Діти ростуть швидко. Ліжечко, яке купували немовляті, з часом стає тісним та закоротким. Тож перед батькам знову постає питання, що придбати для дитини – ліжко чи диван, яку модель обрати та який матрац.
“Пошта” поцікавилася, які саме ліжка та дивани пропонують виробники меблів, на що варто звертати увагу під час їх купівлі та які бувають матраци.
На різний смак і кишеню
“Коли народився наш старший син, ми купили звичайне дитяче ліжечко. Через два роки придбали нове, розраховане на вік дитини до дванадцяти-п’ятнадцяти років, а те перше перейшло у спадок сестричці, – розповідає “Пошті” Ірина. – Ось тепер думаємо, яке ліжко купити молодшій доньці”.
Зі слів жінки, вона з чоловіком передивилася багато сайтів, які пропонують меблі, побувала в різних магазинах, але так нічого й не вибрала. “Для нас важливо, щоб ліжко чи диван були невеликого розміру, адже місця в кімнаті небагато, – веде далі Ірина. – Другий важливий момент – якість виробу, адже дитина спатиме в ліжку вісім-десять годин, тож треба, аби воно було зручним і, що головне, безпечним”.
Інша співрозмовниця “Пошти” Оля для своєї старшої доньки обрала дитячий диван. “Кілька років тому купили доньці диван. Покупкою задоволені і донька, і ми, – запевняє жінка. – Є ящик для білизни, що також важливо”.
Виробники пропонують кілька варіантів ліжок для дошкільнят та підлітків: звичайні односпальні, розсувні (з додатковим спальним місцем), двоярусні, а також ліжка-горища.
Як розповіли “Пошті” на одній із фабрик, де виробляють меблі, дитячі ліжка найкраще купувати з натуральної деревини. Вони міцні, надійні та екологічно чисті, проте доволі дорогі. Їх вартість може сягати від трьох до десяти-дванадцяти тисяч гривень (без матраца).
Інший популярний матеріал – МДФ (дрібна деревна стружка, спресована під впливом тиску і температури). Він дешевший, аніж натуральна деревина, тому меблі з нього потрапляють в середню цінову категорію. Найдешевшим матеріалом для виготовлення меблів є ДСП (деревостружкова плита). Він теж є доволі міцним, не розшаровується і не розсихається, але може містити формальдегідні смоли. Такі ліжка коштують від півтори до трьох тисяч гривень.
Двоярусне ліжко – один з найпопулярніших варіантів для сім’ї, де є двоє дітей. Таке ліжко займає небагато місця, до того ж складається з двох ординарних ліжок, які можна згодом розкласти, і матимете два окремі спальні місця. Такі ліжка також виготовляють як з натуральної деревини, так і з ДСП чи МДФ. За двоярусне ліжко доведеться викласти від п’яти тисяч гривень. Є серед них і такі, що коштують понад двадцять тисяч гривень (знову ж таки без матраца).
Ліжко-горище – ще один доволі цікавий варіант. Тобто це ліжко, яке поєднане з шафою для одягу, письмовим столом чи тумбами. Можливе поєднання двох ліжок. Такі варіанти подобаються багатьом батькам та дітям, адже виглядають стильно, цікаво, а головне є функціональними та не займають у кімнаті багато місця. Проте такі меблі також не з дешевих – доведеться викласти більш ніж п’ятнадцять тисяч гривень. Вони служитимуть дитині до підліткового віку, а далі доведеться обирати ліжка для дорослих. Окрім того, виробники пропонують ліжка у вигляді машини, корабля яскравих кольорів та з візерунками.
Дивани, розкладні крісла, тапчани – ось ще варіанти спального місця для школяра. Серед переваг таких меблів – практичність і компактність. На ніч їх можна розкладати, а на день складати. Відповідно вони не займатимуть багато місця. А ще дитина зможе на них бавитися, якщо завітають друзі, спілкуватися з ними чи дивитися фільми (все-таки бавитися на ліжку, де спить дитина, не найкращий варіант). Часто такі дивани мають шухляду для білизни, що також зручно. Каркас виготовляють із натуральної деревини, додаткові елементи – з ДСП. В основі дивана – переважно пружинний блок, іноді поєднаний із пінополіуретаном. Однак є й недоліки: оскільки такі меблі складаються з частин, поверхня спального місця може бути нерівною. А якщо дитина стрибатиме по ньому, це може призвести до серйозних пошкоджень. Тож багато хто з батьків відмовляється від дивана, бо це незручно, негативно впливає на хребет дитини, загалом на організм, який інтенсивно росте та розвивається.
Проте виробники запевняють, що сучасні дитячі дивани і крісла виготовляють з якісних матеріалів, спальна поверхня тверда і не гірша, аніж в ліжкових матрацах. Під час купівлі дивана фахівці радять особливо ретельно перевіряти механізм складання. Якщо диван якісний, дитина зможе самостійно складати його після сну, і служитиме він значно довше. Вартість дитячих диванів та крісел – від трьох тисяч гривень і залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені, а також від оббивки.
Який матрац обрати: поради ортопеда-травматолога
Купуючи ліжко для дитини, доведеться придбати ще й матрац. Вибір їх також доволі великий. Виробники пропонують пружинні та безпружинні матраци з різним наповненням. Найкращими вважають кокосове волокно, бавовну, пінополіуретан, холофайбер (нетканий матеріал) і повсть. Вони гіпоалергенні, добре піддаються вентиляції, не втримують вологу і є екологічно чистими. Замість кокосу деякі виробники пропонують наповнення з льону. Воно також доволі міцне, не мнеться, не кришиться і є найкращим натуральним матеріалом для дитячих матраців. А ось матраців з вати або поролону купувати не варто (до прикладу, ватний наповнювач схильний до злежування, за якийсь час можуть утворитися ямки і грудки). Чохол матраца також повинен бути з натуральних бавовняних волокон, а ось із синтетичних тканин краще не брати. Якщо дітям до трьох років рекомендують обирати жорсткіший матрац, то для старших – середньої жорсткості. А для десяти-дванадцятирічних вже можна купувати матраци з пружинними блоками.
Василь Прусенко, головний дитячий ортопед-травматолог Львівщини, вважає, що не має значення, на чому спить дитина – на дивані чи на дитячому ліжку, головне, аби спальне місце чи матрац були достатньо пружними і твердими. “Сьогодні багато говорять про ортопедичні матраци. Але все це радше вигадки виробників матраців. Головне, щоб матрац був досить жорстким, – каже він. – Усі хвороби хребта закладені генетично, і навряд чи матрац або диван можуть мати тут значний вплив! Але якщо в дитини вже є певні захворювання хребта, то перед тим, як купувати матрац, нове ліжко чи диван, варто порадитися з ортопедом!”
За новий матрац для дитини доведеться викласти від тисячі до трьох тисяч гривень. А щоб він прослужив довше, варто використовувати чохол чи наматрацник, які захищатимуть його від бруду та пилу. Обирати треба матрац, який відповідає певній ваговій категорії дитини. Після видалення плям його необхідно просушити на свіжому повітрі.
Категорично забороняється вибивати матрац, використовувати для сушіння фен, праску, інші електричні прилади.
Ліжко варто застеляти через годину-дві після прокидання: якщо застеляти його відразу, матрац залишатиметься теплим і злегка вологим, що дуже “люблять” кліщі. Раз на місяць матрац необхідно перевертати на інший бік чи обертати по колу, щоб не допустити деформації наповнювача і пружинного блоку. І ще одне: періодично замінювати старий матрац на новий (бажано робити це раз на десять років).