Хрещений батько чи мати – це дорослий, зрілий і відповідальний християнин, який допомагає новохрещеному на його шляху духовного зростання. Хресний батько чи мати повинні в міру сил опікуватися духовним життям свого хрещеного так само добре, як рідні батько та мати піклуються про фізичне здоров’я чи фінансове благополуччя своєї дитини, пише Євген Заплетнюк, священик, публіцист, місіонер, на
bogoslov.org.
Саме тому вибір людей, які стануть хрещеними батьками новохрещеному немовляті, – не порожня формальність, не традиція, не український звичай, а реальне закладення максимально якісного, повноцінного фундаменту розвитку дитини. Найкраще, що можуть зробити люблячі батьки для своїх дітей після народження і дару життя, це дар розумних, відповідальних, віруючих і люблячих хресних батьків. Це той фундамент, на якому зростатиме дитина. Не буде у вашої дитини добрих хресних батьків і наставників – не буде в неї й тієї опори, на яку вона могла б опертися в особливо важливі чи складні моменти свого життя. Цей світ побудований так, що все в ньому має своє місце. Є речі, які можна розповідати лише хресним батькам. Ні фізичні батьки, ні сторонні люди тут не допомагають. Пам’ятайте про це! Не плутайте дітям їхнє самоусвідомлення в світі, не змішуйте для них “соціальні ролі”. Скажімо, існує чимало матерів, які прагнуть стати “кращими подругами” своїм дітям. Звичайно, це безумство! Мама не повинна робити з доньки подругу, бо цим самим краде в неї можливість мати повноцінну маму. Подруга це подруга, а мама це мама.
Кого не варто брати за хрещених
Отож, обираючи тих, що триматимуть вашу дитину під час хрещення, треба зі щонайбільшою відповідальністю поставитися до такого вибору. Як показує досвід, необережне, непродумане рішення може суттєво нашкодити дитині й залишиться для неї на все життя важким спомином або завдасть психічної травми. Часто священики чують від своїх парафіян про те, що “їм не пощастило з хрещеними батьками”. Звичайно, при цьому вони висловлюють не лише свій жаль на поганих хрещених батьків, але й на своїх рідних батьків, які зробили непродуманий, легковажний вибір. І якщо в першому випадку ми самі не обираємо хресних батька і матір, то в другому зробити це значно простіше.
Діти і дорослі, які не мали повноцінних хрещених батьків, усе життя почуваються покинутими, духовними сиротами. А тому, розглядаючи кандидатури на роль хрещених, шукайте насамперед таких людей, які реально зможуть присвятити вашим дітям свій час, подарують їм свою любов та опіку, бо мають для цього необхідні ресурси і добру волю.
1. Не спокушайтеся “зовнішнім блиском” окремих людей, не вважайте Таїнство Хрещення способом якось покращити своє соціальне становище чи поріднитися з начальством. Насамперед шукайте в людях віри та чисту душу.
2. Не женіться за чиновниками і сановитими посадовцями, бо вони ніколи не будуть мати часу на вашу дитину, бо не мають часу навіть на свої власні сім’ї.
3. Не беріть в хрещені батьки людину лише тому, що вона багата. Якщо вона даватиме дорогі подарунки, то розбестить дитину. А якщо даруватиме недорогі – ви думатимете, що вона недостатньо її любить, і посваритесь із нею, якщо не одразу, то потім.
4. Не беріть родичів, які й так пов’язані з вами кровними узами. Найкраще зробити вибір із людей, які не є членами вашого родинного кола, але когось такого, кого б ви хотіли у ньому бачити.
5. Не беріть у хрещені підлітків і дітей, бо вони зможуть бути для дитини ким завгодно, тільки не батьками. Зрештою, для того, щоб когось учити, потрібно самому навчитися та мати досвід. Ви ж не віддали б свою дитину до класу, в якому класний керівник має 14 років?
6. Не беріть у хрещені людей, які живуть далеко від вас і навіть при величезному бажанні не зможуть виконувати свої обов’язки. Хресні батьки по скайпу – не найкращий подарунок для дитини.
7. Не беріть у хрещені людей, які не живуть церковним життям, не є практикуючими християнами. Яким досвідом із дитиною може поділитися блудниця чи переконливий алкоголік?
8. Не беріть у хрещені людей, які вже мають більше трьох духовних дітей. Зазвичай такі люди лише “відкупляються” від них подарунками на день іменин чи на Миколая, і це в кращому разі.
9. Не беріть в хрещені своїх друзів по роботі. Було чимало випадків, коли після сварки батьків із кумами з цілком відсторонених причин ті назавжди забували про своїх похресників, не бажаючи взагалі мати справу з тією родиною.
10. Не захоплюйтесь модою мати кілька пар (!) хрещених батьків. В Україну така практика прийшла із Заходу. Свого часу там була традиція знатним вельможам мати навіть і сто пар хрещених батьків для своїх дітей, що давало таким дітям значну фінансову стабільність і земне благополуччя. Сьогодні нормальна практика під час звершення Таїнства Хрещення – двоє хрещених батьків різної статі.
Обов’язки хрещених батьків
Хрещені батьки – це перші та найближчі люди для дитини після плотських батьків. Їхнє основне завдання – з перших днів життя вводити свого похресника у живий досвід богоспілкування. Звичайно, це можливо лише тоді, коли сама людина володіє таким досвідом. Дати іншому можна лише те, що маєш сам. А тому перш ніж стати для когось духовним керівником та порадником, слід любити Церкву і мати бажання духовно зростати самому та допомагати в цьому іншим.
Важливим є те, що під час Таїнства Хрещення дорослий від імені дитини відрікається від диявола та служіння йому, але обіцяє служити Христу як своєму Царю та Богу. З того часу хресні батьки допомагають дитині в цій місії всіма доступними засобами.
1. Відтепер вони молитимуться не лише за себе, але й за своїх духовних дітей. Не лише самі відвідуватимуть храм Божий, але намагатимуться шукати можливостей приводити до нього своїх похресників.
2. Не лише самі вивчатимуть Закон Божий, але й настановлятимуть у ньому своїх духовних дітей. Перші молитви, перші відвідування храму, перша участь в Богослужіннях і Таїнствах, перше знання основ віри – це все повинні дати новохрещеному хресні батьки.
3. Будучи близькими людьми для своїх духовних дітей, хрещені батьки можуть і повинні давати поради та підтримку, необхідну молодим людям на життєвій дорозі: стосовно вибору професії, способу життя чи подружньої пари. Звичайно, такі поради не повинні мати категоричної форми. Тут неприйнятними є тиск чи насильство, однак турботлива та любляча людина з життєвим досвідом, як правило, розуміє певні речі краще за того, хто стоїть на початку своєї життєвої дороги.
4. З усіх церковних амвонів мав би пролунав заклик відмовитися від коштовних подарунків хресних батьків своїм дітям. Хрещені не зобов’язані переводити свою любов у гривневий чи доларовий еквівалент. Понад те, вони не повинні “відкуплятися” від своїх духовних дітей, даруючи їм матеріальні речі замість духовних, роблячи те саме, що роблять нині безліч вічно зайнятих батьків – замість любові дають дітям гроші. Не потрібні їм ваші подарунки, якщо немає любові! Основне та єдине завдання хрещених батьків – турбота про душу. Не про фізичний комфорт, не про планшети, не про нові костюмчики, а про душу і духовне становлення похресника.
Чи можна відмовитися від хрещення дитини
Варто раз і назавжди забути про жахливий забобон, що, мовляв, не можна відмовлятися від хреста, коли запрошують. Людина, яка не хоче виконувати цю почесну місію, не знаходить для цього достатньої кількості внутрішніх ресурсів, бажання та часу, повинна чітко сказати про це із самого початку! Не потрібно зв’язувати нікого “духовним шлюбом з користі”, нав’язуючи рідній дитині в опікуни людину, яка була, є і буде байдужою до неї! Беріть у хрещені батьки тих людей, на яких ви хочете, щоб була схожа ваша дитина, коли виросте. Бо Святе Таїнство Хрещення – це не порожній обряд, “не обмивання тiлесної нечистоти, а обіцяння Боговi доброї совiсти, спасає воскресінням Iсуса Христа” (1 Петра 3:21).