Особливі діти: відкриймо наш світ для них!

“Пошта” запитала в батьків дітей із особливими потребами, як не опустити рук перед викликами долі, у фахівців – де у Львові можна отримати допомогу, а в психологів – як навчитися толерантності

фото: Наталія Шелестак
Коли в сім’ї народжується дитина із особливими потребами, багато батьків шоковані, впадають у відчай, опускають руки… Не всі тати витримують такі випробування, тому в нас дуже багато випадків, де матері самостійно виховують особливих дітей.
Буває й таке, що від багатьох малюків з певними вадами розвитку, на жаль, відмовляються ще в пологових будинках. Та матері, які виховують особливих дітей, переконані, що вони – не покарання долі чи вирок, а виклик, який потрібно прийняти. Жінки певні: для таких дітей повинно бути місце в суспільстві, вони повинні розвиватися. І якщо їм дати таку можливість, багато з них стають повноцінними членами суспільного життя. Так, це нелегко, але потрібно!
Всі ми захоплюємося європейським досвідом, де люди з особливими потребами вчаться, працюють, створюють сім’ї, виховують власних дітей. У нас наразі це тільки окремі випадки. В багатьох людей ще й досі живе радянський стереотип, що таких дітей чи дорослих треба ізолювати від решти світу, аби інші не дивилися, не лякалися, не тицяли на них пальцем. 
Те, як ми будемо ставитися до дітей та людей із особливими потребами, залежить від виховання, від того, чи навчимо ми своїх дітей толерантно поводитися з тими, у кого гірший слух чи зір, хто не може ходити, хто бачить світ у інших кольорах чи бачить тільки свій власний світ, хто може гірше розуміти шкільний матеріал, але тих, що також мають серце, переживають емоції і мріють – кожен про своє.
Особлива дитина – не вирок, а виклик для суспільства!
Як навчитися з повагою ставитися до того, хто трішки інший, аніж ми, як навчити цього своїх дітей? Де батьки дітей із особливими потребами можуть знайти допомогу? Чи потрібно в світ умовно здорових дітей пускати тих, що мають певні вади розвитку? Чи готові особливі діти співіснувати у садку чи школі з іншими дітьми? Зрештою чи готова наша українська освіта до спільного навчання дітей різних категорій? Відповіді на ці запитання “Пошта” шукала в батьків дітей із особливими потребами, фахівців та психологів.

Не впадати у відчай, а йти вперед!

Справжнім шоком для Оксани шість років тому стало народження хворої донечки, яку вони з чоловіком чекали довгі роки. У дитинки діагностували церебральний параліч. Здавалося, світ зупинився, і лише безмежна любов до дівчинки не дала опустити рук.
“А що може почувати людина, яка народила хвору дитину? Картати і звинувачувати себе, мовляв, це напевно таке покарання за мої гріхи, питати саму себе, чому це трапилося саме зі мною, звинувачувати лікарів у тому, що не догледіли, саму себе робити жертвою і питати, як далі з цим жити. Я не знала, що робити, куди звертатися, як поводитися, хотіла навіть утекти світ за очі. Скажу відверто, тривалий час взагалі не хотіла визнавати, що моя дитина хвора, поки це не стало явним, – розповідає жінка. – Та з часом зрозуміла, що то мій хрест і що я повинна робити все можливе, аби його нести. Я сильна, оскільки Бог дав це випробування саме мені”.
Зі слів Оксани, зараз вони з чоловіком виховують чудову донечку, з якою займаються фахівці. Цілком можливо, що скоро поведуть її до школи.
 
 фото: Галина Царьова
Як не опускати рук перед життєвими випробуваннями, знає і львів’янка Галина Царьова, координатор Мережі освітньо-культурно-соціальних центрів для дітей із особливими потребами департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації. Вона, сама виховуючи дитину із особливими потребами, зуміла не тільки витримати удари долі, а й згуртувати навколо себе ініціативних людей, аби допомагати іншим, особливим дітям та їхнім батькам.
“Я ніколи не сприймала того, що сталося, як вирок. Це додатковий виклик, отже, треба це пройти, не просто навчитися з цим жити, але й повернути на користь дитини”, –  каже співрозмовниця “Пошти”.
У жовтні у Львові відкрили перший заклад Мережі освітньо-соціально-культурних центрів денного перебування для дітей із особливими потребами. Зі слів Галини Царьової, такі заклади, мабуть, єдині у Західній Україні, оскільки повністю фінансуються з обласного бюджету. Зокрема, забезпечене перебування дітей з 12.00 до 19.00, доїзд, дворазове харчування, корекційна підтримка, професійна орієнтація старших дітей (від 14 до 18 років).
Один центр відкрили на базі Навчально-реабілітаційного центру  святого Миколая в Брюховичах (вул. Незалежності України, 1). Там є три групи, де перебувають діти віком від 7 до 18 років.
У листопаді відкриють ще один центр мережі на Личаківській, 35-а на базі школи-інтернату Марії Покрови. Центр розрахований на 15 дітей. У цих центрах з дітьми працюють логопед, практичний психолог, фізичний реабілітолог, сурдопедагог і дефектолог. Підхід до кожної дитини індивідуальний, для кожного складають окрему програму.
“Майже всі ці діти перебувають у школі одну-дві години. Але такої корекції недостатньо для того, аби допомогти дитині в хорошому поступі, – веде далі пані Галина. – Корекційна робота вкрай важлива. Для родини це також суттєва підтримка, адже приватні заняття недешеві”.
Спеціалізовані центри є важливими не лише для дітей, але й для їхніх батьків. Якщо діти перебувають під наглядом, батьки мають можливість працювати, займатися своїми справами, реалізовувати себе. Окрім того, спілкування з батьками інших, особливих дітей допомагає шукати вихід зі складних ситуацій, дає розраду. Особливі діти потребують значно більше фінансових ресурсів на лікування, навчання, уваги та підтримки.
У Львові близько двох з половиною тисяч дітей із особливими потребами – такими є офіційні дані. Проте реальна їх кількість значно більша. Як пояснює Галина Царьова, не всі батьки оформляють відповідний статус дитини, є й такі, що просто ними не займаються…

Добра ініціатива чи експеримент?

У тому, що дітям із особ­ливими потребами потрібне спілкування, соціальна адаптація, переконана і львів’янка Наталія Шелестак, голова правління ГО “Варта 700”. “Мій син (у хлопчика синдром Дауна“Пошта”) відвідував звичайний садок. Діти до нього ставилися дуже добре – допомагали, підтримували, – каже вона. – Проте в школу ми пішли спеціалізовану, де всі діти особливі, але з різними патологіями. Ті, що сильніші, рухливіші, опікуються тими, що слабші”.
Серед батьків дітей із особливими потребами є багато таких, що хочуть, аби їхні діти навчалися у загальних школах, адже серед сильніших вони мають стимул, приклад для зростання. До того ж, зважаючи на ініціативу Міністерства освіти і науки України, нашим школам, педагогам та батькам варто готуватися до того, що незабаром у загальноосвітніх закладах навчатимуться й особливі діти. Насамперед йдеться про тих, яких за станом здоров’я, фізичного та психічного розвитку можна долучити до загального освітнього процесу.
Галина Царьова згуртувала навколо себе ініціативних людей, аби допомагати іншим, особливим дітям та їхнім батькам
Минулого тижня на засіданні Кабінету Міністрів України прийняли постанову про те, що з першого вересня 2017 року буде припинено набір учнів до підготовчих і перших класів спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) та забезпечено умови для навчання цих дітей у спеціальних або інклюзивних класах загальноосвітніх навчальних закладів.
У рамках цієї постанови передбачається й те, що вже до 2022 року всі українські діти, які вчаться у спеціальних школах (школах-інтернатах) для дітей із затримкою психічного розвитку, поступово перейдуть у загальноосвітні навчальні заклади, ідеться на сайті МОН. І аргументує таке своє рішення міністерство тим, що це допоможе забезпечити рівний доступ до якісної освіти дітям із особливими освітніми потребами, сприятиме їхньому успішному навчанню, розвитку та соціалізації. Крім того, вони отримають можливість здобувати освіту, проживаючи в сім’ї. Перед тим, як перейти на навчання в загальноосвітні заклади, такі діти навчатимуться в спеціальних підготовчих класах, а вже потім перейдуть у звичайні.
 
 фото: Наталія Шелестак
Співрозмовниця “Пошти” Наталія Шелестак називає таку ініціативу позитивною. “Це дуже хороша ідея, бо спільне навчання сприяє соціальній адаптації дітей. І коли вони виростають, вже не потребують значної опіки інших. Але, мабуть, наші школи до цього ще не готові. Повинні бути розроблені методики, підготовлені викладачі, спеціальні працівники, адже не так просто ввести у звичайний клас дитину із особливими потребами. Психологічно та морально мають бути підготовлені самі учні звичайних шкіл. Адже ті, що ніколи не бачили дітей із певними вадами розвитку, можуть по-різному реагувати на них: не у всіх сім’ях вчать толерантності…” – каже вона. І додає, що в радянському і в пострадянському періодах наша держава робила вигляд, що таких дітей немає. Вони в кращому випадку залишалися ізольованими у сім’ї, а в гіршому – виховувалися в дитячих будинках, де часто помирали у жахливих умовах. Важливо, аби нині держава не забувала про них!
“Батькам, у яких є особ­ливі діти, хочу порадити відкритися. Вони не повинні залишаються сам на сам зі своєю бідою, а шукати організації, які подають психологічну, корекційну допомогу. Щиро вірю, що до кінця 2020 року будуть розроблені методики для ефективного впровадження цієї реформи!” – наголошує вона.

Можливість вибору

Багато позитиву бачить у такій реформі і Галина Царьова. “Однозначно, що особлива дитина повинна бути виведена з ізоляції, її треба вводити в умовно здорове оточення. Але це потрібно робити виважено, дуже продумано. Кожну зміну треба впроваджувати, прогнозуючи подальші перспективи. Має бути забезпечене право дитини на відвідування будь-якого загальноосвітнього закладу. Не того, де її можуть прийняти, а того, де хоче сама дитина чи її батьки”, – запевняє вона. Галина Царьова переконана, що дитина, інтелектуально слабша чи з фізичними вадами, коли перебуває в сильнішому оточенні, підтягується до нього. Діти, умовно здорові, бачать, що є діти інші, яким вони можуть допомогти. Це вчить терпимості та співчутливості.
Галина Царьова наголошує, що ця постанова стосується окремої категорії дітей із особливими потребами, зокрема тих, що мають затримку психічного розвитку. Це не легка чи помірна розумова відсталість, це стани, які при вчасному, ранньому втручанні, фаховому супроводі коригуються настільки, що дуже швидко дитина починає нічим не відрізнятися від своїх однолітків. Якщо ж дитина має легку чи помірну розумову відсталість – це стани, які не виправляються, з цим треба вчитися жити, адаптувати середовище до потреб такої дитини.
Наталія Шелестак радить батькам відкритися і шукати організації, які подають психологічну та корекційну допомогу
Але окрім позитивів згаданої постанови, вона бачить у ній і багато негативів, прихованих ризиків. У спеціалізованих школах чи школах-інтернатах діти перебувають увесь день, від понеділка до суботи, і батьки можуть працювати. А в звичайній школі така дитина відсидить два-три уроки... і куди вона повинна йти після занять? Якщо спеціалізовані школи закриватимуть, то доцільним буде, на переконання пані Галини, перетворити їх у центри, де діти зможуть проводити час після уроків, отримувати корекцію.
Існує ще одна небезпека: у спеціалізованих школах є багато дітей із сіл. “І якщо, наприклад, дитина із сільської місцевості, де одна школа на два-три села, чи буде мама тої дитини, в якої ще, скажімо, двоє дітей, господарство, спроможна возити її щодня за кілька кілометрів на навчання? Упевнена на всі сто, що дитина залишиться удома. А в інтернаті вона мала хоч якийсь шанс на спілкування, адаптацію!” – наголошує Галина Царьова.
У спеціалізованих школах чи школах-інтернатах, дітей забезпечує держава – харчуванням, одягом, взуттям. “Чи, бува, не прихований за цією реформою спосіб економії на освітній галузі? – запитує вона. – Це треба пильнувати, бо під благими намірами чинять не завжди добрі речі”.
Як кажуть обидві співрозмовниці “Пошти”, в Україні зараз бракує вузьких спеціалістів, відповідної літератури, методик. До того ж звичайні учителі часто бояться, не знають, як працювати із особливими  дітьми, тому не надто хочуть таких змін. Це ж колосальна праця, постійне вдосконалення!
“Багато батьків дітей із синдромом Дауна, аутизмом, легкою формою ДЦП хочуть, аби вони вчилися у звичайній школі. Але якщо допоможемо десятьом, а двом нашкодимо – це вже буде злочин проти цих дітей, – пояснює пані Галина. – Інклюзія – це не просто привести особливу дитину в звичайний клас, а коли ця особлива дитина має всі можливості користуватися освітньою послугою, має асистента, методичний матеріал, фаховий супровід, коли у будь-якому класі можуть бути діти з певними ураженнями. Однозначно, що всі діти мають мати право вибору, але не можна нищити альтернативу. І борони Боже повністю закривати спеціалізовані школи!”.

фото: НРЦ Св Миколая

Львівські центри, де допомагають дітям та дорослим із особливими потребами

* Навчально-реабілітаційний центр “Джерело” (вул. Червоної Калини, 86-а). Тел.: 223-04-37; 227-36-02.
* Навчально-реабілітаційний центр “Левеня” (вул. Володимира Великого, 87-а). Тел.: 263-40-88; 263-41-72.
 
 фото: НРЦ Св Миколая
* Благодійна організація “Центр Даун – синдром “Промінчик”. Тел. 097 799 09 22. 
* Центр духовної підтримки для осіб із особливими потребами “Емаус” (корпус Українського католицького університету, вул. Свєнціцького, 17). Тел. 240-99-40.
* Навчально-реабілітаційний центр для осіб із аутизмом “Контакт” (вул. Озаркевича, 4). Тел.: 224-89-24; 097 177 40 61.
* Центр підтримки осіб із загальними розладами розвитку “Відкрите серце”. Тел.: 264-04-29; 067 916 40 42.
* Громадська організація батьків і дітей із вадами слуху “Дзвін” (вул. Дністерська, 27), Тел. 095 571 60 12.     
* Молодіжний спортивно-оздоровчий клуб для молоді та дітей, хворих на ДЦП, “Дивосил-Здоров’я” (вул. Грінченка, 18). Тел. 293-89-72.
* Мистецько-терапевтичний центр “Непротоптана стежина” (вул. Левицького, 99/13). Тел.: 275-29-26; 8 093 713 14 48.
Віра Ремажевська, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри корекційної педагогіки, керівник навчально-реабілітаційного центру “Левеня” для дітей із вадами зору:
– Українська освіта загалом не готова до інклюзії, хоча такі класи у загальноосвітніх школах в нас уже були і зараз є. А ось чи подається таким дітям уся потрібна допомога – то вже інше питання. Вони зараз не отримують корекційної допомоги, бо дефектологів у школах нема, практичних психологів також обмаль – один на всю школу. Нині чи не єдиним дефектологом, який працює в загальноосвітній школі, є логопед, але він займається лише розвитком мовлення, а не психічних процесів. Загалом в Україні вісім спеціальних типів закладів: перший – для незрячих дітей, другий – для дітей зі зниженим зором (хоч зараз ці два типи часто об’єднують в один), третій – для глухих, четвертий – для дітей зі зниженим слухом, п’ятий – для розумово відсталих, шостий – для дітей із затримкою психічного розвитку, сьомий – для дітей із порушенням мовлення і восьмий тип – для дітей із ДЦП та наслідками поліомієліту. Якщо говорити про дітей із затримкою психічного розвитку, то це ті, в яких знижений темп працездатності, сповільнена робота, вони вимагають до себе більше часу, уваги, потребують корекційної допомоги. Вважаю нову постанову Міносвіти цілком правильним кроком, бо затримка психічного розладу як нозологія в світі не існує узагалі. Їх називають “діти з проблемами мови у навчанні”, тому утримувати їх в інтернатній системі недоцільно. Таким дітям однозначно буде краще в звичайних школах, але за однієї умови – якщо вони отримуватимуть там кваліфіковану допомогу. Це означає, що повинні бути учителі-дефектологи, логопеди, практичні психологи, які працюватимуть у школах і подаватимуть дітям кваліфіковану допомогу в умовах масової школи. Це дасть можливість таким дітям нормально адаптуватися до середовища однолітків. Великою проблемою є непідготовленість педагогів, які могли б працювати з такими дітьми. Їх цього треба вчити, і не один рік. Також є непідготовленість самого суспільства: люди досі не готові до того, що завтра в класі їхніх дітей з’явиться дитина, яка має нижчий рівень розвитку. Тому наше завдання – пояснити, що кожна дитина має мати рівний доступ до навчання. До речі, досвід країн, у яких працює інклюзія (не маю на увазі багаті Канаду, Америку чи скандинавські країни, а Чехію, Словаччину, Польщу), свідчить про те, що в них також неоднозначне ставлення до неї. Зараз, навпаки, спостерігається процес відмови від спеціальної чи інклюзивної освіти на користь спеціальних навчальних закладів. Тобто завжди буде категорія дітей, яка потребуватиме спеціальних умов навчання. Наприклад, незрячо-глуха дитина ніколи не навчатиметься в умовах інклюзії, бо це нереально.
Мар’яна Нартікова, завідувач Львівського обласного центру дитячої психотерапії та сімейного консультування:
– Дитина, яка має психічні проблеми чи якісь інші розлади, це завжди максимально великий стрес для всієї родини. Якщо так сталося, що у сім’ї народилася хвора дитина, то у Львові є чимало закладів, куди батьки з дітками, які мають певні вади, можуть звернутися. Це потрібно робити з моменту народження, і що раніше, то ефективнішою буде допомога. Чимало лікарень володіють інформацією щодо спеціалізованих закладів у нашому місті. Наприклад, маємо центр для діток із хворобою Дауна, з аутизмом, з ДЦП, де їм готові подати кваліфіковану допомогу. Те, що з наступного навчального року Міністерство освіти планує всіх дітей із затримкою психічного розвитку поступово переводити на навчання до загальноосвітніх навчальних закладів, – дуже хороша ініціатива, великий крок у Європу. Але чи готова наша держава до цього? Багатьом таким дітям потрібен додатковий персонал, який би їх супроводжував, у школах повинні працювати дефектологи, більше психологів, а не один на всю школу, як є зараз. Тобто має з’явитися вдвічі більше персоналу – людей, які вміють працювати з дітьми із особливими потребами. Отож, якщо нашій державі вдасться все це запровадити, зорганізувати всю цю ланку допомоги і якщо за цією постановою стоятиме “притомна” робоча група – це запрацює. Якщо ж ні – нічого доброго з цього не вийде. Посадивши особливих і відносно здорових дітей у один клас, можна нашкодити і тим, і тим. Дітей із особливими потребами адекватно сприйматимуть інші діти лише за умови, якщо наша школа зрозуміє і сама переосмислить свій стосунок до них. Є дуже багато діток із певними порушеннями у розвитку, які на перший погляд абсолютно не здатні адаптуватися до інших дітей, але їм це вдається. А все через те, що вчителька адекватно до цього ставиться. А буває, навпаки, так, коли ні батьки здорових дітей, ні педагогічний колектив не готові прийняти тих особливих у себе в класі. Вони їх цькують і роблять усе, аби вижити зі школи. Звісно, до дітей із вадами потрібно ставитися толерантно, з повагою. І цього повинні вчити насамперед батьки, а не школа, як дехто думає. Саме мама і тато мають власною поведінкою показати толерантність. Якщо ви зневажливо поставитеся до особливої дитини, то, що б ви не казали, ваші діти так само робитимуть це. Бо діти є нашим “дзеркалом”: якщо ви не чистите зуби – то й вони не будуть, якщо не читаєте книжок, то й вони не візьмуть їх до рук, якщо ви нетолерантні і вам неприємно перебувати поруч чи спілкуватися із особливими дітьми, то й ваші діти чинитимуть так само. Але пам’ятайте, що жоден із нас не застрахований від біди чи хвороби!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4871 / 1.78MB / SQL:{query_count}