Як з'ясувала репортер "Пошти", львівські владоможці перед Великоднем відмовляються від кави і тортів. Від м'яса ж - "тільки намагаються"
Піст завжди є певним обмеженням. Від розваг, жирної їжі, алкоголю, всіляких спокус, надмірностей і зловживань. Річ просто в тім, хто від чого може відмовитися. У будь-якому разі в цей період християнський люд трохи дистанціюється від пристрастей і у такий спосіб мимоволі змінює свій світ на краще.
Народні обранці та держслужбовці різних рангів - теж люди. І вони, вочевидь, послуговуються релігійними постулатами.
Ми вирішили дізнатись, що для депутатів і чиновників нашого краю означає піст? Чи змінюється їхнє меню, чи готові вони не їсти своїх улюблених страв і взагалі, власне кажучи, постити у буквальному розумінні цього слова? Популярні пояснення і відверті зізнання - у нашому матеріалі.
...Одного робочого дня заходимо до мерії. Якраз добігала кінця дообідня пора. Чиновники міськради, спускаючись східцями, квапливо защіпали ґудзики на своїх легких весняних пальтах. Квапилися... Обід у них, відомо, чітко регламентований. А їдальні у стінах Ратуші нема наразі. На щастя, загалом у Львові кав'ярень, кнайпочок і ресторанів більш ніж достатньо. На всі смаки і фінансові можливості.
Що ж стосується їдальні у Львівській міській раді, то, як розповів нам заступник голови міста Василь Косів, незабаром це питання планують вирішити. Причому службовець наголосив, що муніципальну харчевню мали б відкрити уже впродовж цього року. Мовляв, судова справа з орендарем (який "там нічого не робив, але і вступатися не хотів") завершилась, тож, як мовиться, зелене світло справі із відкриттям і облаштуванням кафе.
- Звісно, було б незле, якби у стінах Ратуші була їдальня для працівників, - погоджується з ідеєю начальник управління освіти Львівської міської ради Надія Оксенчук. - Бо, як правило, нема часу ходити кудись на обід. Я зазвичай приношу собі щось перекусити з дому. У піст у моєму харчовому раціоні особливих змін не стається, бо їм постійно передусім овочі, рибу, гриби.
Цього року, як зізналась пані Оксенчук, вона влаштувала для себе певне випробування: на період посту відмовилась від кави, без якої "не може". "Але на Великдень, щойно скуштую паски, свяченого яєчка, одразу приготую собі філіжанку кави", - каже освітянка.
Інший чиновник мерії, начальник управління культури і туризму Андрій Сидор називає піст "періодом упорядкування думок на самоті". Постить він у середу і п'ятницю, налягає на овочеві страви, хоча його улюбленою річчю в кулінарії є м'ясний стейк з грильованими овочами.
Заступник начальника управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин міськради Ігор Гуменчук стверджує, що він не вибагливий у їжі: "Улюблений салат - з квашеної капусти, друга страва - риба, тушкована у сметані".
- Намагаюсь постити, - веде далі службовець, - бо це очищення. І йдеться не тільки про їжу. Тут присутнє більше, вище смислове навантаження. І підходжу я до цього періоду дуже ретельно.
Обідати пан Гуменчук ходить щоразу в інший заклад, хоча всі вони (заклади харчування) мають бути недалеко від роботи ("не далі ніж за 50 метрів") - так він урізноманітнює своє щоденне меню.
Уже згаданий вище Василь Косів обідає, за його словами, переважно, у себе в кабінеті чаєм з печивом чи сухарями. Якщо вдається "знайти вільну хвилину", то відвідує "все, що довкола площі Ринок", замовляє переважно овочеві супи. Найсерйозніше ж постить в п'ятницю, і не лише зараз, але й упродовж року.
Порозмовляли ми про духовну і звичайну їжу і з депутатами Львівської міськради. Нашоукраїнець Тарас Криворучко так і висловився: "Не буду лукавити, що стосується харчів - не пощу. Намагаюсь не зловживати алкоголем. Обідати часто їжджу додому (ресторани - дорого, бари - не витримують критики)". Для депутата Криворучка піст - це "момент підбиття підсумків і визначення, що важливе, а що тимчасове".
Ще один нашоукраїнець Василь Трач теж зізнається, що зовсім відмовитись від споживання тих чи інших страв йому не вдається.
- Але я стримуюся, - узагальнює обранець. - Приміром, надзвичайно люблю солодке. Чесно скажу: зараз їм його менше... Обідаю ж регулярно: кава, салат, суп. Щоправда, улюбленою моєю стравою є сир зі сметаною - і в піст, і без посту.
Голова фракції БЮТ у Львівській міській раді Юрій Гудима у піст теж намагається не їсти м'ясного, замовляє в кафе салати з капусти чи бурячків, пісну зупку, рибні страви. На запитання, які ж його улюблені заклади громадського харчування у Львові, пан Гудима відповів, що "такі улюблені місця - за містом".
А от депутат з фракції УНП Віра Лясковська і від м'ясних страв не відмовляється.
- Загалом намагаюсь зараз бути добрішою, не вживати поганих і образливих для когось слів. Стосовно ж їжі я не витримую. І що тут вдієш. Люблю сир, щодня він мусить бути. З пісних страв у моєму меню є тушкована капуста, оселедець, фаршмак, квасоля з цибулькою, пиріжки з капустою, смажена риба.
- Постити - це їсти і пити у межах розумного, - переконаний депутат міськради, голова фракції "Свобода" Василь Павлюк. - Постити - це молитися за спасіння душ злих людей, прощати, творити добро. Я для себе щорічно визначаю два найосновніші періоди для великоднього посту - це перший і останній тижні. Нічого не їм, допоки не сходжу до Плащаниці у Великодню п'ятницю. В інші ж дні усе помірковано. Люблю українські страви: борщ, вареники. А ще - бануш. Я сам гуцул, і знаю, що найкращий бануш готують на Гуцульщині, але у Львові в деяких закладах він теж непоганий.
...Якщо говорити про ЛОДА, то коли б не доводилося бувати в їдальні обласної держадміністрації - на першому поверсі будівлі на Винниченка, 18, завше якось виникають асоціації із затишком і домашнім обідом. Безумовно, академічного штибу інтер'єр, та й ціни в даному випадку до уваги не беруться. А зі стравами, їхнім ароматом і смаком усе зрозуміло. Готують ж бо тут, так би мовити, свій для свого і своє. Тому й чиновникам цієї інституції і депутатам облради, яка поряд, до вподоби тутешнє меню. Авжеж. А останнім часом і депутати, і чиновники стали неабияк хвалити рибні марципани у цьому закладі.
Заступник голови облради Левко Захарчишин розповів і нам про свої смакові уподобання у харчевні адміністрації.
- Я намагаюсь посту дотримуватися і не їсти м'яса. У піст, виходить так, ми більше замислюємось над цінностями життя і тим, як їх плекати. Я стараюсь відмовлятись також і від спиртних напоїв. Нерідко обідаю в чиновницькій їдальні, там дівчата готують дуже смачні рибні страви.
Олег Немчинов, депутат облради з фракції УНП, своєю чергою, каже, що оті рибні смаколики занадто дорогі як на фінанси депутата. Він, як правило, купує напівфабрикати і сам готує. Стравою, яка найбільше імпонує обранцю Немчинову в їдальні ОДА, є салат "Шопський". А загалом піст для нього це не "речі, пов'язані з кулінарією, а утримання від розваг".
Ще категоричнішою і цікавішою у висловлюваннях, як завжди, є депутат-"свободівець" Ірина Фаріон.
- Піст - це перестати гризти один одного, піст - це працювати над своїм духом. За моєю активною діяльністю я почасти забуваю, коли п'ятниця, тому можу й не постити. Але мама мені нагадує. Цю їдальню відвідую. Головне, щоб страви були свіжі. Найбільше запам'ятались там салат з капусти і якась зупка, що була смачною.
Обласний депутат-бютівець Михайло Задорожній теж хорошої думки про їдальню ОДА, й у своїй словесній міні-рекламі закладу виокремлює передусім буряк з чорносливом і молочні страви. Народний обранець зазначає при цьому, що "виріс у селі, на молоці та картоплі, тому й смаки його так сформувалися". А у період посту він "не надто прискіпливий", хоча "танців і розваг не дозволяє собі".
Оксана Яковець, начальник управління праці і соціального захисту ОДА, запевняє, що від ситної їжі не відмовляється, бо ж "людині потрібне збалансоване харчування: і м'ясо, і жири".
- Я в піст і вдома, і на роботі намагаюсь робити якомога більше хороших вчинків, навіть тих, які не входять у коло моїх професійних обов'язків.
І насамкінець подамо репліку Миколи Гориня, депутата облради: "Якщо чесно, то я не дуже пощу. Але у меню однозначно вносяться корективи. Цим керує дружина. Наголошу, що особливим попитом у нас в цей період користуються страви з оселедця".
P.S. Ми теж відвідали чиновницьку їдальню. І з-поміж іншого спробували їхню ескалару. Ще там були форель, хек, пангасіус. За стограмову порцію цих страв просять 10-18 гривень. Заходьте і ви. Хоча й піст вже закінчується. Але, зрештою, кожному своє.