиною причиною еміграції людей, які залишають на роки дітей? Чому, вирішивши гострі побутові проблеми, вони так і не повертаються додому? Бо життя в Україні не поліпшується? Але чи настільки вагома ця причина, якщо від розлуки з мамою розривається дитяче серце?
Інколи батьки втікають не тільки від бідності, але й від обов'язків, невдалого шлюбу чи від самих себе. Але чому ж при цьому забувають про тих, кого народили?