“Якщо вірити в долю, то донька точно мала б бути Валею, але ми хотіли мати Емілію, – веде далі співрозмовниця “Пошти”. – Ми більше зважали на історичні речі: оскільки свята Емілія була матір’ю святого Василія (а мого чоловіка також звати Василь), то остаточно переконалися в своєму виборі”.
Жінка пригадує, як знайомі, дізнавшись про те, як вона назвала донечку, казали, що це “американський манер”. Тому їй доводилося переконувати їх у протилежному, роблячи акцент на тому, що всім нам час повертатися до призабутих імен, згадувати свої історичні та християнські цінності.
Не зовсім розуміє Зоряна й тих, що називають доньок Весна чи Олімпія. На її думку, ім’я повинне бути не лише красивим, а й гармонійним. Дивується і з того, що батьки дають своїм дітям подвійні імена – одним хрестять у церкві, а другим називають у повсякденному житті.
“Друге ім’я можна давати лише тоді, коли дитина народилася на якесь велике свято – Володимира, Марії чи Михаїла, але сім’я вже обрала інше ім’я. Я такого не хотіла б. Вважаю, що ім’я має бути одне на все життя”, – пояснює вона.
Як каже жінка, спочатку родичі намагалися переконати їх, щоби не називали так сина: комусь було важко вимовити це ім’я, комусь – пригадати його. “Часто чула, що в школі з нього можуть насміхатися, глузувати. До речі, тривалий час сам Варфоломій не міг правильно вимовити свого імені, казав, що він Мійко”, – згадує Ліля Сахман. І коли її питають, як це ім’я звучить у скороченій формі, то виходить ще кумедніше, бо воно стає довшим – Варфоломійко або Варфоломійчик.
“Усі знайомі, дізнавшись про те, як ми назвали сина, довго перепитували, як правильно звучить його ім’я, плуталися і, звісно, цікавилися, чому наш хлопчик саме Варфоломій, звідки взагалі взялося це ім’я. Проте коли я розповіла їм історію з його народженням, питань більше не виникало, – веде далі Ліля Сахман. – Найбільше клопоту тепер маю у поліклініці чи в іншій установі: там взагалі не можуть вимовити і правильно записати це ім’я, тому часто доводиться диктувати його по буквах”.
Та, незважаючи на всі нюанси, сім’ї Сахманів це ім’я дуже подобається. “Я усвідомлюю, що через ім’я Варфоломій наш син дуже особливий. Воно йому дуже пасує і, як на мене, ім’я це дуже хлопчаче”, – додає жінка.
Чоловікові це ім’я також дуже сподобалося. Крім того, жінці хотілося “вийняти зі скрині” давньоукраїнські імена, а не називати тільки “по-західному”. “Колись у одній розмові я почула про чиюсь бабцю Квітку. Вже тоді подумала, що як матиму донечку, вона неодмінно буде “славити квіти”. Сьогодні наш дім – суцільний запашний квітничок з маленькою Квіткою”, – пояснює жінка. – До речі, своєю внучкою, її ім’ям дуже тішаться дідусі й бабусі, кажучи на неї “справжня квіточка”!
Найпопулярніші та рідкісні імена на Львівщині
Найпоширеніші імена 2016 року (за інформацією Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області):
* чоловічі – Матвій, Максим, Роман, Владислав, Андрій, Данило, Назар, Дем’ян, Марко;
* жіночі – Марія, Анна, Вероніка, Софія, Вікторія, Анастасія, Юстина, Єва, Ангеліна, Мілана.
Рідкісні імена:
* чоловічі – Ахмад, Тадей, Симеон, Авенір, Зенон, Гордій, Лев-Гавриїл, Дарій, Адам, Єремій;
* жіночі – Квітослава, Каміла, Естер, Ванесса, Януарія, Мерісабель, Маргарита, Урсула, Жасмін, Розалія.
Найпоширеніші імена останніх п’яти років:
* чоловічі – Максим, Юрій, Олександр, Денис, Владислав, Андрій, Роман, Богдан, Олег, Володимир, Данило, Віталій, Дмитро, Матвій, Назарій, Арсеній;
* жіночі – Софія, Анастасія, Вікторія, Вероніка, Марія, Анна, Юлія, Христина, Соломія, Діана, Яна, Ірина, Марта, Дарина.
Рідкісні імена:
* чоловічі – Аким, Богодар, Даріян, Еней, Климентій, Кипріян, Ринат, Рувим, Тадей, Юстин, Яремій, Бенедикт, Сидір, Северин, Світозар, Устим, Варфоломій, Омелян, Всеволод, Ісак, Адам, Яків, Спартак, Анвар, Юсуф, Лук’ян, Мілан, Юліан, Аскольд, Гліб, Богумил, Ярополк, Натан, Ясон, Гордій, Климентій, Арон, Влас, Демір, Рафаель, Самуїл, Яромир;
* жіночі – Агафія, Амелія, Вітана, Глафіра, Доротея, Естер, Йоана, Корнелія, Лаутара, Меланія, Філомена, Ясміна, Атена, Агата, Вірсавія, Варвара, Магдалена, Маргарита, Мальвіна, Серафима, Павлина, Яра, Ліана, Відана, Агнія, Мілана, Майя, Іларія, Аглая, Аполінарія, Дзвенислава, Фейза, Златомира, Нора, Пелагія, Аніта, Ліліана, Афіна, Гафія, Матея, Мадлена, Русаліна, Рената.
Як вибрати ідеальне ім’я для дитини
Пошук ідеального імені можна полегшити, якщо скористатися такими порадами.
1. Перед тим, як підбирати дитині ім’я, зважте на ініціали: вони не повинні складати смішне або нецензурне слово.
2. Найкраще ім’я для дитини – те, яке в поєднанні з прізвищем та по батькові звучить приємно і авторитетно.
3. Перевірте, щоб ім’я не містило складної орфографії. Ви, звичайно, можете виділитися і написати незвичне ім’я в свідоцтві про народження, але тоді дитині доведеться все життя пояснювати, як воно пишеться. Низка помилок при цьому може зіпсувати багато документів.
4. Переконайтеся, що ім’я дитини не входить до найпопулярніших цього року. Інакше син може бути десятим Давидом у класі.
5. Підстав для образливого прізвиська в імені бути не повинно.
6. Складіть всі імена ваших дітей з ім’ям майбутньої дитини – добре, якщо вони гармоніюватимуть.
7. Обираючи миле ім’я для хлопчика, пам’ятайте, що він виросте, піде вчитися, а потім влаштовуватиметься на роботу. Ім’я дитини має адекватно звучати й у дорослому віці.
8. Ім’я дитини не має нагадувати вам тих людей, про яких ви воліли б не згадувати.
9. Подумайте, чи справді хочете назвати дитину ім’ям бабусі або дідуся. Психогенеалогія не радить цього робити.
10. Оберіть кілька варіантів відповідних імен. Можливо, поглянувши на новонародженого, ви вирішите обрати не те ім’я, яке раніше здавалося вам найкращим.
11. Не звертайте уваги на поради рідних і друзів. Яке ім’я вибрати для сина чи доньки, повинні вирішувати тільки батьки.