Вимикайте світло – дорого!

“Пошта” запитала працівника Львівобленерго про нові тарифи, електрика – як можна скоротити витрати електроенергії в побуті, а юриста – що робити і куди звертатися, якщо через збої в роботі мереж згоріла в будинку техніка

Вартість комунальних послуг нині така висока, що в багатьох забирає чималу частину заробітної плати. Наприкінці серпня у матеріалі “Маленькі хитрощі – великі заощадження” (№95 за суботу 20 серпня) “Пошта” дізналася у сантехніка, як економити воду в побуті, а заодно і гроші, а у працівниці Львівводоканалу – як тепер здійснюють повірку лічильників води у помешканнях львів’ян.
Цього разу розповімо про економію електроенергії. Лише за 2016 рік ціна цієї послуги змінювалася двічі – перший раз із 1 березня, другий – із 1 вересня. Як зазначили “Пошті” у ПАТ “Львівобленерго”, зараз ми платимо на 26% більше порівняно з попереднім етапом подорожчання. 
“З 1 вересня жителі міст за кожну спожиту кіловат-годину сплачують 71,4 копійки (з ПДВ) за обсяг до 100 кВт/год. електроенергії на місяць; 129 копійок – за обсяг понад 100 кВт/год. до 600 кВт/год. та 163,8 копійки – за обсяг понад 600 кВт/год., – розповідає фахівець прес-служби ПАТ “Львівобленерго” Олександр Горгут. – Аналогічна вартість встановлена для сільських жителів. Єдина відмінність полягає у тому, що за найнижчим  тарифом – 71,4 копійки за 1 кВт/год. (з ПДВ) – вони розраховуватимуться за обсяг до 150 кВт/год. на місяць. Для багатодітних, прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу встановили найнижчий тариф незалежно від обсягів споживання електроенергії – 71,4 копійки за 1 кВт/год. (з ПДВ)”.
Проте і це далеко не останній етап подорожчання електрики. Чергове підвищення цін заплановане на березень 2017 року! Вартість цієї послуги підніметься ще на 26% (!). За 1 кВт/год. доведеться платити вже 0,90 гривні (при споживанні до 100 кВт/год) та 1,68 гривні (при споживанні понад 100 кВт/год.).
Чому споживання електроенергії  для українців перетворилося на дороге задоволення, намагалася відразу ж пояснити національна комісія, що займається формуванням тарифів на електроенергію в Україні та здійснює державне регулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (скорочено –  НКРЕКП). 
У офіційних поясненнях вона називає чотири причини зростання вартості електроенергії:
1. Необхідність приведення тарифів до економічно обґрунтованих показників (за даними НКРЕКП, до підвищення цін населення України сплачувало лише 21% собівартості електроенергії). 
2. Зростання надходжень від продажу електроенергії дозволить унеможливити віялові відключення. 
3. Електроенергія дорожчає через зростання вартості імпортованого палива (природного газу, вугілля та інших його видів). 
4. Необхідність залучення коштів на модернізацію об’єктів енергетики.
Отож, підвищення тарифів на електроенергію змушує українців шукати можливі способи її економії. Хтось уже почав викручувати “зайві” лампочки зі світильників, хтось міняти звичайні на енергоощадні, а хтось став рідше користуватися побутовою технікою.
Зі слів фахівця в галузі енергозбереження Миколи Хмільного, щоб не довелося платити за світло ще більше, варто навчитися розумно розпоряджатися хатніми електроприладами. 
“Деякі люди думають, що економити на електроенергії – це вчасно вимикати світло, коли виходиш із кімнати. Але це далеко не так. Знайдеться щонайменше півсотні ситуацій, у яких ми дарма витрачаємо енергію, – каже  електрик. – Наприклад, найбільші витрати електроенергії в квартирі припадають на забезпечення роботи електроплити, пральної машини, холодильника, електрочайника, праски і, звісно ж, комп’ютера. Тому якщо вмикати пральку лише за повного завантаження або не залишати ввімкненим на цілий день комп’ютер, можна істотно зекономити сімейний бюджет. Навіть якщо це тільки два відсотки економії, за рік вони перетворяться на кругленьку суму, яку кожна сім’я може використати на купівлю чогось значного”.
За допомоги фахівця в галузі енергозбереження Миколи Хмільного та представника Львівобленерго “Пошта” зібрала поради щодо зменшення обсягу споживання електроенергії.

Водонагрівач або бойлер

* Не використовуйте без особливої потреби: горнятка з-під чаю або вазу з-під фруктів мийте в холодній воді.
* Умивайтеся прохолодною водою – це корисніше. Найбільше енергії витрачається на нагрівання води в бойлері (якщо ви його використовуєте), тому перш ніж наливати у відро гарячу воду для миття підлоги, подумайте, чи дійсно це зараз необхідно.

Електроплита і кухонні прилади

* При використанні електрочайника заливайте в нього води рівно стільки, скільки потрібно для використання. Окріп, який ви не використовуєте, просто охолоне, а отже, енергія, витрачена на це, пропаде даремно. З цієї ж причини маленькі за об’ємом електрочайники кращі за великі для кип’ятіння води при приготуванні невеликої кількості окропу. Це дозволяє заощадити близько 2 кВт/год. за місяць для однієї людини.  
* Якщо у вас електрична плита, використовуйте для приготування посуд, який чітко відповідає діаметру конфорок. Це зекономить 5-10% електроенергії.
* Обирайте електроплити зі склокерамічною або індукційною панеллю. Вони знижують втрати тепла під час приготування їжі, а отже, допомагають споживати менше електрики.
* Не забувайте накривати посуд кришкою – так страва готуватиметься набагато швидше і енергії буде витрачено на 30% менше.
* Вимикайте електроплиту на 5-10 хвилин раніше до завершення приготування страви. У ще гарячому посуді вона сама дійде до потрібного стану.
* Якщо користуєтеся духовкою, не розігрівайте її заздалегідь, якщо це не передбачене рецептом приготування страви.
* Під час варіння яєць, овочів наливайте стільки води, щоб вона тільки покрила продукти. Тобто не варіть одну морквину у відрі води.
* Кухонні електроприлади – тостер, міксер, комбайн, вафельницю тощо не залишайте в “режимі сну”. Так ви зекономите ще 10% електроенергії.
* Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим, адже страва швидше не приготується, а електроенергії витратите менше.
* Електрочайник і пральну машину регулярно очищайте від накипу, тоді вода грітиметься швидше, а витрати електроенергії зменшаться. Накип у чайнику проводить тепло майже в тридцять разів гірше, аніж метал, тому істотно збільшується кількість енергії для кип’ятіння води.

Пральна машина та інша побутова техніка

* Використовуйте пральку за повного завантаження. Вибирайте режим швидкого економного прання або виставляйте низький температурний режим (наприклад, швидке прання при температурі 30-40 градусів дозволить зекономити 30-40% електрики). При цьому якість прання залишається такою ж, оскільки сучасні пральні порошки ефективніші при невисоких температурах.
* Праску вимикайте з розетки, щойно закінчите прасувати. Не сушіть білизну праскою. Правильно використовуйте режим роботи (не прасуйте бавовну в режимі для льону і т.д.).
* Вчасно очищайте порохотяг від накопиченого пилу, оскільки скупчення сміття зменшує тягу повітря і збільшує енергоємність. Дотримання цього правила дозволить заощадити 15-20% електроенергії.
* Електродвигуни вентиляторів, кондиціонерів тощо споживають чимало енергії. Тож без потреби не вмикайте і їх.
* Обирайте техніку тільки А класу. Найбільш економна техніка може мати позначку А++, А+++. А ось позначка “В” вже свідчить про підвищені енерговитрати.

Освітлення кімнат

* Частіше використовуйте природне освітлення – це один з найістотніших резервів економії електроенергії.
* Якнайчастіше мийте вікна (щоб вони пропускали більше “безкоштовного” світла), регулярно протирайте лампочки і плафони на люстрах (добре протерта лампочка світить на 10-15% яскравіше, аніж запилена).
* Зверніть увагу на колір шпалер чи фарбу на стінах. Кімната зі світлими шпалерами вимагає менше джерел світла, аніж із темними. Якщо на етапі проектування або ремонту врахувати цей чинник, то в довгостроковій перспективі значно зекономите кошти.
* Поступово замініть звичайну 100-ватну лампочку на компактну енергоощадну люмінесцентну. Вона забезпечить такий самий рівень освітлення при номінальній потужності 20 Вт і уможливить економію 200 кВт/год. на рік. Традиційні лампочки малоефективні, бо перетворюють тільки 10% енергії на світло і аж 90% на тепло. Повірте, така заміна швидко окупиться і збереже електроенергію (зможете заощадити електрику в чотири-шість разів).
* В Україні тариф на електроенергію в нічні години (з 23.00 до 7.00) у чотири рази нижчий, ніж удень. Тому ті, що працюють уночі або просто пізно лягають спати, можуть встановити двотарифний лічильник.
* Електропроводка повинна бути справною. Пошкоджена не лише небезпечна, а й відкриває канал для витоку електроенергії.
* Освітлювальна система в приміщеннях часто складається з більшої від потрібної кількості джерел освітлення. Тож вимикайте зайві світильники, і тоді істотно заощадите електроенергію. Приміром, відмова від нераціонально використовуваної лампочки потужністю 100 Вт упродовж року дасть змогу заощадити приблизно 200 Квт/год. електроенергії. Освітлювач з двома люмінесцентними лампами потужністю 40 Вт споживає упродовж року приблизно 100 кВт/год. електричної енергії.
* Використовуйте комбіноване освітлення. Це дозволить освітлювати лише робоче місце, а не всю кімнату.
* Виходячи з кімнати щоразу вимикайте світло. За статистикою, близько 30% електроенергії витрачається на освітлення порожніх приміщень.
* Встановіть сенсорні світильники у коридорі. Тоді світло там вмикатиметься тільки за необхідності і вимикатиметься автоматично.
* Навчіться максимально ефективно використовувати зональне освітлення ваших квартир і будинків, тобто джерела світла, які освітлюють тільки частину кімнати. Йдеться про бра, торшери, настільні лампи. Наприклад, під час читання книги необов’язково вмикати велику люстру на три 100-ватні лампочки, достатньо настільного світильника з лампочкою 40-60 Вт, що дасть значну економію електроенергії.
* Як фонове і локальне освітлення використовуйте світлодіодні стрічки. Однією такою 16-метровою стрічкою можна оформити дві середні кімнати або чотири робочі зони. Енергоспоживання при цьому становитиме близько 80 Вт, тобто як у невеликої лампи розжарювання.

Розважальна техніка

* Не залишайте DVD, телевізор, комп’ютер, ноутбук, принтер, зарядні пристрої для мобільних телефонів та іншу техніку в режимі очікування, витягайте вилки з розеток. Так ви заощадите 5-10% електроенергії.
* Не залишайте працювати телевізор в порожній кімнаті, поки самі йдете вечеряти або приймати ванну.
* Вимикайте комп’ютер, коли йдете до магазину, на роботу, до школи чи відходите від нього більш ніж на 20 хвилин – це рівнозначне вимкненню освітлення в двох кімнатах. Річ у тім, що середній комп’ютер за годину споживає від 350 Вт, тобто як три-чотири 100-ватні лампи розжарювання.  
* Зменшуйте яскравість монітора.
* Під час роботи CD/DVD приводу у вашому комп’ютері або в ноутбуці витрати електроенергії блоком живлення ПК значно зростають. Відмовтеся від перегляду фільмів або прослуховування музики безпосередньо з компакт-дисків. Скопіюйте файли у пам’ять комп’ютера і запускайте їх звідти.
* Сучасні комп’ютери оснащені функцією заощадження енергії. Варто її активізувати (якщо вона не активована автоматично). Таким чином, кількість енергії, яку споживає комп’ютер, зменшиться приблизно на 50%.
* Деякі елементи комп’ютера – такі як процесор, графічна чи звукова карта – споживають більше енергії, аніж інші його складові. Тому під час придбання нового елемента зверніть увагу на його енергетичну ефективність. 
* Постійно ввімкнений копіювальний апарат упродовж року може спожити на 1000 кВт/год. електроенергії більше. Дуже багато електрики такі  машини споживають під час першого вмикання і тоді, коли не працюють у ввімкненому режимі. Тому запускайте їх лише за нагальної потреби (йдеться про велику кількість матеріалів для копіювання) і вимикайте, коли закінчите роботу.
* Увімкнення режиму економії енергії в лазерному принтері заощадить щонайменше 55 кВт/год. на рік. Таким чином можна знизити вартість споживання електроенергії аж на 80%.
* Споживання електроенергії також можна зменшити, замінивши старий принтер на лазерний, який відповідає стандарту energy star. Це сприятиме заощадженню понад 95 кВт/год. на рік.
* Вибираючи електрообігрівач, зупиніть свій вибір на тих, що оснащені терморегуляторами. Електрообігрівачі без них найчастіше працюють з максимальною потужністю, що призводить до перегрівання приміщень, а отже, й до чималих сум у рахунках за електроенергію.
* Встановіть за радіаторами термоізоляційні екрани, які ефективно зменшують тепло­втрати, сприяючи таким чином економії енергії.

Холодильник

* Не ставте його поруч з приладами, які нагріваються (батарея, плита) або під прямими сонячними променями. Його відстань від стіни має становити не менш ніж 10-15 см.
* Вчасно розморожуйте холодильник, щоб на стінках не утворювався лід. Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії.
* Температурний режим холодильника не повинен бути надто низьким. Продукти зберігають свіжість при температурі +6 у холодильнику і  при –18  у морозилці.
* Прибирайте продукти, що залежалися – вони “тягнуть” на себе енергію.
* Не кладіть у холодильник теплі продукти, дайте їм охолонути до кімнатної температури.
* Не роздивляйтеся вміст холодильника: що б таке з’їсти? Беріть, що потрібно, і закривайте дверцята.

Встановіть двотарифний лічильник і періть уночі. Зекономите!

Розраховуватись за спожиту електроенергію з 50-відсотковою знижкою в нічний час
(з 23.00 до 7.00) можна завдяки багатофункціональним (двотарифним) приладам обліку. Аби встановити багатофункціональний лічильник, достатньо звернутися із заявою у район електромереж за місцем проживання або подати заявку через інтернет у розділі “Мій дім” на веб-сайті товариства www.loe.lviv.ua і оплатити рахунок за перехід на зонний облік. Встановлюють багатофункціональний лічильник впродовж 30 робочих днів після оплати.
Консультації та роз’яснення для споживачів про тарифи на електроенергію надають:
– у кол-центрі ПАТ “Львівобленерго” (тел. 0 800 50 15 68, цілодобово, безкоштовно). 
–у інформаційно-консультаційному центрі ПАТ “Львівобленерго” (тел.: (032) 239-21-26; (032) 239-21-29; (032) 239-24-58).
Адреса: м. Львів, вул. Шевченка, 1; 
e-mail: kc@loe.lviv.ua

Напруга стрибає – техніка горить

Сьогодні в помешканні кожного з нас є багато побутової техніки: телевізор, холодильник, пралька, комп’ютер тощо. Влітку ми вмикаємо кондиціонер, а щойно надворі холоднішає – електричні обігрівачі. Така кількість техніки в побуті, звісно, допомагає в буденній хатній роботі, робить її якіснішою, але це не завжди позитивно впливає на стан електромереж. Особливо коли йдеться про старі будинки, де мережі, як правило, в не найкращому стані. Значне навантаження спричиняє збої в їх роботі, що може призвести до поломок хатньої побутової техніки.
Що робити в такому випадку? Хто повинен ремонтувати, скажімо, телевізор, якщо він згорів через перебої в електропостачанні?
Михайло Нуцковський, головний спеціаліст Управління захисту прав споживачів ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області радить:
* Якщо ви зауважили, що були перепади напруги і як наслідок згоріло щось  із побутової техніки, насамперед повідомте про інцидент ПАТ “Львів­обленерго” і підприємство, яке обслуговує будинок (ЛКП чи ОСББ). Варто скласти письмову заяву, в якій усе чітко пояснити, докладно описати. Таку заяву можна подати й у відділ Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг у Львівській області, на адресу: вул. Козельницька, 3, яка проведе свою перевірку.
* Робітники Львівобленерго чи його підконтрольних структур (районні електромережі) та представники ЛКП чи ОСББ повинні впродовж трьох днів від моменту подання вами заяви прийти для проведення обстеження, щоб встановити причину перепаду напруги, і скласти акт обстеження, де має бути зазначено, чи були перепади напруги, і те, що ваша техніка вийшла з ладу. Всі ці акти мають підписати ви і представники відповідальних структур. 
* Якщо виявиться, що неполадки виникли внаслідок несправності електромереж за межами будинку, то відповідальним буде Львівобленерго (і відповідно проведення ремонту опиниться в його компетенції), а коли мережа несправна в самому будинку чи на ділянці, за яку відповідає ЛКП чи ОСББ, то оплатити ремонт техніки повинні будуть саме вони. Якщо ж техніка ремонту не підлягає, то в судовому порядку визначається розмір компенсації, яку оплачує відповідальна сторона. 
* Якщо упродовж трьох днів жодна зі структур не відреагувала на вашу заяву, треба скласти акт-претензію в присутності двох сусідів, мешканців вашого будинку, і подати його у Львівобленерго та в підприємство, яке обслуговує будинок. 
* Поламану техніку треба віднести у авторизований сервісний центр (наприклад, якщо це техніка Bosh – звернутися до їх сервісного центру), аби там перевірили прилад і в акті виконаних робіт обов’язково зазначили, що саме стало причиною поломки. В разі відмови у компенсації споживач має право звернутися до суду, аби отримати її.
Згідно із Законом України “Про захист прав споживачів” (ст. 22), “Споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав”.

• Якщо ви виявили ознаки перепаду напруги в помешканні (мерехтять лампи освітлення, неправильно працюють побутові електроприлади), в прес-службі ПАТ “Львівобленерго” рекомендують вимкнути всі електроприлади з мережі. Далі слід зателефонувати у кол-центр ПАТ “Львів­обленерго” на номер 0 800 50 15 68 (цілодобово, безкоштовно). На основі вашого звернення буде проведений огляд електромереж і встановлені причини перепаду напруги, якщо стрибки ці дійсно були. 
• Варто знати, що електромережі ПАТ “Львівобленерго” підведені лише до вводу в будинок, а ввідно-розподільчий щит і внутрішні електромережі будинку перебувають на балансі і обслуговують їх ЛКП чи ОСББ.  За інформацією прес-служби,  саме незадовільний стан внутрішньобудинкових електромереж є однією з основних причин  перепадів напруги в помешканні. Аби захистити помешкання і техніку від можливих перепадів напруги, експерти радять встановити реле контролю напруги. Цей пристрій знеструмлює помешкання, якщо відбуваються стрибки напруги, а за певний час знову вмикається автоматично.
Оксана Жолнович, юрист:
– Перепад напруги відбувається, як правило, в кількох квартирах водночас. Тому якщо ви зауважили такий факт, відразу ж опитайте сусідів і в письмовій формі усе зафіксуйте. Викличте представника ЛКП чи ОСББ і разом із сусідами складіть акт, що був стрибок у мережі й згоріла побутова техніка. Обов’язково зазначте, що це сталося внаслідок перепаду напруги. Це первинні документи, які будуть фіксувати факт порушення! Тоді з письмовою скаргою зверніться до надавача послуг – тобто до представників електромережі. Якщо вони не відповідають чи відповідають негативно, треба звернутися до суду. Самостійно не розбирайте і не ремонтуйте пошкоджену техніку. Якщо усунете несправність, це буде підставою для того, що інша сторона заперечить проти відшкодування. В сервісному центрі також треба тільки обстежити прилад, але в жодному разі не ремонтувати його, бо якщо справу розглядатимуть в суді, буде клопотання про експертизу, висновок судового експерта стане вагомішим за висновок сервісного центру. У 98% випадків представники компанії електропостачання відмовляють у відшкодуванні, тож без суду таку справу на користь споживача залагодити нелегко!
Віталій Туровцев, керівник прес-служби ГУ Державної служби надзвичайних ситуацій у Львівській області:
– Якщо в помешканні загорілася побутова техніка, насамперед треба вимкнути її з електромережі. Вогонь потрібно гасити тільки вогнегасником і у жодному разі не заливати водою техніку, ввімкнену в мережу! Якщо немає вогнегасника, накрийте прилад цупкою тканиною – не буде доступу повітря, і вогонь перестане горіти. Якщо ж займання відбулося в мережі, вимкніть електропостачання у квартирі. В сучасних лічильниках у разі збою електропостачання вимикається автоматично. Якщо ж це старі лічильники, то струм треба вимкнути самостійно. В будь-якому випадку викликайте працівників ДСНС за номером 101, аби вони провели ретельну перевірку. Займання побутової техніки є основ­ною причиною пожеж у приватних помешканнях. Із настанням холодів, коли люди починають вмикати електричні обігрівачі, кількість пожеж зростає в рази!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4705 / 1.78MB / SQL:{query_count}