Усім відомо, що знати іноземні мови корисно, цікаво і престижно. Мабуть, немає таких батьків, які б не мріяли, аби їхня дитина вільно володіла англійською чи німецькою. Тому щойно вона піде у садок, а то й іще швидше, починають хвилюватися: уже пора чи ще ні? І якщо тато і мама вирішили, що вже час, починають підбирати методики, домовлятися про курси, навіть готові платити за приватні уроки іноземної. Та чи справді потрібно це малій дитині?
Відповіді психологів і філологів різняться. Одні стверджують, що вчити дитину іноземної можна ледь не з пелюшок, звісно, в ненав’язливій ігровій формі. Інші, яких, до речі, більшість, все ж дотримуються думки про те, що розпочинати такі заняття можна тільки тоді, коли дитина вільно спілкується рідною мовою: розуміє звертання до себе, грамотно будує фрази, використовує у розмові більшість частин мови. На чиєму боці правда, вирішила з’ясувати “Пошта”.
Поліглотом треба бути!
Шестирічний Артем Братко англійську мову вивчає вже другий рік. Мати стверджує, що синові все вдається – він уже виразно читає, гарно виводить літери. “Я задоволена його успіхами, – каже “Пошті” Світлана Братко. – Уже цього року син піде у перший клас гімназії, і там відразу ж буде англійська, а з третього чи четвертого класу ще одна іноземна – або німецька, або французька. Тож цілком імовірно, що з літа син почне опановувати й другу іноземну. Так йому буде потім легше в гімназії! Поліглоти далеко підуть! Крім того, ще до його народження у мене було бажання виростити двомовне маля”.
Жінка признається, що спочатку англійська синові не подобалася, що він навіть відмовлявся ходити на заняття, але згодом зрозумів, що це йому в житті знадобиться. Понад те, свою дворічну доньку Юлю жінка також планує найближчим часом записати на уроки англійської. “Я уже дізналася, що для такого віку також існують заняття, тому зволікати не буду, нехай пробує”, – додала жінка, зазначивши, що за заняття сина в одному з приватних центрів розвитку платить 240 гривень на місяць.
А ось викладач англійської Українського католицького університету Іванна Могиляк каже, що двох своїх діток іноземною мовою не “напрягає”. “Звісно, коли дитину ще з раннього віку починати вчити іноземної, то результати будуть помітні. Діти все дуже швидко схоплюють і запам’ятовують, але варто не забувати, що коли їх раптово забрати з цього середовища, то вони все так само раптово й забудуть. Тобто потрібно завжди підтримувати це іншомовне середовище, дитина повинна чути іноземну мову, щоб розвивати її, – пояснює Іванна Могиляк, – Думаю, найкраще починати вчити іноземну з трьох-чотирьох років, а з п’яти діти можуть робити це активніше. У цьому віці в них уже розвинена рідна мова, є мовленнєві навички, вони можуть відрізнити рідну мову від іноземної. Раніше це робити немає потреби! Як альтернатива – можна вмикати іншомовні мультики, самим розповідати про цифри, кольори”.
Через труднощі – до мети
Отож коли починати вчити іноземну – з пелюшок чи все ж таки відкласти це заняття до п’яти- або шестирічного віку, залежить не від статистики, бажань батьків, а від самої дитини! Хтось перший крок у цьому плані може зробити в рік, хтось – у півтора чи навіть пізніше. Хтось залюбки читатиме літературу, а хтось після прочитання першої сторінки закриє книжку.
Ідеальний варіант для будь-якого віку – це занурення в мовне середовище. А тому якщо батьки самі знають іноземну мову і готові вдома спілкуватися нею з дитиною, записувати її на курси чи в іншомовний дитячий садок не треба. Якщо ж такої можливості немає, чимало львівських центрів розвитку запрошують на заняття з іноземної малюків, яким виповнився рік. Кажуть, поки вони бавитимуться, їм вмикатимуть іншомовні пісеньки, мультики, показуватимуть пальчикові вистави тощо. Ціна одного такого заняття коливається від 40 до 100 гривень.
Щодо вивчення іноземної існують кілька загальних правил та рекомендацій, які підійдуть будь-якій дитині. Сприймати мову вона починає майже з пелюшок, однак є нюанси. Щоби малюк чітко розрізняв, де рідна мова, а де іноземна, краще починати вивчати іноземну після того, як уже засвоєні ази рідної мови. Зазвичай це припадає на період два-три роки. Саме тоді можна сміливо розпочинати повноцінне вивчення іноземної. Це може бути запам’ятовування слів, речень, віршиків, пісень, вивчення основних форм та кольорів, назв предметів, тварин тощо.
У чотири-п’ять років дитина вже здатна сприймати складні характеристики предметів, порівнювати їх. Тут уже можна використовувати настільні ігри або просто порівнювати жінку і чоловіка на малюку: хто вищий, у кого яке волосся, хто який одяг має.
З п’ятирічного віку дитина починає аналізувати, узагальнювати, класифікувати, бачити закономірності тих чи тих явищ. Загадуйте їй загадки, читайте, вчіть довші уривки тексту, ставте запитання. А щоб дитина не нудьгувала, змінюйте сюжети розповідей і тематику занять.
За письмову складову варто братися лише на початку шкільного віку.
Але не сподівайтеся, що дитина заговорить іноземною одразу ж після першого заняття. Дитина починає використовувати іноземну мову зазвичай у буденному спілкуванні через три-чотири місяці після початку занять!
Спеціальні інтернет-ресурси
– Різноманітні історії, картинки та ігри для вивчення англійської з малюком KidzClub.
– Аналогічний контент BiLingua.
– Короткі розповіді та скоромовки, пісні й тематичні мультфільми англійською British Counсil.
– Відеофайли різними мовами світу Best Cinema.