"Пошта" з'ясовувала, чому в перукарнях та салонах краси не дотримуються санітарних правил та норм і хто у цьому винен
Нарешті справжня весна. Разом зі сонцем і теплом у повітрі вже витає дух Великодніх свят. Тож усі поспішають не тільки прибрати в домі, оновити гардероб, але й подбати про свій зовнішній вигляд. Чим можуть закінчитися відвідини перукарень та салонів краси, "Пошта" вже писала (№ 33 (771).
Безпека клієнта під час проведення процедури насамперед залежить від стерильності інструментів та майстерності спеціаліста. Як розповіла Олена Лаврова, лікар-гігієніст з комунальної гігієни Львівської міської санітарно-епідеміологічної станції, відповідно до державних санітарних правил та норм, у кожній перукарні, салоні краси повинно бути не менш як два набори інструментів. Ця вимога стосується усього приладдя - ножиців, пилочок, щипців тощо. Окрім того, для кожного клієнта повинен бути чистий рушник, можуть бути одноразові комірці, а балахони - багаторазового використання.
Після того, як майстер обслужив клієнта, він повинен обробити всі інструменти - насамперед продезінфікувати, далі - механічна очистка, потім промити чистою водою і провести стерилізацію. Затискачі та бігуді не стерилізують, але після кожного використання їх мають обробити дезрозчином, механічно очистити і помити у теплій воді.
Повна процедура очищення та дезінфекції може тривати від п'яти хвилин до півгодини, залежно від того, які засоби застосовують. Тож, якщо перед вами у кріслі сидів інший клієнт, не поспішайте - нехай перукар чи манікюрниця прибере робоче місце й обов'язково продезінфікує, очистить і простерилізує інструменти. Або візьме вже очищені інструменти.
Та, мабуть, кожен відвідувач перукарень чи салонів краси скаже, що таких норм дотримуються далеко не всі майстри. Не встигне одна людина встати з крісла, як на її місце сідає наступний клієнт, й часто навіть зістрижене волосся перукар не прибирає. Хоча за нормами, волосся повинні збирати в одноразові мішечки, а не скидати у відро. А про миття бігудів, стерилізацію манікюрних наборів тощо й говорити годі. Найбільше, що роблять манікюрниці, так це протирають інструмент ваткою, змоченою у спирті, або занурюють інструменти у спиртовий розчин на кілька хвилин.
Чому в перукарнях та салонах краси працівники не дотримуються санітарних норм та правил? Лікарі міської санстанції не можуть однозначно відповісти. Можливо, проблема в недостатньому контролі. Адже за законом, про свій прихід працівник органів контролю повинен повідомити власника закладу за 10 днів до перевірки. Тож до їхніх візитів підприємці готуються наперед. Та й перевірки проводять, знову ж таки згідно із законодавством, лише раз на рік. У 2008 році з 326-ти перукарень, які працюють у Львові, порушення державних санітарних правил та норм було виявлено у 118, для 42 винесли постанову про тимчасову заборону функціонування, а одному підприємцеві заборонили надавати послуги. За словами Олени Михайлівни, порушення стосувалися недотримання режимних норм, проходження попереднього і періодичного медоглядів персоналом (несвоєчасно, не в повному обсязі).
За три місяці цього року санепідемстанція перевірила 61 перукарню, порушення було виявлено у 24 закладах, тимчасово заборонили працювати 14-м. "Коли приходимо з перевіркою, то запитуємо у керівників, чи знають вони державні санітарні правила та норми. Адже керівник, який себе поважає, обов'язково знатиме всі норми. Буває, що під час перевірки, запитуємо, чи проводили дезінфекцію та стерилізацію, й чуємо ствердну відповідь, а перевірки свідчить про протилежне", - говорить лікар-гігієніст.
За нормами, після кожного робочого дня працівники мають проводити дезінфекцію, а раз на місяць повинен бути санітарний день. У перукарні вимоги є не тільки до інструментів. Усі засоби: лаки, фарби, гелі тощо - також повинні мати висновок державної санітарної експертизи, й користуватися ними слід тільки упродовж терміну придатності.
Перед хімічною завивкою і фарбуванням волосся майстер зобов'язаний з'ясувати у клієнта, чи немає у нього алергічних реакцій на хімічні препарати. Якщо є алергія чи людина вперше робить такі процедури, майстер повинен зробити клієнтові біологічну пробу на чутливість, змастивши хімічним розчином невелику ділянку шкіри за вухом або на ліктьовому згині. Якщо за 5-10 хвилин буде почервоніння, робити завивку або фарбувати волосся цією речовиною клієнтові не можна.
Тож, якщо в салоні краси майстер має намір робити вам манікюр інструментами, якими нещодавно чистив нігті попередньому клієнтові, зробіть зауваження і вимагайте, аби всі процедури робили чистим приладдям, якщо такого немає, то нехай очищають при вас. Якщо ж ні, йдіть в інший салон краси. А про порушення повідомляйте санстанцію чи інші структури.
Разом зі салонами краси щораз популярнішими серед львів'ян стають солярії. Багато жінок надає перевагу засмазі під штучним сонцем, аніж під справжнім. Та й у весняну пору, перш ніж одягати легкий одяг, жінки вирушають у солярії, аби не бути надто блідими після зими. Проте гарантувати безпеку у соляріях можуть лише добросовісні підприємці, які дотримуються всіх правил експлуатації. Адже чітких санітарних норм для таких закладів наразі не розробили. Як пояснила Олена Лаврова, на кожен солярій на момент закупівлі повинен бути висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, який має термін гарантії. Якщо такого немає, то краще не ризикувати, адже іншого механізму контролю наразі не передбачено. "Перевірити безпеку соляріїв майже не можливо. Адже перевіряємо робочу зону, а в солярії - це середина самого солярію, а лікар санстанції не може зайти всередину, засмагати й перевіряти, чи безпечно це чи ні", - говорить Олена Михайлівна. Тож залишається сподіватися тільки на те, що солярії працюватимуть тільки відповідно до висновків експертизи.
Косметологи-дерматологи кажуть, що для кожного відвідувача в солярії мають розробляти індивідуальну програму, в якій повинні врахувати фототип шкіри, бажаний відтінок (легкий чи бронзову засмагу), якої потужності мають бути лампи, які фільтри тощо. Кожного клієнта спершу мусить оглянути фахівець. Якщо ви заходите в солярій і там просто запитують: "Вам скільки хвилин?", розвертайтеся та йдіть геть - тут працюють непрофесіонали. У Львові є багато соляріїв, але не в усіх кваліфікований підхід: не визначають типу шкіри, в деяких застарілі лампи, погані фільтри тощо.
За годину перед відвідуванням солярію, радять косметологи, не варто приймати душ і митися милом. Під час засмагання на голову потрібно одягнути шапочку, щоб не пересушити волосся. Макіяж обов'язково зняти, бо інакше засмага обличчя буде нерівномірною. Сонцезахисні креми в солярії не потрібні - їх роль виконують спеціальні фільтри, встановлені в апараті, а ось зволожувальні креми після солярію конче знадобляться.