Почався сезон одного з найпопулярніших літніх наїдків – вареної молодої кукурудзи. Смачні й соковиті зерна полюбляють і діти, і дорослі. Серед овочевих культур кукурудза не має аналога, який би хоч частково відтворив її смак. Проте не лише за смакові якості цінують її. Кукурудза – дуже корисна, за калорійністю перевершує зелений горошок і квасолю. З кукурудзи готують понад150 страв. Зерна консервують самі та в суміші з іншими овочами.
Цінується цукрова кукурудза і як лікарська рослина. Відомо, що на атеросклероз рідше хворіють люди, у раціоні яких переважають кукурудза і рис. Екстракт кукурудзяних рилець широко застосовують при хворобах печінки, жовчевого міхура, нирковокам’яній хворобі і циститі. А ще ця овочева культура добре регулює процеси травлення і сприяє засвоєнню інших продуктів. За твердженням учених, річна норма споживання цукрової кукурудзи для дорослої людини становить 3,7 кілограма.
Чим корисна
Як уже мовилося, кукурудза дуже корисна, бо є неоціненним джерелом мікроелементів і вітамінів (найбільше групи В – вісім). Вітамін В4 (холін) сприяє нормалізації рівня холестерину в крові, захищає мембрани клітин, стимулює обмінні процеси в організмі і тримає під контролем масу тіла. Крім того, кукурудза багата на вітаміни А, Е і Н, які “відповідають” за красу шкіри і волосся, а кількість мінералів у її складі може запросто конкурувати щодо різноманітності з вітамінно-мінеральними комплексами у таблетках.
Кукурудза дуже корисна, бо є неоціненним джерелом мікроелементів і вітамінів (найбільше групи В – вісім)
Зі слів дієтолога Зоряни Завади, кукурудза корисна буквально всім: жінкам допомагає здолати безсоння і підтримувати в доброму стані волосся та шкіру, чоловікам побороти депресію, дітям зміцнити кістки та м’язи, а літнім людям зберегти зір.
Крім цього, молоду кукурудзу варто їсти тим, що мають проблеми із серцем або хворіють на цукровий діабет. Дуже цінними є, зокрема, волокна, якими обгорнуті качани (так звані рильця), які володіють імуностимулювальними та жовчогінними властивостями, нормалізують обмін речовин, заспокоюють нервову систему, покращують пам’ять. Настої та відвари кукурудзяних рилець готують при запальних захворюваннях сечовивідних шляхів, гастриті, ожирінні та при багатьох інших недугах.
Цікаво й те, що кукурудза – єдина рослина, зерна якої містять золото! А ще вона зміцнює ясна і бореться з карієсом. Досить з’їдати один-два качани кукурудзи на день, і білосніжна усмішка вам гарантована.
Кукурудза – єдина рослина, зерна якої містять золото!
Звісно, найбільше корисних речовин ця овочева культура зберігає в сирому вигляді, особливо тоді, коли качан молодий і стиглий. Але й варена кукурудза з маслом також корисна, особливо для лікування закрепів, хвороб печінки, серця і судин, полегшення стану хворих на нефрит і подагру. “Однак пам’ятайте, що молода варена кукурудза принесе користь тільки тоді, коли їстимете її небагато, маленькими порціями і добре пережовуватимете. Допустима норма споживання: для дорослих – не більш ніж два качани на день, для дітей віком від трьох років – не більш ніж половина качана, – застерігає дієтолог. – Дуже добре смакують кукурудзяні пластівці з молоком, кукурудзяна каша”.
Кому протипоказана
Кукурудзу не варто часто споживати тим, у кого спостерігається порушення згортання крові, і тим, що мають схильність до тромбозів. При проблемах з травленням чи виразковій хворобі варто також відмовитися від кукурудзи. Крім того, не рекомендується їсти її тим, що мають знижену масу тіла і поганий апетит.
Як правильно вибрати і варити кукурудзу
* Купуйте качани в “сорочечках” – так краще зберігаються корисні властивості кукурудзи та її смак. Якщо кінчики волокон, які виступають з вершечка качана, трохи підсохли, а “сорочечки” свіжі й зелені, зерна нетверді – це добра кукурудза. Можете сміливо брати її!
* Якщо листки, які щільно обгортають качан, сухі, це означає, що кукурудза несвіжа. Такої кукурудзи краще не купуйте!
* Зерна повинні бути молочної стиглості: якщо злегка проткнути таке зерно, з нього виступить молочний сік.
* Ніколи не купуйте кукурудзи, що лежить на сонці. Вона швидко починає псуватися, якщо відділена від стебла.
* Якщо на кукурудзяному качані є “лисини” в рядах зерен або чорні цятки, не беріть його!
* Молоду кукурудзу довго не зберігайте – вона швидко втрачає смак і корисні властивості (максимум три дні в холодильнику).
* Варіть кукурудзу в холодній воді без солі. “Сорочечку” краще повністю не знімайте – так кукурудза буде смачнішою.
* Соліть кукурудзу в уже вареному вигляді, інакше зерна будуть твердими.
* Ніжні молоді качани можна їсти й сирі, посипавши сіллю або без солі.
Законсервувати чи заморозити?
Як консервована, так і морожена кукурудза підходить для приготування гарячих страв і салатів, а ще її дуже люблять діти. Як саме заготовити кукурудзу на зиму – обирати вам.
Консервування
Кукурудзу полущіть, промийте зерна в холодній (не кип’яченій!) воді, далі дві-три хвилини потримайте в окропі. Приготуйте заливку: візьміть столову ложку солі і три чайні ложки цукру на літр води. Бланшовані зерна кукурудзи викладіть у стерилізовані півлітрові слоїки (вони мають зайняти 2/3 об’єму). Накрийте слоїки прокип’яченими металевими кришками, стерилізуйте в каструлі зо три години і відразу ж закрийте кришки за допомоги спеціального ключа. Зберігайте консервовану кукурудзу в прохолодному темному місці.
Заморожування
Якщо бажаєте заморозити кукурудзу в качанах, спочатку добре обберіть її від листя і рилець, потім покладіть качани в киплячу воду і варіть 20-25 хвилин. Витріть насухо і складіть в поліетиленові мішечки. Упаковану кукурудзу зберігайте не більше шести місяців.
А якщо хочете заморозити лише зерна, так само ретельно обберіть качани від листя і волокон, помийте і витріть насухо. Відокремте зерна руками, всипте у пакет і покладіть у морозильну камеру.
Кукурудза на грилі
Складники: 6 качанів кукурудзи, 120 г масла, 2 ст. ложки подрібненої свіжої м’яти, 2 ч. ложки пластівців чилі, морська сіль і мелений чорний перець до смаку, четвертинки лайма або лимона для подавання.
Приготування:
Розігрійте гриль. Заберіть листя і рильця з качанів кукурудзи, промийте і промокніть качани рушником.
Загорніть качани у фольгу і помістіть на гриль приблизно на 20 хвилин – за цей час зерна мають стати м’якими.
Вийміть кукурудзу із фольги та готуйте на грилі ще 5-10 хвилин, щоб злегка обсмажилася. Час до часу перевертайте качани, аби кукурудза не згоріла.
Поки вона готується, змішайте м’яке масло, подрібнену м’яту, сіль і перець.
Готові качани кукурудзи викладіть на тарілку, змастіть їх ароматним маслом і негайно несіть до столу.
Кукурудзяний чаудер (американська кухня)
Складники: 250 г зерен кукурудзи (свіжої, мороженої або консервованої), 2-3 стебла селери, по одній великій картоплині і цибулині, гострий перчик (можна чилі), 220 мл овочевого бульйону, 220 мл молока, 50 г шпондеру, пучок кінзи, 1 ст. ложка сухої паприки, щіпка сушеного подрібненого орегано, сіль і мелений чорний перець до смаку.
Приготування:
В пательні з грубим дном обсмажте до хрусткості порізаний на кубики шпондер.
Шкварки витягніть, а на жирі, що витопився, обсмажте дрібно посічену цибулю, накраяну на кубики селеру, орегано, посічений і обібраний від зернят гострий перець, паприку, сіль і перець. Готуйте хвилин 7 помішуючи.
Картоплю обберіть, поріжте на невеличкі кубики і готуйте із сумішшю на пательні 5 хвилин.
Пересипте всю суміш у невеликий банячок, поставте на невеликий вогонь, влийте бульйону, молока та висипте туди кукурудзяні зерна. Доведіть до кипіння.
Зменште вогонь до мінімуму, після чого готуйте суп на повільному вогні ще близько 30 хвилин.
Додайте промиту і посічену зелень кінзи, зніміть банячок з вогню.
При подаванні в кожну тарілку додайте потроху хрустких шкварок зі шпондеру.
Кукурудзяне морозиво
Складники: 1-2 качани кукурудзи, 220 мл вершків (20% жирності), 220 мл молока, 2 жовтки, 0,5 склянки цукру, 0,5 ч. ложки ванільного екстракту.
Приготування:
Кукурудзу обберіть від листя і рилець, помийте. Зріжте кукурудзяні зерна з качана. В каструлі змішайте вершки, молоко і зерна кукурудзи. Варіть на невеликому вогні приблизно 20 хвилин, час до часу помішуючи.
Обережно додавайте жовтки, цукор і ванілін, добре вимішайте. І далі готуйте суміш ще майже 10 хвилин. За цей час рідина повинна трохи загуснути і залишати слід на лопаточці, а не стікати, як вода.
Повністю охолодіть молочно-кукурудзяну масу. Коли вона вистигне, перелийте в контейнер для харчових продуктів, закрийте кришкою і поставте в холодильник на годину-дві. Перемішуйте масу щопівгодини.
Через дві години охолоджену кукурудзяну масу вилийте в морозивницю і приготуйте холодний десерт. Якщо не маєте такої, розлийте масу в невеличкі формочки для морозива і помістіть у морозилку на 6-7 годин. Після цього витягніть із формочок і подавайте до столу.
Салат із кукурудзи з фетою та м’ятою
Складники: 6 качанів кукурудзи, 150 г сиру фета, 100 мл оливкової олії, 2,5 ч. ложки білого винного оцту, по 1 ч. ложці сухого перцю чилі та діжонської гірчиці, кілька пер зеленої цибулі, листя з одного невеличкого пучка м’яти.
Приготування:
Сильно розігрійте гриль. Змастіть качани оливковою олією, посипте сіллю. Готуйте їх на грилі, періодично перевертаючи, 10 хвилин, до повної м’якості. Зерна мають злегка підгоріти. Остудіть качани.
З гарячих качанів гострим ножем обережно зріжте зерна (не обпечіться). Викладіть їх у посуд, в якому подаватимете салат.
Змішайте чилі, гірчицю, олію, оцет у невеликій баночці, накрийте і добре перемішайте збовтуючи.
Поріжте половину пучка листя м’яти. Полийте кукурудзу заправкою, додайте розкришеної фети (перед додаванням сиру дайте кукурудзі охолонути, аби він не топився), дрібно посічену зелену цибулю і решту м’яти. Злегка перемішайте і подавайте до столу.
Цей салат можна приготувати і з додаванням подрібнених горіхів (будь-яких) та із сиром з блакитною пліснявою (але в цьому випадку м’ята не знадобиться).
Кукурудзяний суп із курятиною
Складники: 4 качани кукурудзи, 1,5 л курячого бульйону, 200 г курячого філе, 125 мл сухого білого вина, 2 ст. ложки олії, 1,5 ст. ложки соєвого соусу, 2 яйця, одна цибулина, зубчик часнику, шматочок кореня імбиру завдовжки 2 см, сіль до смаку, кілька пер зеленої цибулі для подавання.
Приготування:
Зріжте зерна з качанів кукурудзи.
Поставте каструлю з товстим дном на середній вогонь і розігрійте в ній олію.
Цибулю і часник обберіть та дрібно посічіть. Імбир обберіть і поріжте на тоненьку соломку.
Цибулю, часник, імбир і сіль покладіть у каструлю і обсмажуйте 1-2 хвилини.
Додайте вина і дайте випаритись алкоголю впродовж кількох хвилин. Рідини має стати вдвічі менше.
Тепер додайте кукурудзи і курячого бульйону, доведіть до кипіння на великому вогні. Зменште вогонь і залиште суп варитися ще 25 хвилин, час до часу знімаючи піну з поверхні.
Вимкніть вогонь. Збовтайте два яйця у мисці, аби білок і жовток змішалися.
Влийте у ще гарячий, але вже не киплячий суп яйця, весь час помішуючи виделкою, і знову поставте на невеликий вогонь.
Куряче філе поріжте на невеличкі кубики і покладіть разом із соєвим соусом в каструлю. Готуйте ще кілька хвилин, поки м’ясо не побіліє.
Зніміть каструлю з вогню. Розлийте суп по тарілках і подавайте, посипавши дрібно посіченою зеленою цибулею.
Пікантна консервована кукурудза
Складники: 600 г кукурудзи (на літрову банку), по 1 ч. ложці оцту, лавровий листок.
На маринад: 1 л очищеної води, 1 ст. ложка солі.
Приготування:
Кукурудзяні качани обберіть від листків і рилець та промийте під проточною водою.
Варіть качани в киплячій воді 15 – 20 хвилин. Потім дістаньте з каструлі і остудіть під проточною водою.
Окремо приготуйте маринад: закип’ятіть 1 літр води з сіллю.
В стерилізовані банки покладіть на дно по 1 лавровому листу і налийте по 1 ч. ложці оцту.
Вкладіть качани вершечками догори в банки і залийте гарячим маринадом.
Накрийте банки кришками і поставте стерилізувати. Після стерилізації відразу ж закрийте за допомоги спеціального ключа.
Підготувала Марічка Ільїна