Придбати дитині шкільну форму, як і взуття, з кожним роком щораз проблематичніше, і не через те, що їх нема де купити, а через те, що вони дорожчають, нарікають батьки. Проте вже традиційно у останній місяць літа намагаються вдягнути своїх школярів, аби не виглядали гірше від однолітків, забезпечити всім необхідним. Та якщо постаратися, завжди можна знайти варіанти економії. Наприклад, деякі батьки купують форму на виріст (на рік-два), а деякі тільки на рік або беруть комплект на заміну в комісійному. Кажуть, що хлопця зібрати до школи дешевше, але дівчата, як правило, охайніші, тож деякі речі (піджак чи спідницю) можна буде носити й наступного навчального року. Однак на шкільні будні форми буде замало: хлопцям знадобляться темні штани, в дівчатам – сарафани чи спідниці.
На одному з найбільших ринків Львова цієї пори таке розмаїття шкільної форми – аж у очах рябить. Найбільший вибір синього та вишневого кольорів, натомість чорних і зелених комплектів менше. “Пошта” запитала в однієї з продавчинь, звідки вона привозить одяг для школярів.
“Ви собі не думайте, я спеціально до Хмельницького їду по форми, беру з тих ліпших, тому й ціна їх у мене від 1000 гривень. Бо ж іще за дорогу туди і назад треба заплатити. Але якість хороша – 80% вовни, не те що там у павільйоні навпроти: позамовляли з китайського сайту і продають по 500-600 гривень. А то ж така синтетика, аж тріскотить у руках. І розміри не відповідають нашим”, – каже жінка.
В Україні немає стандарту, який би встановлював вимоги до шкільної форми. Але… в складі тканини, з якої вона пошита, частка синтетики не повинна перевищувати 67%
Пані Зеновія, мама майбутнього першокласника, заплатила за форму на ринку 1150 гривень. Шукала модну та якісну, таку, щоб синові пасувала. “Купила темно-синю (дуже модний колір тепер) трійку: піджак, брюки і жилет. В нагрудній кишеньці піджака – хустинка. Не шкодую, що стільки заплатила за форму. Вона зручна, не мнеться та й синові сподобалась. Учень повинен виглядати як учень, тому дуже добре, що в їхній школі запровадили форму”, – пояснює вона. А в магазинах, що в центрі міста, такі форми можна купити за ціною від 1300 гривень.
Форма для дівчат
Зараз знову повернулася мода на сарафани. Популярні моделі як з прямим низом, так і з плісе. Бретелі можуть бути вузькі, широкі або ж лягати навхрест на спині. Навесні або восени під сарафан можна надягти тоненьку блузку, а взимку теплий гольф. Трендовими вважаються блузки із жабо або із зав’язками, з яких можна зробити бант посередині або з лівого боку. Мереживо також у моді. Крім того, до дівчачої шкільної форми входять комплекти-двійки: піджак і штани. Піджак може бути як вільного крою, так і приталений із довгими рукавами або з рукавами до ліктя. Штани найкраще дібрати прямі чи звужені донизу. На старшокласницях чудово виглядатимуть укорочені штани із кантами.
Форма для хлопців
Тут мода не пішла далеко вперед: до комплекту, як завше, належать штани, сорочка, жилет і піджак. Повсякденні сорочки краще брати пастельних тонів, тоді як для урочистих заходів знадобиться біла. Для теплої пори – на короткий рукав, для холодної – на довгий.
Якість передусім!
Але насамперед шкільна форма повинна бути безпечною. Її можна прирівняти до спецодягу: дитина повинна ходити в ній до дев’яти годин на добу і при цьому виконувати різні дії. Але в Україні немає стандарту, який би встановлював вимоги до шкільної форми! Фахівці Укрметртестстандарту нагадують, що в складі тканини, з якої пошита форма, частка синтетики не повинна перевищувати 67%. Домішки штучних волокон додають їй витривалості при носінні, вона менше мнеться і зберігає гарний вигляд після прання.
Крім того, експерти радять в шкільному одязі приділяти максимальну увагу підкладці. Майже всі виробники чесно “зізнаються” на етикетці, що підкладка зроблена із синтетичного матеріалу. Якщо вам дозволять, перед тим, як купувати шкільну форму, потріть тканину, з якої вона пошита, вологою серветкою і подивіться, чи не залишився слід. До того ж ніхто не скасовував закону про захист прав споживачів, згідно з яким покупець може повернути придбаний одяг упродовж певного часу через невідповідну якість.
Як було колись…
Ще тридцять років тому форма була обов’язковою для всіх: коричневі сукні з білими комірцями та манжетами і чорними та білими (святковими) фартушками і коричневі костюми для хлопців.
“Ой, як згадаю, що кожного суботнього вечора треба було прати, прасувати і пришивати наново ті білі комірці й манжети... На понеділкову лінійку всі мали з’явитися до школи охайними. Ніякого манікюру чи косметики на обличчі! А ще дівчата з кожного окремого класу мали свої кольори бантиків: блакитні, рожеві, зелені, але на свята неодмінно білі. Якщо хтось прийшов без бантика чи без білого комірця, карали… весь клас. На заняття з трудового навчання шили спеціальні нарукавники, щоб не забруднити манжети”, – ностальгує вже згадана пані Зеновія.
…і як тепер
Зараз немає вимог усім носити однотипну форму. Ще 1996 року Кабмін України ухвалив постанову про запровадження шкільної форми у середніх навчальних закладах, але повністю виконана вона так і не була. Теперішня шкільна реформа передбачає скасування зобов’язання школярів носити форму.
Мати трьох учнів Наталя вважає, що форма все-таки дисциплінує. Але за теперішнього розмаїття фасонів, кольорів і тканин не варто дотримуватись єдиних стандартів. “Сучасна шкільна форма – це додержання ділового стилю в одязі. Для хлопців – це темні класичні штани, піджак (або жилет), класична сорочка. Для дівчат – темний сарафан, спідничка (або штани) і блузка. Головне, аби не ходили в коротких спідницях, спортивних штанах чи в надто відкритих блузках”, – зазначає вона.
Учитель мови і літератури однієї з львівських шкіл Марія Гнатів запевняє, що в їхньому навчальному закладі шкільна форма рекомендована, тому її носять майже всі. “Бувало, що батьки вели суперечки, чи вона вже така потрібна. Іноді учні приходили в джинсах і футболках. Але я особисто вважаю, що форма є необхідним атрибутом шкільного життя. Учні гарно й охайно виглядають, крім того, це зручно батькам, адже не треба щоразу думати, у що вбрати дитину”, – розповідає педагог.
У Львівській спеціалізованій школі №3 шкільну форму, зі слів директора Світлани Уралової, носять залюбки. “У нас форми дуже гарні: для молодшої школи – сірий піджак з емблемою нашої школи і спідниця (або штани). Для старшокласників – темно-сині піджаки. Учні не відмовляються носити форму, бо ідентифікують себе зі школою, вважаючи, що навчатися в ній престижно”, – переконує вона.
Взуття
Взуття для школярів повинно бути максимально зручним, але при цьому в класичному стилі. Найкраще вибирати те, що з натуральних матеріалів – шкіри чи замші. Таке і довше служитиме, і буде комфортним (можна ходити хоч цілий день).
Середні ціни шкільного одягу на ринках Львова
Для хлопців:
*Піджак – 600 грн
*Штани – 400 грн
*Жилет – 300 грн
*Сорочка – 300 грн
*Туфлі – 600 грн
*Шкарпетки – 30 грн
Для дівчат:
*Сарафан – 400-500 грн
*Спідниця – 350 грн
*Блузка – 350 грн
*Штани – 400 грн
*Туфлі – 700 грн
*Колготки – 70 грн
*Бантики – 50 грн