У четвер у Грузії розпочалися акції протесту з вимогою відставки Міхаїла Саакашвілі
Спікер грузинського парламенту Ніно Бурджанадзе та лідери інших опозиційних партій одностайно заявляють, що Саакашвілі зрадив "революцію троянд" і зовсім не виправдав надій народу, втягнувши грузинів у масову бідність, та розв'язав катастрофічну війну з Росією, внаслідок якої Грузія втратила 20% своєї території. На думку опозиціонерів, кожен наступний день перебування при владі кума Віктора Ющенка створює Грузії нові проблеми.
9 квітня вибране не випадково - цього дня виповнилося рівно 18 років з дня відновлення незалежності Грузії, а також 20 років жорстокого придушення радянськими солдатами мирної маніфестації в Тбілісі, коли загинули десятки грузинів.
Мітинг у четвер став першим. У заявці, котру представники опозиції подали до мерії Тбілісі, йдеться про те, що акції протесту триватимуть з 9 до 16 квітня. Якщо ж це не допоможе, то лідери опозиції обіцяють мітингувати доти, доки Саакашвілі не піде у відставку, зазначивши, що акції протесту будуть мирними.
Міхаїл Саакашвілі повідомив, що не має наміру йти у відставку до закінчення терміну своїх повноважень на початку 2013 року. Його соратники заявляють, що питання про відставку президента Грузії - країни з населенням у 4,5 мільйона осіб - не можуть і не повинні вирішувати 150 тисяч учасників мітингу. Крім того, керівництво країни зазначає, що у дострокових президентських виборах немає ніякої політичної необхідності: це вимагає великих витрат, що абсолютно недопустимо в умовах економічної кризи. Влада також заявляє, що опозиція діє за вказівкою Росії.
Принагідно нагадаємо, що останніми днями представники влади неодноразово пропонували радикальній опозиції "діалог з усіх важливих питань, окрім відставки президента". Опозиція ж відповіла категорично: діалог з владою можливий тільки з одного питання - методів і форми відставки Саакашвілі.
Західні спостерігачі, однак, зауважують, що в опозиції насправді не так то й багато шансів: вона роздрібнена і не має єдиного лідера, а Саакашвілі займає ще досить міцну позицію: лише 28% громадян Грузії підтримують заклик про відставку президента і, якщо він не піддасться спокусі розігнати демонстрантів силою, то, найімовірніше, втримається на своїй посаді. Однак до опозиції минулого тижня перейшли декілька колишніх союзників чинного глави держави. Демонстрацію підтримав навіть екс-президент Едуард Шеварднадзе.
До речі, згідно з результатами соціологічного опитування, яке відбулося наприкінці лютого, 51% грузинів переконані, що для покращення ситуації в країні необхідні єдність і терпіння. За оцінками "Freedom House", у 2008 році рівень демократичності та свободи преси в Грузії дуже знизився, а деякі грузинські експерти взагалі запевняють, що зараз ситуація з правами людини значно гірша, ніж за Шеварднадзе.