Місто позитивних емоцій

Двічі на тиждень зі Львова до польського Радома, який тепер зробив ставку на туризм, прибувають літаки компанії SprintAir

фото: Ірина Цицак, Юлія Косинська
Трохи більше ніж година польоту зі Львова, і ви у місті позитивних емоцій – саме так гарно називають своє місто наші найближчі сусіди. Радом – у центральній Польщі. Місто розташоване за 100 кілометрів від Варшави, яке запрошує до себе в гості українських туристів. А подивитися тут справді є на що, щоби цікаво й насичено провести вікенд. Натомість красень Львів – місто, яке традиційно приваблює польських туристів.
Радом – це місто, де шанують минуле і роблять акцент на сучасне
У червні 2016-го з міста Лева відкрили новий прямий авіарейс до Радома – чотирнадцятого найбільшого польського міста в Мазовецькому воєводстві. Польоти відбуваються двічі на тиждень (у четвер та неділю) і здійснює їх польська регіональна авіакомпанія SprintAir. 

Це друга після LOT польська авіакомпанія, літаки якої прибувають до нашого міста (мовиться про рейс до Варшави). Вартість квитка до Радома – від 149 (акційний тариф) до 349 злотих. SprintAir – єдиний перевізник у невеличкому аеропорту Радома – обслуговує рейси до Вроцлава, Гданська та Праги. Опинившись у Львівському аеропорту, не дивуйтеся маленькому літаку Saab 340 і тому, що в ньому лише 32 місця. Саме такі літають до міста позитивних емоцій.
Колись Радом був відомий як промислове місто, а нині в ньому роблять ставку на туристичну галузь. І їм це вдасться, бо є бажання та амбіції. 
“Наше місто розвивається в туристичному напрямку. Гарним прикладом туристичних міст Польщі є Варшава та Краків. А оскільки існує прямий авіарейс між двома містами, запрошуємо львів’ян гарно провести час у нашому місті. Відповідно жителі Радома літатимуть до Львова на вікенд”, – каже керівник секретаріату мера міста Радом Матеуш Тичинський.
Гордістю Радома є Центр сучасного мистецтва Elektrownia
Це спокійне і доброзичливе, затишне і дуже чисте європейське місто, в якому забуваєш про поспіх і насолоджуєшся його красою, маленькими вуличками, зі смаком відреставрованими будинками, осінніми квітами на клумбах. Поляки називають своє місто кольоровим. Чому? Бо кожен будинок пофарбований у інший колір – сірості ви тут не побачите. А які гарні в ньому костели!

Радом – це місто, де шанують минуле і роблять акцент на сучасне. “У нашому місті чекають туристів, передусім у музеї відомого польського художника Яцека Мальчевського. Тутешні жителі дуже пишаються цим музеєм”, – каже Кароль Семік, віце-президент Радома. Ще б пак, майстер пензля і фарб народився саме тут.
Гордістю Радома є Центр сучасного мистецтва Elektrownia (він нагадує український PinchukArtCentre), який працює перший рік. Поляки перетворили колишню електростанцію на музей, зберігши при цьому велику піч. Реконструкція тривала аж чотири роки. І недарма, бо провели її на найвищому рівні. До фінансування цих масштабних робіт долучився Євросоюз. Мовиться про понад 20 мільйонів злотих! 
Тут і виставкові зали сучасного мистецтва, і медіатека, і книжкова крамниця, і комп’ютерний зал, і сучасний кінотеатр із 4D-технологією, у якому демонструють лише найвідоміші у світі кінострічки (аналогічний кінотеатр є в Берліні, а також у творця “Зоряних воєн” Джорджа Лукаса), і кав’ярня, де в затишній атмосфері можна насолодитися філіжанкою кави. Вартість квитка, який дозволяє здійснити екскурсію центром, становить 5 – 8 злотих, а в понеділок у ньому – безкоштовний вхід для відвідувачів. Варто зауважити, що одним із авторів створення цього центру став відомий польський режисер Аджей Вайда. 
Колись Радом був відомий як промислове місто, а нині в ньому роблять ставку на туристичну галузь 
“У Радомі проводять багато театральних фестивалів і концертів, а ще тут дуже люблять джаз”, – пояснює віце-президент міста. Влітку жителі та гості Радома тішаться “сухим фонтаном” у центральній частині (зараз він уже не працює).
Справжньою гордістю Радома є авіашоу та зброя. Величезне авіашоу, найбільше у Європі, проводять тут раз на два роки. Були на ньому і наші літаки. А ще Радом відомий тим, що тут здавна виготовляють зброю, зокрема пістолети. На тутешньому підприємстві (точніше на одній із великих фабрик зброї у Європі) роблять зброю для польських війська та поліції. Недарма містяни стверджують, що сила – в точності. Гарно звучить, чи не так?!
Перебуваючи у Радомі, варто відвідати Музей радомського села
А ще варто наголосити, що саме у Радомі (а не в Гданську!) зародився дух польської свободи. Історія міста свідчить про те, що в 1976 році тут уперше в Польщі відбулися масові страйки робітників проти комуністичного режиму. 

Нині чимало жителів міста їздять на роботу до Варшави. Чому до мегаполіса? Бо зарплати там вищі. А ось мешкати полякам комфортно у спокійному рідному місті, де і життя дешевше (винайм житла, ціни на продукти), і зароблені гроші витрачаються вдома. Люблять люди у Радомі посидіти вечорами дружньою компанією за гальбою місцевого пива, смакуючи апетитні запечені реберця. А кави не уявляють без смачної шарлотки чи сирника.
Зацікавив Радом і українську молодь. Насамперед навчанням. Студенти з України тішаться, то тут плата за навчання нижча, ніж в Україні, дипломи видають європейського зразка, тож науку можна продовжити у вишах інших країн Європи. 

Єдиний у Польщі пам’ятник Леху і Марії Качинським, які трагічно загинули в авіакатастрофі під Смоленськом 
“Ціни на навчання щороку приваблюють до Радома щораз більше української молоді, яка обирає економічний та сільськогосподарський напрямки”, – каже Кароль Семік. До слова, і проживання тут дешевше, аніж, скажімо, у Варшаві.
І ще одне. Перебуваючи у Радомі, варто відвідати Музей радомського села, який заклали ще в 1976 році. Це популярне та красиве місце відпочинку. Щороку сюди приїздять десятки тисяч відвідувачів. Подібний він до Шевченківського гаю або до Музею імені Пирогова у Києві. В цьому скансені можна побачити і давні хатинки, і костел, і млини, і сільськогосподарські знаряддя праці. Все це привезене сюди із околиць Радома.
  
Сповна пізнавши місто, українські туристи, які дістаються літаком до Радома, потім мандрують до Варшави (як уже згадувалося, столиця Польщі – за 100 кілометрів), аби помилуватися Королівським замком, погуляти Старим містом, пізнати його архітектуру, відвідати музеї. Зокрема, не оминіть Національного музею етнографії. Звідси направду не хочеться йти – так багато цікавих і колоритних експонатів. А в Королівських лазенках така аура, що парком хочеться гуляти ще і ще. Особливо осіннім. 
  
Львів – Радом – Львів

Матеріал підготовлений за сприяння Польської туристичної організації.

Редакція “Пошти”
висловлює подяку
Львівській міській раді за запрошення до Радома.




коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4578 / 1.61MB / SQL:{query_count}