Погуляти містом, відвідати театр чи кінотеатр, зайти у торговий центр – ці речі ми робимо щодня автоматично, не задумуючись. Але є ті, для кого кожна додаткова сходинка, бордюр, вузькі двері, транспорт з високою підлогою стають настільки вагомими перешкодами, що іноді закривають зовнішній світ, відривають від життя, ізолюють у чотирьох стінах.
“Пошта” довідалася, чи можна якось змінити це, чи є Львів доступним для людей із обмеженими можливостями та які вагомі кроки зроблено для цього впродовж останніх років.
Подолати бар’єри
Зазвичай, коли йдеться про пандуси біля будинків, транспорт з низькою підлогою, тротуари без бордюрів, думаємо про людей на інвалідних візках. Звичайно, їх кількість є невеликою порівняно із загальною чисельністю населення міста, області чи країни загалом. Та насправді доступного простору потребує значно більше людей.
“В Україні понад п’ятдесят відсотків населення потребує доступного середовища. Мовиться не тільки про людей на інвалідних візках чи з вадами зору. Сюди входять і батьки з дітьми у візочках, і люди з травмами, наприклад, переломом ноги, особи похилого віку, – розповідає Дмитро Щебетюк, паралімпієць, співзасновник організації “Доступно.UA”. – Це різні категорії людей, які через свій фізичний стан, непристосованість середовища до їхніх потреб часто, як кажуть, випадають із життя (хтось на певний час, допоки не одужає). А для тих, що прикуті до інвалідного візка, зовнішній світ іноді просто закривається…”
Дуже важливо вчити людей з інвалідністю жити і насолоджуватися життям за будь-яких обставин, аби вони розуміли що втрачають, коли сидять удома
Зі слів Дмитра Щебетюка, перед людьми з інвалідністю постають переважно дві перешкоди – зовнішні бар’єри та внутрішні, психологічні.
“Людина на візку думає, навіщо мені те кафе, якщо я не зможу туди заїхати і дати собі раду, навіщо покидати помешкання, якщо я не зможу подолати сходи в під’їзді. Особливо важко доводиться тим, що були здорові, але через травми чи хвороби опинилися у інвалідному візку. Найменша перешкода спричиняє паніку. І часто людина, яка ще не встала з ліжка, вже думає про перешкоди, що є навколо, і як наслідок навіть не хоче виходити з квартири”, – каже він.
Дмитро Щебетюк переконаний, що дуже важливо вчити людей з інвалідністю жити і насолоджуватися життям за будь-яких обставин, аби вони розуміли що втрачають, коли сидять удома.
Під лежачий камінь…
Жити і насолоджуватися життям намагається і сам Дмитро, людина з інвалідністю, та допомагає в цьому іншим. Два роки тому він із командою однодумців започаткував роботу організації “Доступно.UA”, яка серед іншого шукає заклади харчування, доступні для людей з інвалідністю, та інформує їх про них.
“Все почалося з того, що ми із подругою, з якою часто відвідували одне й те ж кафе, вирішили зайти посидіти ще кудись, – веде далі Дмитро. – Спершу були думки, навіщо щось змінювати, можливо, нас не приймуть у іншому закладі. Але ми зробили перший крок і побачили, що не все так погано, що є багато тих, які з розумінням ставляться до людей на візках чи з іще якимись проблемами зі здоров’ям. І особливо приємно, коли серед працівників кафе чи інших громадських установ зустрічаєш таких людей!”
Навіть якщо нема пандусів чи зручного заїзду, але є ввічливі працівники, які допоможуть людині на візку, це вже велика перевага
Дмитро Щебетюк разом із членами організації “Доступно.UA” відвідали десятки закладів в Україні, чимало з них отримали позначки “Доступно для людей з інвалідністю”. Зокрема, цього тижня кілька львівських закладів харчування також одержали такі наліпки (з їх переліком можна ознайомитися на сайті організації).
“Ми абсолютно довільно вибираємо заклад харчування і перевіряємо його за такими критеріями: вхід – чи зможе людина на інвалідному візку заїхати у цей заклад без сторонньої допомоги; зручність – чи зможе вона самостійно пересуватися там; вбиральня – чи пристосований туалет для людей на інвалідному візку”.
При цьому Дмитро Щебетюк уточнює: навіть якщо нема пандусів чи зручного заїзду, але є ввічливі працівники, які допоможуть людині на візку, це вже велика перевага.
“Коли ми тільки починали відвідувати заклади харчування, часто чули від їх керівників, мовляв, навіщо робити пандуси чи створювати інші вигоди, якщо люди на візках у нас все одно не бувають. Тому дуже важливо, аби особи з інвалідністю не боялися виходити на вулицю, в суспільний простір. Адже коли інші бачитимуть, що такі люди є, що в них свої потреби, то робитимуть певні зміни!” – наголошує паралімпієць.
Перешкодою є не тільки недоступність простору, але й психологічний бар’єр
“Є багато закладів, які самі нас запрошують. Вони зацікавлені в тому, щоб ставати доступнішими, бо розуміють, що це розширює їх сферу діяльності, збільшує кількість відвідувачів, – пояснює Дмитро Щебетюк. – Був випадок, що ми залишали побажання в книзі відгуків у кафе, і за якийсь час нам телефонували та дякували за поради, обіцяли дослухатися до них під час реконструкції закладу”.
Якщо сучасні споруди намагаються будувати з урахуванням можливості створення доступного простору, то стару забудову змінити значно важче, бо і сама інфраструктура може бути непристосована, і архітектурно такі зміни можуть не вписуватися.
“Вимагати змін від чиновників чи від керівників певних закладів – недієво, а ось правильна мотивація дає значно кращий результат”, – переконаний Дмитро Щебетюк. Хоча зміни впроваджуються доволі важко, позитив все-таки є. І Львів, на переконання паралімпійця, демонструє один із найкращих результатів в Україні щодо питання створення доступного простору. “У Львові зміни відбуваються на очах”, – стверджує він.