Тільки весняне сонечко добре пригріло й теплий дощ скропив землю, як українці почали активно готуватися до роботи на городах, дачах, присадибних ділянках. Й одним з головних завдань для них є закупівля насіння. На ринках та у магазинах вибір насіння дуже великий - і українське, і закордонне (з Голландії, Німеччини, Франції тощо) і цінова палітра - на всі фінансові можливості. Як же вибрати добре насіння? Адже доволі часто доводиться чути від селян нарікання, що купили насіння, засіяли, а майже нічого не зійшло. Ігор Дидів, доцент кафедри плодоовочівництва, технології зберігання та переробки продукції рослинництва Львівського національного аграрного університету, радить в жодному разі на насінні не економити, адже саме від його якості залежатиме майбутній урожай.
"У будь-якому разі не треба купувати дешеве насіння. Не варто купувати насіння, яке продають бабусі на базарах, тобто те, яке збирають самі, бо таке насіння не завжди буває якісним. До кожного сорту повинен бути індивідуальний підхід. Треба пам'ятати: якщо купите насіння, виростите продукцію і захочете зібрати своє насіння, то воно не буде такої якості, якої повинно бути", - говорить Ігор Володимирович. Він радить купувати насіння у спеціалізованих магазинах, де продавці можуть надати сертифікат відповідності, який гарантуватиме якість товару. Якщо ж у вас будуть претензії, матимете можливість звернутися до представника фірми, яка реалізує насіння.
Оскільки овочеві культури є дрібнонасінними, тому потрібна відповідна підготовка ґрунту - повинна бути вирівняність посівів, верхній шар ґрунту має бути розпушений і підживлений. Якщо є інтенсивний сорт чи гібрид, а ґрунт не матиме всіх необхідних речовин, то отримати бажаний результат буде дуже складно.
"Праця овочівника дуже важка й не завжди дає бажані результати. Людина може 3-5 років вирощувати овочі, а результат буде далеким від бажаного, а потім за один рік отримає такий урожай, який покриє витрати всіх попередніх років, - говорить доцент Ігор Дидів, висаджуючи разом зі студентами насіння капусти (студенти-аграрії не лише на лекціях опановують фах, але й безпосередньо на полі, вивчаючи всі технології вирощування овочів та фруктів). - Це велика насолода, дивитися, як з маленького зернятка виростає рослина, яка дає плід".
Звісно, зараз можна всі овочі та фрукти купити на ринку, та вирощені власними руками є значно смачнішими, та й навесні, коли всі відчувають брак вітамінів, дуже корисними. "Скоро Великодні свята, наші столи будуть переповнені м'ясними стравами, а щоб м'ясо краще перетравлювалося, салати з редиски, молодої капусти - те, що треба. А ще молодий часничок та хрін, без яких не обходиться святковий пасхальний кошик. Адже буряк з хроном - це не тільки дуже смачна, але й корисна страва", - продовжує мій співрозмовник.
Друга половина квітня - час для висівання всіх сортів капусти, також сіють редиску, кріп, салат, щавель, який може дати урожай вже восени чи наступної весни.
На полях аграрного університету навіть дині та кавуни вирощують. У квітні насіння висаджують у горщики, а на початку травня саджанці пересаджують у ґрунт, але накривають плівкою чи спеціальним аграрним полотном. І як стверджує Ігор Володимирович, кавуни виростають не менші, ніж на півдні.