Відпочинок на природі: поради медиків

“Пошта” дізналася, як правильно організувати виїзд за місто та якою має бути перша допомога в ситуаціях, що можуть виникнути під час активних вихідних

У травні вже традиційно матимемо додаткові вихідні дні. Кожен із нас проведе їх по-різному: хтось залишиться в місті, хтось вирушить на дачу чи в село, а хтось планує пікнік з рідними чи друзями на природі, мандрівку в гори.
Однак, на жаль, такий бажаний, а іноді й добре спланований відпочинок може принести чимало неприємних несподіванок. Адже в парках та лісах уже появилися оси і бджоли, в горах прокидаються змії та й від різних травм, у тому числі опіків, на природі ніхто не застрахований.
Тож “Пошта” запитала медиків, як організувати відпочинок за містом, аби він приніс задоволення, та як подати першу допомогу при різних травмах.

Для дітей – яскравий одяг

Відпочинок на природі – це не тільки приємні емоції, цікаве спілкування, але й певні клопоти, особливо якщо берете зі собою малих дітей. На пораду Ірини Федак, головного терапевта Львівщини, насамперед варто подбати про одяг для них, аби він був зручним, щоб дітям у ньому не було холодно, але й не жарко, щоб надійно захищав від комах. Взуття також має бути максимально комфортним, щоб не натирало ноги і не стало причиною різних травм. 
“Якщо вирушаєте на природу з дітьми, вбирайте їх у яскраве. Малі непосиди постійно в русі, а в такому одязі чи принаймні головних уборах, ви їх легко побачите серед дерев та кущів, на яких вже є листя, –  каже співрозмовниця “Пошти”. – Дорослим у сонячну погоду обов’язково треба надягати сонцезахисні окуляри, а руки й обличчя змащувати сонцезахисним кремом”. 
Як наголошує терапевт, такі засоби треба купувати тільки в спеціалізованих магазинах чи аптеках і в жодному разі не брати на ринках чи в кіосках. Не зайвими будуть під час відпочинку на природі різноманітні спреї від комах, які відлякуватимуть непроханих гостей. 
“Весняне сонце дуже оманливе: ніби й не пече, але після кількох годин перебування надворі шкіра червоніє, можуть з’явитися больові відчуття. Тож пікнік варто влаштовувати все-таки десь у затінку чи брати зі собою парасольку, тент тощо”, – пояснює Ірина Федак. 

У наїдках – більше спецій

Важливою умовою гарного відпочинку на природі є правильно складене меню. Терапевт не радить брати зі собою готові страви, адже вони можуть зіпсуватися буквально за кілька годин. Найоптимальнішим варіантом будуть різні овочеві салати, заправлені олією, які треба робити вже на місці.
“До наїдків, які готуєте на природі, зокрема до шашлику, варто додавати щонайбільше спецій – куркуму, червоний і чорний мелений перець, часник, цибулю, лимонний сік.  Вони не тільки покращать смак м’яса, але завдяки антибактеріальним властивостям допоможуть уникнути отруєнь!” – наголошує Ірина Федак. Не варто забувати й про достатній запас чистої питної води.

Порізи, забої, опіки

Відпочинок на природі для багатьох асоціюється з активними іграми, розвагами. Та, на жаль, не завжди обходиться без травм.
Різані рани.  Промийте рану водою, найкраще протічною, щоб видалити бруд, промокніть куском чистої марлі або бинтом. Якщо бинта і марлі немає напохваті, підійде чиста шматинка. Підніміть травмовану руку або ногу вище тулуба – тоді кров  менше надходитиме до місця порізу, і кровотеча зупиниться швидше. Обробіть рану антисептичним розчином, змастіть зеленкою (але тільки по краях порізу – не заливайте всю!). Якщо необхідно, накладіть стерильну серветку і зафіксуйте її бинтом або пластиром.
Якщо в рані залишилися сторонні дрібні предмети, приміром, скло, в жодному випадку не варто самостійно їх витягати – краще звернутися до лікаря.
Забій. Якщо є забій ноги, руки, треба зафіксувати травмовану ділянку, аби вона перебувала в стані спокою, і прикласти щось холодне. При значному больовому синдромі можна застосувати будь-який протибольовий засіб, навіть той же анальгін.
Опіки. Зі слів Теофіла Підлісецького, головного ортопеда-травматолога Львівщини, уражене вогнем місце варто промити холодною водою, щоб зменшити біль, але в жодному разі не накладати пов’язку, не намагатися відірвати одяг, якщо він прилип до рани, щоб іще більше не травмувати шкіру. Якщо опіки значні – обов’язково звернутися до лікаря.


Дзижчать, літають, кусають…

Різноманітні комахи, які прокинулися після зимового сну, можуть для одних стати просто неприємними супутниками відпочинку, а для інших – смертельно небезпечними. “Укуси бджоли, оси чи джмеля здатні провокувати різні алергічні реакції – від висипу до набряку Квінке. Найважча форма – анафілаксія, коли отрута бджоли призводить до зниження артеріального тиску, що може мати летальний наслідок, – застерігає Анізія Бандрівська, лікар-алерголог Львівської обласної клінічної лікарні. – Ті, що вже мали сильні алергічні реакції на укуси комах, коли вирушають на відпочинок на природу, мусять мати в аптечці спеціальні медикаменти – адреналін для ін’єкцій (його продають у аптеках), гормональні препарати дексаметазон чи преднізолон, протиалергійні засоби в ампулах та антигістамінні препарати в таблетках або краплях. Вводити їх треба почергово. Якщо ж не маєте при собі таких препаратів чи сильна алергічна реакція виникла у вас вперше, треба принаймні прикласти до місця укусу щось холодне й негайно звернутися до найближчого медзакладу. 
Аби не провокувати комах, алерголог категорично не рекомендує вживати на  природі спиртні напої тим, що схильні до появи сильних алергічних реакцій на їх укуси. Також не варто користуватися парфумами, дезодорантами із різким запахом, коли вирушаєте на пікнік чи на прогулянку лісом. Обираючи місце для відпочинку, уникайте територій поблизу пасік чи гнізд комах. 

… і присмоктуються

Крім цього, в парках та лісах уже активізувалися кліщі. Терапевт Ірина Федак каже, що на природу варто брати одяг, який би добре закривав тіло, адже кліщі можуть залізати навіть під футболку і штани. Після відпочинку обов’язково ретельно огляньте себе і дітей, особливо ліктьові та підколінні згини і шию. “Якщо під час відпочинку ви зауважили, що до вас присмоктався кліщ, не варто витягати його руками, викручувати, змащувати олією чи іншими засобами, бо так ви відірвете тільки його частинку, а решта залишиться під шкірою. Краще дорогою додому заїхати в найближчий травмпункт чи будь-який медзаклад, де вам його витягне лікар!” – наголошує терапевт.    

Змії першими не нападають

А тим, що люблять відпочивати в горах, варто пам’ятати про ще одну небезпеку – змії. Як наголошують фахівці, плазуни ніколи першими не нападають, тому треба намагатися уникати місць, де вони люблять грітися на сонці – старі вирубки, зруйновані хати та колодязі, виступи на скелях. На місці укусу змії одразу виникає набряк, який швидко поширюється, з’являється запаморочення, в’ялість, біль голови, нудота, задишка. В такому випадку треба насамперед накласти тугу пов’язку (але не джгут!) вище місця укусу та намагатися не рухатися, щоб інфекція не “пішла” по організму, і спробувати витиснути отруту, але в жодному разі не висмоктувати її! Теофіл Підлісецький наголошує, що треба обов’язково зафіксувати час накладання пов’язки, аби кінцівка не була перетиснута надто довго, що може мати дуже негативні наслідки. Не варто також надрізати ранку, бо це лише сприятиме поширенню інфекції, не можна й припалювати місце укусу.
За можливості потерпілому від укусу змії треба дати антигістамінні препарати, що запобігають виникнення анафілактичного шоку. І після цього щонайшвидше доправити до медичного закладу.

Пам’ятайте про аптечку

Вирушаючи на пікнік чи відпочинок у гори, ми не завжди згадуємо про те, що варто взяти зі собою аптечку, в якій був би хоч мінімальний набір ліків, котрі можуть знадобитися. 
“Звісно, брати зі собою багато медикаментів я б не радила, але найнеобхідніші повинні бути, – веде далі Ірина Федак. – Обов’язково варто мати засоби для дезінфекції – йод, етиловий спирт, перекис водню, а ще пластир, сорбенти, антигістамінні препарати. Людям, що мають проблеми із серцем, треба запастися краплями чи валідолом, а тим, у кого хронічні захворювання, ліками, які вони регулярно приймають, а також протибольовими засобами. Але беріть тільки перевірені препарати, якими користувалися раніше”. 
Зі слів терапевта, якщо у вас немає жодних ліків, а ви, наприклад, чимось отруїлися (спостерігаються нудота, блювання), в такому випадку варто пити багато води, щоб очистити шлунок. Дуже добре допомагає сольовий розчин: на літр води – чайна ложка солі.    
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4440 / 1.63MB / SQL:{query_count}