Ангел тілесний

Нині, 2 серпня, відзначаємо свято пророка Іллі

фото: blyzhchedoboga.com.ua
Святий пророк Ілля народився в місті Фесфії (Тесвії) Галаадській за 900 років до Різдва Христового. Ім’я, яке батьки дали синові, означає “мій Бог – Ягве”, що й визначило все його життя. З малих літ Ілля присвятив себе Богові, поселився в пустелі й жив у молитві та в строгому пості. О тій порі царем Ізраїлю був Ахав, який закликав людей поклонятися ідолам, зокрема Ваалові. Серед ізраїльських сміливців, які виступали проти цього, був Ілля. Він ревно молився, закликав людей покаятися і повірити в Єдиного Бога. Бачачи духовну загибель свого народу, переконував царя навернутися, пророкував нещастя, якщо той не схаменеться. Цар не послухався слів пророка, і настала трирічна посуха, що спричинила голод у країні. І лише за молитвами святого пророка Іллі на спраглу землю знову впав дощ, читаємо на blyzhchedoboga.com.ua.
Ілля зазнав чимало переслідувань від ідолопоклонників. І коли збирався вмирати, то дізнався, що Бог живим забере його на небо. Так і сталося. Товариш Іллі та інші свідки бачили, як з’явилася вогняна колісниця і ангели підняли святого на небо. Саме так зображають Іллю іконописці – на вогненній колісниці, запряженій четвіркою крилатих коней, яка возноситься в небеса.
Під час земного життя Ісуса Христа, пам’ятаючи про чудеса Іллі, юдеї сприймали Сина Божого за пророка, а в час Преображення Господнього на горі Фавор Ілля і Мойсей розмовляли зі Спасителем. У тропарі свята святий Ілля трактується як “Ангел тілесний, твердиня пророків, другий предтеча Христового пришестя…”

Народні вірування 

Існує легенда, що коли біси повстали проти Бога, то він наказав Іллі прогнати нечисту силу з неба. Відтоді святий Ілля нібито й ганяється за бісами, пускає в них огненні стріли: громи і блискавки. І якщо в цей час грім запалив хату, то селяни вірили, що таку пожежу неможливо загасити, кажучи: “Як Бог запалив, то чоловік не погасить!”. У старі часи було повір’я, що після Іллі вже не можна купатися. “Після Ілля купається тільки свиня”, – казали селяни, вважаючи, що з цього дня вода стає холодною, бо Ілля їздить на конях по небу, і від швидкого бігу один кінь втрачає підкову, яка падає у воду, і вона холоднішає. За народними віруваннями, Ілля – “наступник” громовика Перуна, тому є багато прислів’їв на кшталт: “До Іллі хмари ходять за вітром, а по Іллі – проти вітру”, “Грім гримить – то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде”. Проте в народній уяві святий Ілля був не лише караючим божеством, але й покровителем хліборобів. Адже цього дня починається озимий посів жита і пшениці, тому селяни з нетерпінням чекали цього свята і казали: “На Іллі – новий хліб на столі”, бо вже починали випікати хліб з нового врожаю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.2186 / 1.54MB / SQL:{query_count}