Нині в Україні склалася така ситуація, що ті, які мають пенсію, бідкаються, що не можуть на неї прожити, а ті, що ще не мають, не можуть її дочекатися. Серед останніх – значна частина жінок 1960-их років народження. Впродовж 1990 – 2010 років тисячі українських жінок виїжджали за кордон на заробітки. Тепер, у віці 50-55 років, працювати у тій же Італії чи Іспанії вони вже не мають ні сили, ні здоров’я, а в Україні знайти добру роботу також складно, адже вони вже втратили кваліфікацію, у такому віці їх уже не дуже хочуть брати на роботу, а до пенсії ще ого-го. Тож доводиться перебиватися тимчасовими заробітками і сподіватися, що до виходу на пенсію страхового стажу їм усе-таки вистачить.
У подібній ситуації опинилася 57-річна Мирослава, жителька Жидачівського району. Кілька років вона працювала за кордоном, відповідно стажу не заробила. І тепер переживає, чи матиме пенсію. “Нещодавно почула від знайомих, що той, хто не має мінімального страхового стажу, може його “купити”. Але чи правда це? Куди треба звертатися? Яким узагалі має бути мінімальний стаж для отримання пенсії?” – запитує вона
З цим запитанням “Пошта” звернулася до Олександра Сафіна, першого заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
З його слів, відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, тобто коли вона сама чи за неї сплачували збір у Пенсійний фонд. Якщо працівникові нараховували заробітну плату на рівні чи більшу, аніж мінімальна, з якої сплачений єдиний соціальний внесок, то такий місяць повністю враховують у страховий стаж і заробітну плату за цей місяць беруть для обчислення пенсії. Якщо ж сума нарахованої заробітної плати менша за мінімальну, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі. Що більший страховий стаж та заробіток, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, то більшою буде пенсія!
“Згідно із законодавством, для нарахування пенсії громадянинові України потрібно мати не менш ніж 15 років страхового стажу, – каже Олександр Сафін. – Якщо стажу бракує, його справді можна “купити”, уклавши договір добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування”.
Аби “купити” стаж, якого бракує, потрібно укласти договір. Для цього треба звернутися до органу Державної фіскальної служби України за місцем проживання і подати:
– заяву;
– копію документа, що посвідчує особу;
– копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
– копію трудової книжки (якщо така є).
Особи, застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, договори про добровільну участь не укладають!
Якою буде сума внеску за кожен місяць, визначають у договорі. Але вона не має бути меншою за мінімальний страховий внесок, який з 1 травня 2016 року становить 319 грн (22% від 1450 грн – мінімальна зарплата для працездатних осіб). Сплачувати такі внески потрібно щомісяця.
На бажання можете відразу сплатити всю суму за період, якого не вистачає до страхового стажу, але, звісно, гроші будуть немалі.
Ті, що матимуть страховий стаж менше 15 років, зможуть розраховувати на мінімальну пенсію. Якщо розмір пенсії, який обчислюють від зарплати та 15 років страхового стажу, менший за 949 грн, то особа зможе отримувати щомісячну соціальну допомогу – стільки, скільки не вистачає до 949 грн.