Європейський відпочинок у мусульманській країні

Море, сонце, екскурсії – це все Туніс

Туніська Республіка знаходиться на півночі Африканського континенту, омивається з одного боку Середземним морем, а іншим врізається у пустелю Сахара. Її благодатний клімат із давніх-давен приваблював охочих жити на цій землі і володіти нею. Тут правили і величний Карфаген, і Римська імперія, і султанат османів, який змінився на протекторат Франції – усі залишили по собі пам’ять чи то у вигляді унікальних артефактів, чи  у модернізації життя.
Сьогодні у цій арабській країні ще відчутний французький вплив. По-перше, майже всі, включно із погоничами верблюдів, говорять французькою (вона є другою обов’язковою мовою країни). По-друге, як це не дивно, мусульманська країна славиться своїм так званим сірим вином – це явно французькі технології виробництва  сухих вин, ну і, звичайно, готельна інфраструктура розрахована на європейських туристів, що залюбки відпочивають у Тунісі. Та що там туристи, у цій країні селяться пенсіонери із Швейцарії, Ліхтенштейну, Франції тому, що заробивши собі на старість, вони уподобали  життя в сонячному краї, яке відповідає їх пенсійному гаманцю, а до родичів можна і за півтори години льоту дістатися.

Найсильніша країна Магрибу

Демократія, якою так пишаються тунісці, мабуть, почалася з приходом до влади “батька нації” Хабіба Бургіби, який боровся за незалежність від французів. Він поставив (і слід зазначити, виконав) завдання: розвинути економіку, вести нейтральну зовнішню політику (на відміну від інших арабських лідерів), реформувати освіту, заборонив багатоженство, прагнучи статевого рівноправ’я.
Сьогодні Туніс – аграрно-індустріальна країна. Тут видобувають лише 5 відсотків нафти, але вона надзвичайно високої якості, тому її експортують, а до країни завозять  дешевшу. Тунісцям  цього вистачає. Добре розвинена текстильна промисловість; за рівнем видобутку фосфатів Туніс посідає четверте місце у світі. Відомі за межами країни  їх пшениця,  фініки з апельсинами, а оливкова олія складає високу конкуренцію іспанській.

Коли їдеш дорогами північної частини Тунісу, з обох боків бачиш суцільні оливкові гаї. Вони приватні, у країні – 70 мільйонів таких дерев, їх плоди збирають вручну, як за часів Римської імперії. Правда, тоді на пальці вдягали роги газелі і так “розчісували” дерева, щоб оливки падали на розстелену тканину. Сьогодні на багатьох маслозаводах використовують сучасну техніку, проте принципи римлян збереглися: яма, жорна (які колись обертав  верблюд) сьогодні крутить мотор, в результаті  чого отримують пасту. Її наносять на натуральну мішковину і вичавлюють олію. Золота рідина найвищого ґатунку йде на харчування, другого – використовують у термах для масажу, третій – для релігійних церемоній. Раніше оливкова олія була тотожна банківському рахунку, адже наявність її  в домі найкраще свідчила про статки, сьогодні це теж  дохідний вид бізнесу, особливо для тих фермерів, що виробляють високоякісну олію із кислотністю у діапазоні від  0,2 до 0,8.
Неможливо не помітити насаджені між оливами  кактусові хащі. Виявляється,  що це такий собі місцевий паркан між фермерськими угіддями. Дешево й сердито: не треба витрачатися на будматеріали та й через кактуси легко не пройдеш – колючки боляче впиваються у шкіру, а ще із плодів цих кактусів-опунцій варення можна зварити, вино зробити чи просто з’їсти на сніданок…

Туризм – стаття доходу

Третина населення Тунісу зайнята у туристичному бізнесі, який приносить чималі гроші до бюджету країни. Готелі – приватні, як правило, модернові, різного рівня сервісу, і в кожного з них є свій шарм. П’яти-чотиризіркові зустрічають туристичні групи танцями, співами, фрешами та солодощами, надаючи повний перелік послуг, включаючи кілька басейнів, ідеально чисті пляжі, спа- та фітнес-центри, спортивні майданчики чи то для гольфу, чи то для баскетболу і тенісу. Скромніші  готелі шукають свої родзинки, але намагаються також чимось виділитися. Кухня у всіх смачна, із різноманітним меню. 
Але якщо у Сусі  усі готелі вишикувались удовж узбережжя, то у Хаммаметі вони розкидані по кількох лініях. Ще, залежно від міста, можна забезпечити собі відпочинок із нічними енергійними  відвідинами дискотек (м. Сус) або тихий медовий місяць з молодою дружиною (наприклад, у Магдії), чи приїхати великою родиною із дітьми, для яких тут все продумано до дрібниць. Туніські готелі славляться своєю таласотерапією (лікування теплою морською водою), яка включає великий перелік усіляких процедур, спрямованих на схуднення та розгладження зморшок, особливо широкий вибір подібних послуг у місті Монастір.

Екзотика – їхнє все

Пустеля Сахара у Тунісі займає майже третину території, тому використовують  її  особливості для екзотичного туризму спов­на. Екскурсії до Сахари розробляють із особливим пієтетом, їх організовують дводенними і навіть на кілька тижнів для особливих екстрималів. Окрім того, що у пустелі знайомлять із різноманітними природними явищами, наприклад, солоними озерами,  піщаними, гірськими та морськими оазами, показують печери і побут троглодитів (печерних людей), тут ще влаштовують шоу не для слабаків.
…На кількох джипах групу везуть по бездоріжжю у  піщаний океан. Коли, готуючись взяти висоту бархана у п’ять метрів, автомобіль стоїть сторчма, і пасажири уже моляться Богу, його із ревом випереджає інший позашляховик, подолавши бархан першим…  Та араби-водії знають свою справу – юзом котяться по пісках, щоб знову підняти адреналін туристам… і так до безкінечності.
А колись тут “гасали” на верблюдах, адже ці унікальні тварини розвивають  у перегонах швидкість до 16 км на годину. Цікаво, що існують команди спеціалістів, які знімають стадо на фото, і за стилем ходи верблюда, за відвислою нижньою губою відшуковують саме бігову  особину. Такі верблюди трапляються один на п’ять тисяч і дуже дорого коштують.

Унікальна історія

Туристів до Тунісу манить не лише екзотика. Адже на території, де жили величні цивілізації, лишилися пам’ятки культури, за якими історики вивчають розвиток людства. Одна із них – руїни Карфагену,  колись великої морської держави, яка стала могутнім противником Риму. Ворожнеча між ними перетворилася на три війни, що потрясли стародавній світ. Протягом ХІХ-ХХ століть і донині тривають розкопки Карфагена, сьогодні відвідати ці місця може кожен, проте оглянути все не вдається майже нікому, адже на одній частині ведуться роботи, частина має статус особливого режиму, решта знаходиться на величезній території. 
Також у передмісті Тунісу розташований Національний музей Бардо – одне з найбільших сховищ стародавніх цінностей. Таку кількість унікальних експонатів ви більше ніде не побачите, особливо коштовною є колекція римської мозаїки, зібраної з різних куточків країни, де колись проживали римські патриції. В іншому місті, Ель-Джемі, пречудово зберігся римський амфітеатр (Колізей). У ньому можна піднятися нагору і насолоджуватися краєвидом міста, побродити галереями і темними приміщеннями, в яких тримали гладіаторів перед боєм, доторкнутися до каменів, що бачили падіння Римської імперії. Загалом у цій країні вісім об’єктів, які перебувають під охороною ЮНЕСКО, половина з них належить до мусульманської культури.

Наприклад, Кайруан, одне з чотирьох найбільш священних міст ісламу, зачаївся серед пісків центральної частини Тунісу. На перший погляд, він нічим не відрізняється від інших міст залитого сонцем Тунісу. Життя місцевого населення, що позбавлене метушні, загорнене у традиційний арабський одяг, порушується лише голосами муедзинів, які кличуть вірян на молитву. Однак Кайруан недарма має статус важливої пам’ятки Тунісу – семиразове паломництво до нього замінює хадж на батьківщину пророка Мухамеда, в Мекку. Річ у тім, що тут знаходиться найстаріша мечеть Африки – Сіді Окба. 
До списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО належать і медіни (старовинні квартали, середмістя, що оточувалось у середні віки фортечними мурами) ще трьох міст Тунісу, в них, як правило, розташовані базари і кафе. Медіни просякнуті духом арабського ринку: аромати прянощів, галасливі торговці, розвали товарів. Тут можна торгуватися, збиваючи ціну вдвічі, а то й утричі. Можна придбати сувеніри, національний одяг, шкіряні вироби.

Туніський характер

У Тунісі велике значення має громадська думка, репутація сім’ї. У невеликих містах люди знають один одного, новини передаються швидко. Чоловіки люблять сидіти в кафе, це ніби клуби за інтере­сами, особливо популярним є поділ за спеціальностями в невеликих містах або в селищах. В одному сидять лікарі, в іншому – вчителі, в третьому – банкіри, в четвертому – студенти-медики. Якщо потрібно знайти електрика чи сантехніка, слід дізнатися, в якому кафе збираються люди цих професій, і йти туди (жінки в кафе ніколи не ходять, вони зустрічаються в кондитерських). Коли не знайдете потрібного спеціаліста, треба передати послання через працівника кафе. Вино в кафетеріях не подають, лише каву або пиво, з чашкою кави можуть сидіти по дві-три години (якщо є вільний час), грати в карти, обговорювати останні новини.

 Одружуватися і виходити заміж у сучасному Тунісі стали досить пізно. Вважається нормальним, якщо чоловік тут одружується в 35-45 років, а дівчина виходить заміж у 25-35. І це при тому, що ще менше століття тому звичайною справою були 13-14-річні наречені! Якщо хлопець чи дівчина хочуть побратися, то мати і родичі цікавляться: з якої родини їх обранець або обраниця, і коли щось у родині не так, – весілля не буде. Добре це чи погано, що всі всіх знають, але кожен змушений стежити за своєю поведінкою. Родинні зв’язки поважають, цінують і намагаються один одному допомогти.
Знайомлячись із країною, попри всі відмінності неможливо не помітити цілий ряд надзвичайно характерних паралелей з Україною. Окрім рис національного характеру, таких, як працьовитість, любов до землі та волелюбність, це ще й суто життєві “подробиці”. Наприклад, сусіди тунісців багаті нафтою і газом, однак трубопроводи для цих вуглеводнів має тільки Туніс. Свого попереднього президента через зажерливість його “сім’ї” тунісці скинули за допомогою мирного протесту, і ця подія дала старт “арабській весні”. Єдине, що викликає справжню заздрість, так це вміння тунісців домовлятися між собою, вишукуючи найкращий варіант для всіх сторін, гасячи при цьому всі, навіть найгостріші політичні та релігійні суперечності. Тому і не дивно, що за результатами минулого року Нобелівську премію миру отримав саме Туніс, а не європейські гранди, що “врегульовують” конфлікт на Донбасі. 

Як стверджують самі тунісці, цього року туристична галузь тільки почала оживати після кількарічного спаду, викликаного зокрема “жасминовою” революцією та наступною політичною кризою. Попри це вони з оптимізмом дивляться у майбутнє, розраховуючи при цьому і на туристів з України. Притоку відпочивальників сприятимуть і ціни на тури, які цілком співмірні із турами до значно ближчої до нас Туреччини. А враховуючи екскурсійний потенціал країни, думка злітати до Тунісу на якийсь тиждень-півтора починає приваблювати все більше і більше.
“Львівська Пошта” висловлює вдячність туроператору “Оазис Тревел Україна” та Журналістському фонду України за надану можливість познайомитися з перевагами відпочинку в Тунісі.
Ігор Берчак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4376 / 1.66MB / SQL:{query_count}