Коли зима щораз ближче, а з прилавків магазинів зникають улюблені фрукти, покращити настрій і надати вітамінну підтримку організму може хурма – чи не єдина ягода, що не боїться ні холодів, ні морозів, адже саме завдяки їм стає смачнішою та кориснішою.
Перелічити всі сорти хурми складно, бо їх чимало. Але найпопулярнішими в нас є лише два.
Корольок – відрізняється від інших плодів терпкуватим смаком, наявністю кісточок і темно-оранжевим кольором із коричневою м’якоттю, за що його ще називають “шоколадний пудинг” або “чорне яблуко”. Бувають і світлі зеленувато-жовті тугі плоди. Утім навіть відомий усім сорт корольок може бути різний. Якщо відбулося запилення і утворилося насіння, то дозріває коричневий корольок – “міцний”, солодкий і смачний, а якщо не було запилення – яскраво-оранжевий із в’язкою м’якоттю.
Дію хурми можна порівняти з активованим вугіллям
За формою хурма цього сорту більше подібна на кулю або на приплюснуте серце. Корольок надається для консервації, приготування варення, десертів, вина, навіть пива. Із висушених насінин готують напій, здатний замінити каву. До речі, гладка і щільна шкірка надовго залишається такою, що дозволяє зберігати хурму тривалий час.
Шарон – цей сорт вважають гібридом японської хурми і яблука. На відміну від королька він містить менше в’язкої кислоти, тому на смак приємніший, а ще не має кісточки. У такої хурми кругла або овальна форма, тонка блискуча шкірка і тверда м’якоть. За смаком шарон нагадує айву, яблуко і абрикос, тому їсти його можна як яблуко – відкушуючи шматочки. До речі, що довше цей плід перебуває на холоді, то солодшим стає.
Хурму як екзотичний плід можна вводити до раціону не тільки в сирому вигляді. Інколи вона служить складником салатів, джемів, мармеладу, сидру, маринаду, м’ясних соусів, борошняних і кондитерських виробів.
Хурма – проти поганого настрою
Незважаючи на різні смакові характеристики, всі сорти хурми корисні, адже мають однаковий склад, калорійність і мету – збагатити організм вітамінами та збадьорити.
“У перекладі з латини хурма означає “їжа богів”. І вже сама ця назва може покращити настрій, – запевняє дієтолог Оксана Кравчук. – А якщо з’їдати на день хоча б по одному-два плоди, то можна додати своєму організму енергії”.
Часто хурма надходить у продаж нестиглою, саме тому вона терпка і в’язка
Зі слів дієтолога, в хурмі дуже багато глюкози і фруктози, що є джерелами гарного настрою, а також магнію, якого так потребує людський організм в холодну пору року і який допомагає заспокоїти розхитані нерви та вберегтися від депресії. Хурма добре тонізує, заспокоює і водночас підвищує працездатність, тому тим, на кого чекає важкий робочий день, варто ласувати цими смачними подами. А ще в хурмі міститься велика кількість цукрів, які швидко засвоюються організмом і перетворюються на енергію. Ось чому лікарі радять давати хурму й дітям, які відвідують спортивні секції.
Окрім перелічених вітамінів, у хурмі чимало натрію, кальцію, марганцю і заліза, а також харчових волокон, завдяки яким з організму виводяться всі шлаки і токсини. Простіше кажучи, дію хурми можна порівняти з активованим вугіллям. Багата хурма й на бета-каротин, якого в ній більше, ніж у гарбузі, солодкому перці й томатах. Отже, хурма корисна для зору, шкіри, а також тим, що багато курять.
“Хурма чудово тамує голод, а ще вона низькокалорійна, тому її можна споживати тим, що хочуть схуднути, – веде далі Оксана Кравчук. – Якщо ви застудилися чи маєте проблеми із серцем або судинами – хурма може стати для вас смачними ліками. Допоможе вона й при розладах травлення та різних шлункових захворюваннях”.
Смачна, але може нашкодити
Який би сорт хурми ви не обрали, пам’ятайте, що цей екзотичний плід в окремих випадках може нашкодити. “Не їжте хурму на голодний шлунок та не намагайтеся поєднувати її з продуктами, багатими на білок, – радить дієтолог. – А через високий вміст таніну її не можна споживати в післяопераційний період, а також тим, у кого внаслідок оперативного втручання розвинулася спайкова хвороба кишківника”.
Також, на пораду Оксани Кравчук, не варто давати хурму дітям до двох років, адже до цього часу їх травна система ще не сформована і не зміцніла.
Як вибрати
Вибирати хурму потрібно відповідно до стану здоров’я. Якщо ви дотримуєтесь дієти – підійде корольок. А якщо цукор і вага в нормі – шарон.
На смак та якість плодів впливають погодні умови. Важливим чинником є і транспортування плодів: якщо хурма повністю достигає на дереві – вона буде набагато смачніша, аніж та, що достигала при перевезенні та зберіганні. Як пояснила “Пошті” продавець продовольчих товарів Ірина Муравель, часто хурма надходить у продаж нестиглою, саме тому вона терпка і в’язка. А щоб не помилитися у виборі і сповна насолодитися її вишуканим смаком, варто знати кілька нюансів.
Не їжте хурму на голодний шлунок
“Залежно від сорту стигла хурма має колір від яскраво-помаранчевого до темно-коричневого. При цьому плід повинен бути напівпрозорим, – каже продавець. – Шкірка – тонкою, гладкою, трішки піддаватися натисканню, але при цьому щільною. Через неї має виднітися напіврідка желеподібна м’якоть. Листя і плодоніжка повинні бути сухими, бурого або коричневого кольору, але не зеленого! Боки – м’якими на дотик”.
Якщо ж вам таки не вдалося вибрати стиглий плід і він є терпким, Ірина Муравель радить покласти його на кілька годин у морозилку – і терпкість зникне. А ще, аби позбутися в’язкості, хурму можна покласти на 10-15 годин у гарячу воду, відтак – у целофановий мішечок із помідорами або яблуками (завдяки етилену, які виділяють помідори та яблука, хурма зможе дозріти) або ж поколоти тверді плоди голкою, змоченою у спирті.
Цікаві факти про хурму
* Хурма найпоширеніша в тропічному поясі. Найбільша різноманітність плодів спостерігається у Південній Азії. Водночас у Америці та Австралії зустрічаються ендемічні види хурми, плодові форми яких вирощують.* Існує близько 725 видів хурми, що ростуть у різних куточках світу і необов’язково мають яскраво-помаранчевий колір. Наприклад, хурма із африканської савани сягає в діаметрі до 30 міліметрів і за повного дозрівання набуває пурпурового відтінку.
* У деяких країнах хурму культивують уже багато століть. Наприклад, східний вид у Китаї може похвалитися більш ніж 2000-річною історією. У цій країні цьому дереву приписують чотири “чесноти”: довго живе, тінисте, є місцем для гніздування птахів і не боїться комах-шкідників.
* Хурма знешкоджує такі бактерії, як золотистий стафілокок і кишкову паличку.
* Звичні для нас сорти хурми оранжевого кольору містять вдвічі більше корисних мікроелементів, аніж яблука.
* Для багатьох народів хурма – не просто ягода: в Японії вона символізує перемогу, на Близькому Сході є символом мудрості, ягодою пророків, у Грузії – символом краси, сімейного щастя і благополуччя. А ось араби та перси узагалі стверджували, що в стовбурах хурми живуть джини, які дарують оселі вогонь і тепло.