Справжній мед – справжня користь

Цієї неділі, 14 серпня, святкуватимемо Медовий Спас. “Пошта” дізналася, в чому цілюща сила меду, які є види цього продукту, кому він корисний, а кому може зашкодити

Серпень – найврожайніший місяць у році, а ще в серпні святкують три Спаси – три свята на честь Ісуса Христа (“Спас” є скороченою назвою від слова “Спаситель”, рятівник, яким Церква вважає Сина Божого). Возвеличують три Спаси – 14, 19 і 29 серпня. 
Перший Спас – Медовий або Спас на воді відомий у народі як свято Маковія. Це вшанування пам’яті семи мучеників Маккавеїв, які  зреклися язичництва і під час тортур залишилися вірними Богові. Супроводжується Медовий Спас освяченням меду, води, хлібного колосся та квітів. В народі казали, що освячений мед може виконати будь-яке бажання, але за однієї умови: його потрібно загадувати, куштуючи найпершу ложку цього продукту. Того дня печуть коржі з маком, а ще складають маковійки – букетики з колосків, маківок та квітів, вставляють до них запалені у церкві свічечки і моляться, бажаючи всім щастя. 
Другий Спас – Яблучний, або Преображення Господнє, присвячений великій події в житті Ісуса Христа, коли на горі Фавор під час молитви Його лице просяяло, а одяг став білим та блискучим. Саме тоді апостолам відкрилося світло й слава Спасителя. На честь цього святять яблука, грушки та пшеничний чи житній жмут (сніпок), який перев’язують стрічкою і довго зберігають. 
І нарешті третій Спас – Горіховий (Хлібний, Спас на полотні) символізує перенесення нерукотворного образа Ісуса Христа з міста Едесси до Константинополя. Після свята Успіння Пресвятої Богородиці закінчувалися жнива, а значить на Третій Спас уже пекли хліб і пироги з борошна нового врожаю. А ще цей Спас називають Горіховим, бо достигають лісові горіхи, і їх можна заготовляти й освячувати в церкві, повідомляє ostriv.in.ua

Панацея від усіх хвороб

Мед не лише смачний, а й цілющий, оскільки до його складу входить більше ста мікроелементів, які позитивно впливають на здоров’я. Цей продукт бджільництва завжди вважали одним із найкорисніших. Його часто використовують у офіційній медицині. Але не варто забувати, що мед не можна зберігати більше року, інакше він втратить корисні властивості!
Як розповів “Пошті” апітерапевт, член Міжнародного конгресу пасічників і бджоляр із 40-річним стажем Василь Демків, для того, аби нормально працювали всі м’язи людського організму, йому потрібна пожива. “Для того, щоби машина їхала, її потрібно щодня заправляти, так і людський організм потребує щоденної глюкози. А що може бути кращим за мед? Якраз мед і є тією природною глюкозою, завдяки якій працюють всі м’язи, у тому числі й серцевий м’яз”, – зазначає він і додає, що немає хвороб, які б не лікували бджоли.
Загалом мед володіє безліччю корисних властивостей, використовується при лікуванні різних захворювань, має протимікробну й антибактеріальну дію. Зі слів терапевта Уляни Кузьмич, він дуже калорійний, але саме через цю свою властивість здатний відновити сили після хвороби, операції, тренування, спортивних змагань, дає заряд енергії на весь день і знижує рівень стресу. Крім цього, мед зміцнює імунітет, допомагає у лікуванні застуди, покращує травлення і надзвичайно корисний дітям в період інтенсивного росту. 
“Кип’яченим молоком з медом можна вилікувати кашель і хворе горло. Крім того, мед усуває закладення носа, запалення, зменшує першіння в горлі при сухому кашлі й допомагає при кон’юнктивіті, – розповідає Уляна Кузьмич. – Крім того, мед – чудовий антисептик: якщо на тілі є невеликі ранки, порізи, запалення, він упорається і з такими проблемами”.
До речі, різні продукти бджільництва можуть впливати на різні системи органів. Наприклад, застосування маточного молочка за три-чотири місяці може назавжди позбавити вас від гаймориту. Навіть є дані про те, що препарат, виготовлений на основі маточного молочка, якщо не вилікує, то значно покращить загальний стан дітей, хворих на лейкемію.
Зі слів Василя Демківа, апітерапію успішно використовують у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату. А ось дітям особливо корисні мед і перга (квітковий пилок рослин, який збирають медоносні бджоли). Якщо немає протипоказань до споживання меду, то його сміливо можна давати малюкам уже з трирічного віку.
Важко переоцінити цілющі властивості меду і його користь у косметології. Присутній в складі багатьох косметичних засобів мед і його продукти роблять шкіру пружнішою і гладкішою. А курс так званого медового масажу (10 днів) забере чотири-п’ять зайвих сантиметрів зі стегон. 

Кому може зашкодити

Проте мед може бути й шкідливим для здоров’я. “Найголовніше, що варто пам’ятати, це те, що мед – алергічний, може провокувати напади астми, почервоніння та свербіж шкіри, іноді набряки. Особливо потрібно зважати на дітей, – веде далі Уляна Кузьмич. – Якщо щодня їсти мед, не контролюючи апетиту, можна швидко набрати надлишкову вагу. Так само не можна захоплюватися цим продуктом тим, що мають ожиріння”.
А ще, не дивлячись на антибактеріальну дію і велику кількість кальцію в своєму складі, мед може стати причиною розвитку карієсу, тому після його споживання варто обов’язково прополоскати рот.

Як правильно їсти

Навіть такий корисний продукт, як мед, не можна споживати в необмеженій кількості. Згідно з нормами медичного лікування, людина може з’їдати не більше 100 грамів меду на добу. Максимальна добова норма становить 200 грамів, але найкраще цю кількість поділити на три рази.
Апітерапевт Василь Демків радить: “Візьміть дві чайні ложки меду, дві чайні ложки яблучного оцту і залийте їх склянкою теплої води. Випивайте такий напій зранку натщесерце і ввечері за півгодини до сну. Яблучний оцет нейтралізує лужне середовище і створює лужно-кислотний баланс в організмі. Якщо людський організм не підкислювати, можуть розмножитися шкідливі бактерії. Крім цього, яблучний оцет здатний розріджувати кров і стабілізувати кров’яний тиск”.
Мед не варто споживати з іншою їжею – краще за півтори-дві години до їди або через три години після їди. За можливості ліпше нічим його не запивати, хіба що теплою водою, але в жодному разі не гарячим чаєм! При нагріванні меду вище 50 градусів більшість його корисних властивостей втрачаються через руйнування вітамінів і антибактеріальних речовин.

Як розпізнати справжній мед

* Кілограм доброго меду поміщається в бутель об’ємом 0,8 л. Якщо ж у нього вмістилося менше кілограма – мед розведений.
* Якісний мед не залишається на язику, бо повністю розчиняється. Якщо ж залишилися кристалики або грудочки, в цьому меді є цукор або інші ненатуральні речовини.
* Спробуйте взяти трохи меду на ложку: якщо він в’язкий і стікає безперервною цівкою, значить справжній.
* Мед повинен “намотуватися” на ложку при її обертанні, а не вільно стікати.
* Вмочіть у мед звичайний простий олівець – якщо графіт потемнів, мед несправжній.

Види меду і його користь для організму

* Квітковий має заспокійливу дію, найкраще підходить для літніх людей і дітей.
* Липовий особливо корисний під час застуди і грипу завдяки цілющим властивостям липи. Ним можна навіть змащувати опіки, щоб не виникли запалення і нагноєння, полоскати рот при запаленнях ясен і стоматиті. Такий мед швидко відновлює сили після тренувань, особливо корисний плавцям, гімнастам, велосипедистам, бо сприяє нарощуванню м’язів.
* Гречаний містить багато заліза, тому корисний при дефіциті цього мікроелемента в організмі, а ще незамінний при авітамінозах і анеміях. 
* Луговий (збірний) позитивно впливає на печінку, серце, органи дихання і є хорошим антисептиком при захворюваннях шкіри.
* Вересовий володіє специфічним ароматом і використовується при ревматизмі або подагрі, є досить ефективним засобом при астмі й бронхіті.
* Ріпаковий відрізняється від інших видів меду тим, що майже не має аромату, до того ж у нього своєрідний смак, який подобається не всім. Однак відновлює енергію через високий вміст глюкози, дарує бадьорість і силу. Його радять застосовувати при хворобах печінки, серця, судин, крові, крім того, ріпаковий мед має протимікробні, сечогінні й бактерицидні властивості, а за правильного споживання навіть омолоджує організм.
* Акацієвий радять їсти при проблемах зі шлунково-кишковим трактом, жовчевим міхуром і нирками. Він має легку жовчогінну та сечогінну дію, тому його можна споживати при застої жовчі, утворенні каменів, піску тощо. А ще акацієвий мед допомагає при безсонні й заспокоює під час нервових розладів.
* Конюшиновий показаний при дієтичному харчуванні, особливо якщо є проблеми з травленням, а також при печії.
* Соняшниковий помічний при порушенні обмінних процесів в організмі, а також зміцнює імунітет.

Французькі тости з бананами (від Джеймі Олівера)

Складники: 3 обібрані й накраяні на кружальця банани, 2 ст. ложки рідкого меду, 100 г грубо посічених горіхів пекан, 4 скибочки білого тостового хліба, 4 яйця, 160 мл молока, 50 г масла, цукрова пудра і несолодкий йогурт для подавання.
Приготування:
Змішайте накраяні банани з медом і горіхами пекан. Розділіть суміш і викладіть її на 2 скибочки хліба, залишаючи трохи місця по краях. Накрийте двома іншими скибочками, щоб вийшло 2 сендвичі.
Поставте пательню на не надто сильний вогонь. Вибийте в миску яйця, влийте до них молока і збовтайте виделкою. Занурте в цю суміш бананові сендвичі.
Розтопіть на пательні масло і обсмажуйте сендвичі по одному 3-4 хвилини (приблизно по 2 хвилини з кожного боку). 
Готові французькі тости посипте цукровою пудрою, розріжте по діагоналі та подавайте з йогуртом.

Свинячі реберця на грилі в “п’яному” маринаді

Складники: 1 кг свинячих реберець, 1 кг цибулі, 5 зубців часнику, лимон, 3 ст. ложки меду, 250 мл світлого пива, 3 ст. ложки бальзамічного оцту, кілька галузок розмарину, 1 ч. ложка меленої паприки, чорний мелений перець і сіль до смаку.
Приготування:
Виберіть свинячі реберця з невеликою кількістю сала, тоді вони будуть соковитими і дуже ніжними. Помийте їх, поріжте на порційні шматочки (по 2-4 реберця) і зробіть кілька надрізів на внутрішній плівці, щоб у процесі приготування на грилі вона не стягувала м’яса. 
Посипте реберця сіллю, перцем, паприкою, листочками розмарину і викладіть у миску або в мішечок. Що більше реберець у кожному порційному шматочку – то соковитіший шашлик.
Дрібно накрайте цибулю і часник, вимніть їх руками, щоби цибуля пустила сік, і викладіть на реберця. Вичавте з лимона сік, змішайте його з медом і оцтом, додайте до реберець та добре вимішайте. Після цього залийте реберця пивом і поставте під гніт у прохолодне місце годин на 6, а краще на ніч.
Промариновану свинину викладіть на гарячу решітку грилю і обсмажуйте, час до часу перевертаючи і поливаючи маринадом. Якщо готуєте на природі, пильнуйте, аби вугілля під решіткою не спалахувало!
Свинячі реберця на грилі готують 20 – 40 хвилин залежно від розміру, товщини і кількості м’яса на кістці. Готовність визначають так: скоринка на м’ясі має стати золотистою, а сік із м’яса прозорим.
Такі реберця найкраще смакують гарячими із салатом, зеленню та гарніром (на ваш смак).

Салат із овочів на грилі

Складники: 12 помідорів чері, 2 солодкі перці, 2 баклажани, кабачок або цукіні, цибулина.
На маринад: 1 л води, по 2 ст. ложки солі й оцту, 1 ст. ложка цукру.
На медову глазур: 5 ст. ложок оливкової олії, 1 ст. ложка меду, сіль, перець до смаку.
На заправку: 2 ст. ложки оливкової олії, по 1 ч. ложці меду і бальзамічного оцту, зелень до смаку.
Приготування:
Всі овочі помийте. Перець обберіть від насіння і накрайте на пластинки, баклажани і цукіні обсушіть, накрайте на тонкі кружальця.
Приготуйте маринад із води, солі, цукру та оцту. Залийте ним баклажани і залиште на півгодини.
Змішайте оливкову олію, мед, сіль і перець. Покладіть овочі в миску та залийте медовою глазур’ю, ретельно вимішайте.
Сковороду-гриль добре розігрійте, викладіть одним шаром овочі і смажте по 1-2 хвилини з кожного боку.
Перець (ще гарячим) помістіть у поліетиленовий мішечок і залиште на 15 хвилин, потім зніміть з перцю шкірку. Дрібно посічіть зелень і накрайте на  тонкі півкільця цибулю.
Приготуйте заправку, змішавши оливкову олію, бальзамічний оцет і мед. Викладіть овочі до салатниці, додайте зелені, цибулі і влийте заправку, добре вимішайте. 
Цю страву можна приготувати не лише вдома, але й на пікніку. Вона стане чудовим доповненням до м’яса.

Тягучі тістечка з медом

Складники: 225 г муки, по 100 г меду, цукру і масла, 2 ч. ложки розпушувача, 1 ч. ложка соди, 1 ч. ложка порошку сушеного імбиру, щіпка солі.
Приготування:
 У чаші міксера змішайте муку, цукор, розпушувач, соду, щіпку солі, мелений імбир (на бажання можна додати трішки кориці). Холодне масло накрайте на невеликі кубики, вкиньте до сухої суміші і перетріть у міксері на дрібну крихту. Влийте меду і ще раз добре вимішайте (повинне вийти злегка вологе тісто, яке легко збивається в грудочки). 
Скачайте з цього тіста кульки завбільшки з волоський горіх і акуратно обкачайте їх у цукрі (має вийти від 15 до 18 кульок).
Викладіть кульки на деко, встелене пергаментним папером, на відстані щонайменше 5 см одна від одної (якщо розкладатимете ближче, печиво під час випічки перетвориться на суцільний пласт!). Кожну кульку злегка притисніть дном склянки. 
Випікайте тістечка в попередньо розігрітій до 180 градусів духовці 10-12 хвилин. Готовність печива визначається за золотистою скоринкою. 
Не лякайтеся – тістечка під час випічки спершу сильно піднімуться і нагадуватимуть кульки,  але  згодом почнуть рум’янитися і спадати, на них з’являться невеликі білі тріщинки. І коли вони зарум’яняться – тістечка готові! Витягніть деко з тістечками із духовки і дайте повністю вистигнути. 

Медовий курячий шашлик із цитрусовим ароматом

Складники: 700 г курячого філе, 300 г дрібної цибулі, 300 г помідорів чері, 300 мл лимонного або лаймового соку, 200 г меду, 2 зубчики часнику, 1 ч. ложка меленого коріандру, чорний мелений перець і сіль до смаку.
Приготування:
Куряче філе помийте, обсушіть і накрайте на порційні шматочки для шашлику (не нарізайте надто дрібно – тоді курятина буде соковитою, а не пересушеною).
Цибулю обберіть і поріжте на кільця. Часник дрібно посічіть. Змішайте лимонний або лаймовий сік, мед, часник, перець і сіль.
Відлийте в невеличку посудину приблизно 50 мл маринаду (ним ви поливатимете шашлик під час приготування). Рештою маринаду залийте курятину, добре вимішайте і поставте до холодильника. Шашлик повинен маринуватися від 30 хвилин до 2 годин, не більше!
Промариновані шматочки курятини нанизайте на шампури або попередньо вимочені дерев’яні шпажки впереміш із цибулею та помідорами чері.
На змащену олією і попередньо розігріту решітку гриля викладіть шампури із шашликом. Готуйте курятину, час до часу перевертаючи шампури і поливаючи м’ясо маринадом, приблизно 10 хвилин. Подавайте з овочами і зеленню.

Медово-лимонна заправка

Візьміть 6 ст. ложок оливкової олії, 3 ст. ложки лимонного соку, 1 ст. ложку меду, морську сіль і чорний мелений перець (до смаку).
Змішайте всі складники в мисці і добре збийте. Для зручності можна приготувати заправку в слоїчку: помістіть у нього всі складники, закрийте кришкою і ретельно збовтайте.

Медово-гірчична заправка

Візьміть 2 ст. ложки оливкової олії, по 1 ст. ложці меду, гірчиці із зернами та червоного винного оцту, 1 ч. ложку діжонської гірчиці, зубчик часнику, сіль і чорний мелений перець (до смаку).
У невеликій мисці змішайте мед, два види гірчиці, оцет і подрібнений часник. В процесі збивання повільно вливайте оливкову олію, потім посоліть і поперчіть.

Соус із медом та гірчицею

Візьміть 1-2 зубчики часнику, 50 мл оливкової олії, 30 мл бальзамічного оцту, 20 мл соєвого соусу, 5 мл кунжутної олії, по 1 ч. ложці гірчиці та меду, 5 г свіжого тертого кореня імбиру, сіль і чорний мелений перець (до смаку).
Натріть просто в миску на дрібній тертці корінь імбиру і часник, додайте меду, гірчиці, оцту, соєвого соусу і добре вимішайте віничком.
Збиваючи суміш, вливайте тонкою цівкою оливкову та кунжутну олії. Такий соус годиться для заправки салатів, а ще його подають до риби чи до овочевих страв.
Підготувала Марічка Ільїна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4699 / 1.74MB / SQL:{query_count}