Василя Липківського розстріляли, щоб померла Україна
19 березня мине 145 років відтоді, як у Полудні на Вінничині народився майбутній перший глава Української автокефальної православної церкви - митрополит Київський і всієї України Василь Липківський, розстріляний 27 листопада 1937-го за вироком Особливої трійки при Київському управлінні НКВС СРСР.
Науковець британського Кестонського інституту Джеральдін Фейган і редактор релігійних програм на "Радио России" Алєксандр Щіпков попереджали в "НГ Религии" (додатку до московської "Независимой газеты"): "У випадку конфліктної ситуації УПЦ (так називають у Росії УПЦ МП - "Пошта") у якості політичної сили здатна закликати до непослуху декілька мільйонів людей, що призведе до дестабілізації всього (українського - "Пошта") суспільства. Адекватних перешкод такій дестабілізації немає - Україна має всі необхідні незалежній державі зовнішні ознаки: Президента, армію і флот, митницю, національні гроші, гімн, прапор і Олімпійську збірну - не вистачає тільки в Україні національної церкви, що символізувала б в очах решти світу моноліт нації і це, мабуть, суттєва її відмінність від "старшого брата", який такий символ має в особі Російської православної церкви Московського патріархату".
Саме тому чекісти уже знищили у 1930-х українську національну церкву, створену й очолювану Василем Липківським - сином священика, який походив із Галичини. Тому його родина потрапила під прес русифікації пізніше від наддніпрянців і, вочевидь, саме це дозволило їй передати в спадок майбутньому митрополиту його патріотизм та закінчити у 1889-му Київську духовну академію кандидатом богослов'я.
Спершу викладав закон Божий у Черкаській прогімназії, а після висвячення на священика у 1891-му став настоятелем собору на Вінничині й інспектором церковних шкіл.
У 1903-му очолив одну з них (Київську церковно-вчительську), але у 1905-му був звільнений "за українофільство" та участь у підпільних гуртках семінаристів (в одному з них брав участь майбутній глава Директорії УНР Симон Петлюра). Того ж року його обрали головою Революційного з'їзду духівництва, який зажадав дерусифікації та автокефалії (адміністративної незалежності) церкви в Україні.
Коли ж у 1917-му скинули царя, то саме Липківського обрали головою наступного Революційного з'їзду духівництва, й він очолив релігійно-громадський рух за автокефальну церкву в Україні, навіть російським істориком Андрєєм Марчуковим проголошений "невід'ємною частиною українського національного руху". А у 1917-му заснував та очолив Братство Воскресіння Хреста і Всеукраїнську церковну раду.
Але їм перешкоджали в унезалежненні українсько-російська війна, недалекоглядне нехтування релігією соціалістами Центральної Ради, нехіть гетьмана Скоропадського остаточно поривати з Росією й позбавлення московським патріархом єпископського сану ієрархів, які наважилися взяти участь в автокефальному русі.
Давні греки шанували титана Прометея за те, що той, за легендою, викрав у "небожителів" для людей вогонь. Перешкоди на шляху до автокефалії Української церкви й Липківського змусили досягти цієї благородної мети "незаконними", як стверджують навіть його послідовники, заходами. Бо коли його позбавили сану священика за те, що 9 травня 1919 року він першим у Києві правив службу Божу українською мовою, то священики-патріоти та їхні прихильники-миряни зрозуміли: єпископи, підпорядковані Москві, не лише не проголосять автокефальну церкву, а й не висвятять її ієрархів.
Тож вирішили наразі обійтися без легітимних владик - створюючи УАПЦ на Всеукраїнському православному соборі у Києві 14 - 30 жовтня 1921 року, єпископів проголосили за традицією Александрійської церкви - висвятили рукопокладанням священиків. Заохочуючи співвітчизників до вступу в УАПЦ, її засновники не лише сакралізували рідну мову й впровадили в церковне життя національні звичаї та традиції, а й дозволили мирянам узяти участь у виборах ієрархів, розширивши коло кандидатів на ці посади.
Тож якщо раніше єпископами були лише неодружені - ченці та священики, які овдовіли чи парубкували, то в УАПЦ у владики висвячували й пошлюблених. Устрій УАПЦ теж наблизили до мас, доручивши керівництво нею Всеукраїнському православному церковному собору. А в міжсоборний період - постійно діючій Всеукраїнській православній церковній раді (ВПЦР). На місцевому рівні - округовим, районним, парафіяльним соборам та підзвітним їм церковним радам. Митрополита ж Київського й усієї України Липківського проголосили почесним головою ВПЦР. Але його архіпастирська місія не була формальною.
Фактично він керував церквою "знизу" - провів більшу частину свого перебування на посаді митрополита в парафіях, відвідавши понад 500 із них. Усе це не могло не імпонувати мирянам, відтак у 1927-му УАПЦ нараховувала 1217 парафій.
Але повна відсутність централізації й дисципліни часто перетворює безмежну демократизацію на охлократію. Позаяк не уникла цього УАПЦ, скориставшись її устроєм, чекісти провокували мирян демагогією до частих розколів церкви, аби дробити її на менш авторитетні конфесії.
Відтак Липківському закидають, що він сам заклав під УАПЦ "міну", не зачекавши визнання Константинопольським патріархом у 1924 році Польської (а фактично - української) автокефальної православної церкви. Бо її ієрархи-українці не відмовили б співвітчизникам у канонічному висвяченні єпископів, а ті не мали б потреби спиратися на несвідомі ще маси.
Та при цьому опоненти Липківського і його однодумців не враховують тієї обставини, що часу в УАПЦ не було. Бо люте винищування чекістами Російської православної церкви не залишало надій на те, що тієї ж долі уникне УАПЦ.
Не сумніваючись у тимчасовості дозволу більшовиків на діяльність незалежної від Москви церкви, наданого, аби стимулювати відтік віруючих від РПЦ, засновники УАПЦ поспішали сіяти духовні зерна у свідомості співвітчизників. А про те, що після поразки національно-визвольного руху УАПЦ неофіційно перебрала на себе роль його єдиної легальної форми, засвідчили дані перевірки комісії з вивчення складу українського духовенства - 1927 року лише в перевірених 57 парафіях 214 священиків були колишніми старшинами й вояками армії УНР.
Тому коли РПЦ нарешті змусили до співпраці з більшовиками, чекісти взялися й за УАПЦ. 1927 року вони наполягли на усуненні митрополита Липківського з його посади.
А 1930-го, інкримінуючи усій церкві антирадянську діяльність та участь у сфабрикованій чекістами Спілці визволення України, зажадали проголосити "самоліквідацію" УАПЦ. Та це не врятувало 28 її єпископів і майже трьох тисяч священиків від розправи.
Липківського розстріляли 27 листопада 1937-го. Але щоразу, як у 1941-1942 рр. та 1989-1990 рр. слабнув московський зашморг на шиї українців, УАПЦ воскресала. Тому віриться, що таки здобуде належне їй місце в країні, заради духовного воскресіння якої пожертвували своїм життям тисячі її пастирів.