balsas.lt |
![]() |
Лєх Валенса - польський політичний діяч, активіст і захисник прав людини, борець із комунізмом, лідер легендарної "Солідарності", колишній президент і лауреат Нобелівської премії миру. В серпні 1980 року Валенса очолив страйк на Гданській судноверфі й незабаром став лідером незалежної профспілки "Солідарність". У грудні 1981-го "Солідарність" була заборонена, а в Польщі оголошено надзвичайний стан. Валенса був арештований. У 1983-му йому була присуджена Нобелівська премія миру. Восени 1990-го після вимушеної відставки президента Войцеха Ярузельського Валенса здобув перемогу на позачергових президентських виборах. У 1990 - 1995-х - президент Польщі. У вересні 2006-го Лєх Валенса оголосив про намір повернутися в політику і створити нову партію. |
Дискусія про те, чи був Валенса інформатором соціалістичних органів безпеки, триває вже довго. У 2000 році особливий люстраційний суд дав негативну відповідь із цього приводу. Жодного оригінального документа з підписом Валенси, який підтверджує факт співпраці зі спецслужбами, не знайшли. Під час розгляду справи також було з'ясовано, що агенти цих служб навмисно спотворили документи в досьє для того, щоб перешкодити врученню Валенсі Нобелівської премії. Екс-президент отримав тоді статус потерпілого від комуністичного режиму, а низка авторитетних істориків вказала, що інформація про співпрацю опозиційного ватажка з його гнобителями була сфальсифікована самими ж спецслужбами - для дискредитації Валенси перед товаришами.
Однак це не перешкодило нинішньому лідерові країни Лєху Качинські, чиї стосунки з Валенсою вже давно зіпсувалися, висунути власну версію. Влітку минулого року з його ініціативи в Польщі таки вийшла скандальна книга, підготовлена двома істориками Польського інституту національної пам'яті (ПІНП) - Славоміром Ценцкєвічем і Пьотром Гонтарчіком, "Служба Безпеки і Лєх Валенса. Доповнення до біографії". У книзі історики намагались довести, що легендарний лідер "Солідарності" ще в 1970 році був завербований службою безпеки і протягом шести років працював під псевдо "Болєк" і навіть отримав винагороду - 13 тисяч злотих. Як доказ, наводяться архівні матеріали польських МВС і служби безпеки, що зберігаються в ПІНП.
Сам Валенса категорично заперечує свої зв'язки зі спецслужбами і готовий подавати до суду на кожного, хто назве його агентом "Болєком". Усі звинувачення він називає провокацією, нагадуючи, що його багато разів звинувачували в зв'язках і з ізраїльським "Моссадом", і з радянським КДБ.
Утім, на думку оглядачів, подібні звинувачення навряд чи здатні серйозно нашкодити репутації нобелівського лауреата. Результати опитувань громадської думки засвідчують, що навіть якщо Валенса і допускав у молодості якісь помилки, він усе одно залишиться для поляків героєм.