Якщо назбируються кілограми використаного паперу, то зрозуміло, що цей непотріб може врятувати від зрубування не одне дерево, коли здати його на переробку. Але коли в пункті прийому макулатури лежить цілий мішок нових шкільних підручників, то варто розуміти, що вони могли б стати у пригоді ще не одній дитині.
Підручник з української літератури за 10-ий клас 2010 року випуску потрапив до нашої редакції прямісінько з пункту прийому вторсировини. Його ціна там становила 50 (!) копійок, а ми символічно викупили його за гривню. Так, за одну гривню можна купити видання творів Івана Франка, Панаса Мирного, Ольги Кобилянської, Лесі України та ще десятка українських письменників і поетів. Крім того, в цю вартість входять літературні диктанти, а ще короткий словник літературознавчих термінів і консультації авторів підручника. Може, ви забули, що таке гіпербола, іронія чи троп, а може, не знаєте, що означають слова “клаузула” чи “паліндром”? Тоді цей підручник стане в пригоді і вам, і десятикласникам, але він точно не мав би потрапити на макулатуру. Хіба це морально – знищувати книгу?
Наголосимо, що в переліку навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України для використання в основній і старшій школі у загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням українською мовою у 2015/2016 навчальному році зазначено: “підручник “Українська література (рівень стандарту, академічний рівень)” для 10 класу, автори Авраменко О.М., Пахаренко В.І. (Київ, видавництво “Грамота”). До слова, цей підручник є в наказі Міністерства освіти і науки від 03.03.2010 р. №177. Саме його ми й купили за гривню.

Той самий підручник з української літератури, який “Пошта” за гривню придбала в пункті прийому макулатури
Оксана Лужецька, вчитель української мови і літератури сільської школи на Старосамбірщині, розповідає, що дітям майже завжди не вистачає підручників, особливо тим, які вчаться за новою програмою. З її слів, теперішні десятикласники ще навчатимуться за програмою 2010 року, тому підручник О.М. Авраменка та В.І. Пахаренка актуальний. Учительці взагалі подобаються підручники О.М. Авраменка, оскільки після вивчення творчості кожного письменника чи поета в них уміщені тестові завдання, а це означає, що такі книжки вже самі по собі є безпосередньою підготовкою десятикласників до ЗНО.
У сільських школах кожен підручник – старий чи новий – на вагу золота. Навіть якщо змінюється навчальна програма і Міністерство освіти й науки рекомендує інші підручники, вчителі можуть інтегрувати інформацію з різних шкільних книжок і подавати її учням. Кожен підручник – це джерело знань.
Продавець на книжковому ринку біля пам’ятника І. Федорову зазначає, що школи ніколи не привозять списаних підручників, “тому що їм це не потрібно, їм цікавіше закуповувати нові підручники за великі суми грошей”.
Використані аркуші паперу і книги мають однакову ціну
У пункті прийому макулатури розповідають про поодинокі випадки, коли школи здають підручники. “Можна самостійно привезти і здати макулатуру. В такому випадку беремо її по 2,15 гривні за кілограм. А якщо нас просять приїхати і забрати макулатуру, то її має бути не менше 150 кілограмів, відповідно й ціна нижча – 1,90 гривні за кілограм. І що дивно, використані аркуші паперу і книги мають однакову ціну”, – пояснюють працівники пункту прийому вторсировини “Сім променів” і додають, що в принципі підручники викуповувати не можна після того, як їх уже здали в пункт прийому макулатури. Зі слів працівниці “Семи променів”, весь папір потім іде на переробку, але чи то так насправді, стверджувати не береться. Проте в приватній розмові у одному з пунктів прийому макулатури ми довідалися, що всю сировину відправляють на переробку до Києва, а потім із неї виготовляють обухівський туалетний папір.
“Торік не було випадків, щоб здавали шкільні підручники в будь-якому стані, а цього року вже таке траплялося. Декілька кілограмів підручників були зовсім нові, деякі, мабуть, привезли зі складів, бо вони були всі у пилюці. Тобто зрозуміло, що ними ніколи ніхто не користувався. Проте їх було відносно небагато – кілограмів 20-30. Те, що школа привезла нові підручники, це поодинокий випадок. Пояснювали здачу підручників на макулатуру тим, що змінилася програма”, – веде далі працівниця пункту прийому макулатури.
Навчальна програма так чи інакше змінюватиметься, можливо, електронні книги чи інші технічні винаходи відправлять у минуле паперові підручники. Але на часі інша проблема: що робити з нашою аморальністю, коли дехто готовий за кілька гривень віддати на знищення кілограми книжок. І взагалі, чому тепер вартість книжки чи підручника вимірюється кілограмами, а не змістовим наповненням? Якщо наше суспільство так не цінує книгу, тим паче школа, то яке ж наше майбутнє? Іван Франко писав: “Книги – морська глибина: Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить”. Треба зробити все для того, аби згодом перед нами не постало питання, куди “пірнати”, щоб винести ті “дивнії перли”…