Оксана Бориско,
продавець ювелірних прикрас:
– Срібло стійке до взаємодії з органічними кислотами і розчинами лугів, але сірководень, що є у повітрі, може при тривалому впливі викликати потемніння срібла.
Для того, аби визначити, як правильно і делікатно відчистити срібні вироби в домашніх умовах, потрібно знати, з якого срібла виготовлені ваші ножі та виделки: зі стерлінгового (92,5% благородного срібла плюс мідна добавка), чорненого, філігранного, матового чи монетного.
Є кілька способів чищення і висвітлення срібних виробів:
* Якщо хочете добре відчистити їх, віднесіть до ювелірної майстерні: там за допомоги абразивних методів швидко приведуть їх до ладу.
* Найефективнішим домашнім способом очищення срібла є фольга і харчова сода. Цей метод добрий тим, що дозволяє відчистити багато виробів одразу. Харчова сода потрібна для того, аби звільнити алюміній від оксидної плівки. Поставте на газ відповідну за розміром посудину, встеліть її дно харчовою фольгою і приготуйте такий розчин: на кожні 450 мілілітрів води візьміть 3 чайні ложки харчової соди (або лимонної кислоти). Коли вода почне закипати, покладіть на дно срібні столові прибори. Щойно вони освітляться, акуратно вийміть їх із окропу, промийте в чистій воді, а потім витріть насухо. У цьому випадку срібло і алюміній складають гальванічну пару. В результаті реакції, яка проходить при підвищеній температурі, іони сірки залишають срібло і переходять на алюмінієву фольгу.
* Срібні вироби можна освітлити, помістивши їх у 10-процентний розчин лимонної кислоти або нашатирного спирту. Для кращого ефекту цей розчин можна підігріти.
* Потемнілі ножі та виделки можна відчистити звичайною сіллю, харчовою содою і рідиною для миття посуду. Дно каструлі застеліть фольгою, викладіть на неї одним шаром срібні вироби і рівномірно розподіліть їх по всій поверхні. Насипте солі та соди і додайте кілька крапель рідини для миття посуду. Залийте окропом. Через 10 хвилин промийте столові прибори холодною проточною водою.
* Якщо виробів небагато і вони невеликі, в пригоді стане губна помада. Річ у тім, що вона містить мікроскопічні абразивні компоненти, які допоможуть відчистити срібло, не залишаючи на ньому подряпин. Просто змастіть помадою м’яку шматину і відполіруйте виріб до блиску, після цього промийте його в мильному розчині.
* Одним із найагресивніших способів чищення срібла є застосування суміші зубної пасти (або порошку), харчової соди і нашатирного спирту. М’якою зубною щіткою нанесіть цю суміш на срібні столові прибори (або прикраси), опісля промийте їх у холодній воді. Зубна паста забере навіть сильну чорноту зі срібла! Проте не користуйтеся цим методом часто, бо на металі можуть утворитися мікротріщини!