Тебе образили? Захищайся!

“Пошта” розпитала тренера школи карате та психолога, як правильно вчити дітей захищатися, якщо їх ображають, чи варто втручатися у дитячі конфлікти, та коли треба бити на сполох

Шкільне життя, мабуть, не обходиться без синців, порваних штанів чи ранців. Звичайно, якщо хлопці сьогодні поштовхалися, а завтра помирилися, нічого страшного у цьому немає. Але що робити, коли дитину постійно ображають у садку, школі чи на вулиці? Як впливають дитячі приниження на формування особистості? І коли варто батькам заступатися за своїх дітей?

Без допомоги батьків

Перші дитячі конфлікти виникають ще на дитячому майданчику – забрали улюблену іграшку, не пустили на гойдалку, не дозволили покататися на чужому велосипеді. Як бути? Хтось з батьків відразу біжить і добивається для дитини того, що вона хоче, аби тільки малеча не плакала. Дехто спершу спостерігає, але коли ситуація повторюється кілька разів, то все-таки йде на допомогу сину чи доньці. 
Проте Олена Плетньова, тренер-викладач спортивного клубу, однозначно наголошує – вже з раннього віку треба вчити дитину самостійно вирішувати перші конфлікти і відстоювати свої позиції. “Ми вчимо дитину їсти, одягатися, зав’язувати шнурки. Так само повинні вчити самостійно розв’язувати конфліктні ситуації, – говорить пані Олена. – Мами чи тата не буде поруч у садку, школі чи на вулиці, тож треба дітей привчати захищати свої інтереси. Якщо вдарили – віддати здачу, якщо постійно дають стусани – тим паче не мовчати і не терпіти”. 
Зі слів тренера, якщо дитина стерпить раз чи двічі, то з неї будуть постійно знущатися, насміхатися, а цього допускати не можна. Але кожну ситуацію треба з дитиною проговорювати. Якщо випадково штовхнули чи вдарили, то бігти з кулаками, звісно, не варто, коли ж це було зумисне – не терпіти. “Є випадки, коли дитина спокійно йде чи стоїть, а їй з-за спити дають “копняка” – це дуже принижує, вона тоді стає предметом для насмішок інших дітей”, – пояснює тренер.  
До пані Олени часто звертаються батьки з питанням “як навчити дитину захищатися”, бо у школі знущаються, що навіть доводиться переходити в інший навчальний заклад. Найкращий спосіб, за її порадою, віддати дитину у спортивну секцію. Навіть якщо вона не опанує всіх азів бойових мистецтв, то рівень  самоповаги та самооцінки виросте врази і вже це в багатьох випадках вивищує дитину і її перестають брати на кпини та ображати. Не має значення, чи дитина висока чи низька, міцної статури чи худенька, наполеглива праця і постійні тренування дадуть позитивний результат.
Тренер наголошує: дітей треба правильно вчити давати здачу: бити в такі місця, аби інша дитина відчула, що це боляче, але не отримала травм чи пошкоджень. І вирішувати конфлікт краще при свідках, щоб із жертви самому не стати кривдником. “Якщо сина чи доньку образили, нехай голосно при свідках, однокласниках чи навіть вчителеві, скаже – “ти мене образив і я віддав тобі здачу, бо це боляче і дуже неприємно””, – радить співрозмовниця. 

Дитячі проблеми – серйозні наслідки

Вчити дитину захищати себе вже у ранньому віці радить і Надія Іванців, психотерапевт Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру. “Уже з раннього віку діти вчаться взаємодіяти з однолітками чи дітьми старшого віку, й таке спілкування має не тільки позитивні моменти, але й може бути якась конкуренція, агресія. Тому дуже важливо, аби діти вчилися не давати себе скривдити, – говорить співрозмовниця. –  Водночас варто вчити сина чи доньку, що у різних ситуаціях треба діяти по-різному. Наприклад, ніколи не можна бити дівчат, навіть, якщо вони тебе ображають”.  
Дуже важливо, аби між батьками і дитиною навіть дошкільного чи раннього шкільного віку були довірливі стосунки.  Коли у дитини виникають труднощі, вона має знати, що батьки не будуть її критикувати, сварити, говорити, що у них немає часу, а вислухають й порадять. 
Особливо складно з підлітками, які від природи є агресивними. Вони з усіма конфліктують і це нормально. “У такому віці діти найчастіше вирішують проблеми агресивними  методами, – говорить психолог. – Якщо конфлікт триває надто довго, варто, аби його допомогли вирішити чи вчителі, які мають бути на нейтральній позиції, чи батьки, чи психологи, бо дитина, яку ображають, відчуває психологічний дискомфорт, у неї знижується самооцінка. 
Дитячі психологічні травми завжди відображаються у дорослому житті, й насамперед впливають на стосунки з іншими людьми, на самооцінку”. 
Водночас додає, що кожну ситуацію треба оцінювати індивідуально, щоб ще більше не нашкодити і не загострити. 

Аби не було запізно

Не всі діти можуть відверто розповісти батькам, що  у них проблеми, тому саме мама й тато мають бути дуже уважними до них. “Якщо зауважили, що у поведінці дитини щось різко змінилося – знизилася успішність; немає мотивації – дитина ходила на якийсь гурток, а тепер не хоче; любила гуляти, а зараз відмовляється; коли у дитини поганий настрій, стала дратівливою,  плаксивою, має якість страхи чи порушення сну. Усе це маркери депресивного стану, – говорить психолог. – Діти від природи такі, що в них багато енергії, інтересу, майже завжди хороший настрій”. 
Надія Іванців наголошує: в таких випадках залишатися осторонь не можна. Варто спробувати поїхати з дітьми за місто, в улюблене кафе і у невимушеній атмосфері спробувати вияснити, що коїться з дитиною та допомогти їй. Якщо самостійно налагодити ситуацію не вдається, треба звертатися до спеціалістів.

Бойовими мистецтвами загартовують дух

Коли батьки вирішують, чи віддавати дитину в спортивну секцію, наприклад на бойові мистецтва, то завжди задумуються, яку користь матиме син чи донька від таких гуртків. Чи, можливо, з сина виросте забіяка, що всім роздаватиме стусани? Як йдеться на сайті “Розвиток дитини”, заняття єдиноборствами дає дітям велику користь для фізичного й особистісного розвитку:
– Покращує концентрацію та самодисципліну. Заняття бойовими мистецтвами зазвичай починаються з поклону майстру та розминки. Потім діти відпрацьовують різні навички, зокрема удари руками й ногами, що вимагає концентрації й самодисципліни. 
– Розминка, вправи зміцнюють м’язи й дозовано навантажують серцево-судинну систему. Ось чому тіла майстрів бойових мистецтв добре фізично розвинені, гнучкі та мають хороший тонус. 
 – У результаті систематичних тренувань діти набувають навиків захищати себе. Тренер вчить дітей правильно поводитись на вулиці, що допомагає уникнути проблем із хуліганами.
 – Вчаться поваги, насамперед із того, що перед заняттям кланяються майстрам та інструкторам. Потім юні спортсмени вчаться ставитись до інших учнів так, як вони хочуть, щоб ті ставились до них. У бойових мистецтвах удари руками, ногами й інші рухи виконуються з почуттям поваги. 
 – Діти, які займаються бойовими мистецтвами, стають упевненими в собі. Система отримання різних данів (поясів) допомагає дівчатам та хлопцям ставити перед собою певну мету, й коли досягають результату, розуміють її ціну. 
 – Розвивають командний дух. Маленькі спортсмени вчаться працювати не тільки самостійно, а й разом зі своїми тренерами та іншими дітьми.
– Діти можуть починати займатися бойовими мистецтвами із шести років, коли набувають здатності контролювати удари руками, ногами та повороти тіла. 
– Фахівці рекомендують вибирати ті школи, які суворо дотримуються традиційних принципів конкретного бойового мистецтва. 

* Тай Чи (Китай) – фокусується на розтяжці, рухах з навантаженням і балансі. Це єдиноборство покращує концентрацію, розвиває гнучкість і не шкодить суглобам.
* Кунг-фу (Китай) – складається з чітких та плавних рухів, які зміцнюють суглоби. Його швидкий темп дає дітям аеробне тренування. 
* Він Чун (Китай) – добре збалансоване бойове мистецтво, яке поєднує ударну техніку з навичками боротьби, спеціалізується на ближньому бою.
* Карате (Японія) – практикують удари руками й ногами, які вимагають швидких і різких рухів. Діти повинні ретельно розминатись перед тренуванням, щоб уникнути травм.
* Дзюдо (Японія) – змагальний вид спорту, який вчить дітей кидати суперника на татамі, використовуючи рівновагу та правильну точку прикладання сили. Вчить  поважати суперника й розвивати самоконтроль. 
* Айкідо (Японія) – плавне й незмагальне єдиноборство. Вчить дітей бути дисциплінованими та працювати зі спаринг-партнером.
* Тхеквондо (Корея) – популярний вид бойових мистецтв, використовує ударну техніку руками й ногами, а також медитацію й дихальні техніки для покращення зосередження.


Спортивні секції у Львові

“Атлет”, секція айкідо, вул. С. Крушельницької, 23
“Майстер”, секція єдиноборств, азбуки Морзе, вул. Коперника, 24
“Ореол”, важка атлетика, вул. Щепкіна, 5
“Пласт” НСОУ, вул. Тютюнників, 25
“Асгарда” клуб, бойовий гопак, вул. Вірменська, 7
“Богатир”, секція дзюдо, вул. Виговського, 29-А, (032) 62-64-91
“Регбі” регбі-клуб, вул. Озаркевича, 6
“Сила” секція атлетичної гімнастики, загальна фізична підготовка, вул. Роксолани, 23
“Богатир” клуб атлетичної гімнастики, настільний теніс, вул. Корольова, 10
“Ватра” клуб, секції настільного тенісу, футболу, шахів, карате-до, вул. І. Коціловського, 16
“Голіаф” атлетична секція, вул. Пекарська, 93
“Терен” військово-патріотична підготовка, вул. Медової печери, 29
УДЮМК Сихівського району, вул. Зубрівська, 9/ 225, (032) 221-76-36
“Атлант-2” атлетична гімнастика, настільний теніс, рукопашний бій, футбол, бокс, вул. В. Великого, 39
“Ринг” секція боксу, вул. Стрийська, 20
“Атлетичний клуб”, “Геракл” клуб, загальнофізична підготовка, футбол, вул. Масарика, 12
“Золотий Лев” атлетична гімнастика, карате-до, вул. Яворівського, 7
“Золотий Лев”, кікбоксинг, дитяче карате, айкідо, капоейра, аеробіка, футбол, школа виживання, вул. Піша, 1
“Котигорошко”, атлетична гімнастика, бодібілдинг, фітнес, вул. Чорновола 19/ 21
Спортивний гурток, ГО “Альфа”, робота з важкими підлітками, вул. Золота, 22-А, (032) 259-03-62
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5131 / 1.64MB / SQL:{query_count}