Скарбниця вітамінів і здоров’я

Чорні, червоні та білі ягоди смородини допоможуть зміцнити імунітет, вилікувати хворе серце та побороти безсоння. Тим, у кого проблеми зі шлунком, вживання смородини варто обмежити

Середина літа – час збору смородини. Маленькі, але дуже ароматні ягідки, які часто використовують для приготування варення, джемів, начинок у пироги, ще й неабияк корисні. Не залежно від свого забарвлення – чорного, червоного чи білого (два останні ще називають порічки) – рослина із сімейства аґрусових володіє унікальним набором мікроелементів, мінералів та інших корисних речовин, є чемпіоном із вмісту вітаміну C та E, а також хорошим засобом для профілактики вірусних захворювань. 
Зі слів дієтолога Зоряни Завади, смородина містить залізо, лимонну, яблучну та аскорбінову кислоти, пектини, дубильні речовини, добре засвоювані цукри (до 16%), ефірні олії, каротин, вітаміни групи В, РР, К, Е, Н, фосфорну кислоту, провітамін А, калій і кальцій. За кількістю вітаміну С вона поступається лише плодам обліпихи і шипшини. Для забезпечення добової норми аскорбінової кислоти досить з’їдати 15-20 ягід. А ось дітям додавати в раціон харчування смородину варто лише після півроку життя і навіть ближче до року. Хоч смородина сама по собі алергії не викликає, проте її насіння і шкірка можуть порушити роботу животика, тому спочатку краще витискати з ягід сік і розводити його кип’яченою водою.

Чорна – від застуди

Найпопулярнішою в народі є чорна смородина. Особливо вона відома через високий вміст вітаміну С: у 100 грамах плодів чорної смородини міститься в чотири рази більше аскорбінової кислоти в порівнянні з апельсином. Відтак її часто застосовують у цілях профілактики і лікування застудних захворювань та для підвищення імунітету.
Смородина є також цінним джерелом легкозасвоюваних цукрів: фруктози, глюкози, лимонної, яблучної та інших органічних кислот. В її плодах є рідкісна жирна кислота – Омега 6. Вітаміни групи В (В6, В5, В3, В2, В1), що містяться в смородині, допомагають при безсонні, усувають депресію, покращують зовнішній вигляд шкіри, борються з втомою. А вітаміни Е і D є чудовим профілактичним засобом проти старіння шкіри. Плоди чорної смородини корисно вживати людям, які мають проблеми із нирками, печінкою, дихальними шляхами. А ось сік смородини втамовує спрагу, усуває відчуття нудоти та сприяє виведенню солей із організму зі сечею. Свіжий сік також рекомендовано пити тим, хто має хворе серце чи потерпає від ожиріння.
Обмежити вживання смородини варто людям із гастритом, виразковою хворобою шлунка, підвищеною кислотністю шлункового соку та тим, у кого діабет, через великий вміст цукру.

Червона – для нормального кровообігу

У плодах червоної смородини міститься більше вітаміну Р, ніж у чорній смородині. Проте найбільша її цінність полягає в наявності серотоніну і кумарину. Останній є речовиною, яка бореться з підвищеним згортанням крові. Серотонін служить для профілактики появи ракових пухлин. Значну кількість органічних кислот і цукру в ягодах червоної смородини надають їй приємний освіжаючий смак, здатний втамувати спрагу в спекотний літній день. Крім того, червона смородина корисна через великий вміст біотину і фолієвої кислоти. А в сушених ягодах надзвичайно багато йоду!
Червона смородина зарекомендувала себе як жовчогінний, жарознижуючий та проносний засіб. Завдяки високому вмісту пектину, плоди червоної смородини чудово очищають організм, виводячи з нього зайвий холестерин.
Як і всі продукти, червона смородина має протипокази. До них відносяться гострий гастрит, гемофілія, гепатит і виразкові хвороби дванадцятипалої кишки. Також з обережністю варто вживати смородину людям із низьким згортанням крові.

Біла – для чоловічого здоров’я

Біла смородина хоч і менш поширена, проте у своєму складі також має безліч корисних речовин. Зокрема, вона містить залізо, клітковину, органічні кислоти, бета-каротин, вітаміни групи B, вітамін A тощо. А ось аскорбінової кислоти в її складі вп’ятеро менше, ніж у чорній смородині, і біологічно активних речовин у рази менше, ніж в червоній і чорній.
У білих ягодах міститься йод. Р-активні речовини при поєднанні з аскорбіновою кислотою, активізують резервні сили, захищають організм від впливу шкідливих факторів. У білій ягоді також є чимало пектинових речовин, які володіють обволікаючими властивостями, що безпосередньо сприяє загоєнню виразкових уражень різних внутрішніх органів. Мінеральні речовини в складі ягід сприяють зміцненню захисних функцій організму і приводять у норму серцево-судинну систему. Крім цього, біла смородина зміцнює судини головного мозку, що покращує пам’ять і нормалізує нервову систему людини. До речі, регулярне вживання плодів білої смородини зміцнює чоловічу силу, тобто позитивно впливає на потенцію. А ще така смородина корисна курцям, в яких уражені легені.
Надмірне вживання кислих ягід білої смородини здатні спровокувати загострення захворювань гастриту і виразкової хвороби шлунка, тому людям із такими хворобами вкрай не бажано вживати в їжу плоди білої смородини.

Не тільки ягоди

У лікуванні багатьох хвороб використовують корисні властивості листя і гілки смородини. Зокрема, ними лікують грип, ангіну, ентероколіти, анемію та захворюваннях печінки. Чай із листя смородини має потогінну дію, його рекомендують недужим на подагру, ревматизм та сечокам’яні хвороби. Відварами з листя і гілок смородини лікують дерматити, діатез, приймають як сечогінний засіб при пієлонефриті, циститі і сечокам’яній хворобі.

Пиріг із чорною смородиною

Складники для тіста: 250 г борошна, 1 яйце, 250 г сиру, 50 г масла, 100 г цукру, 10 г ванільного цукру, 1 ч. л. розпушувача, щіпка солі, олія.
Складники для начинки: 400 г чорної смородини, 1 ст. л. цукрової пудри.
Розтопіть масло на повільному вогні. Сир протріть через сито. Просіяне борошно з’єднайте з розпушувачем і сіллю, додайте до борошна сир, масло і перемішайте. Збийте яйце з цукром і ванільним цукром вінчиком або за допомогою міксера. Додайте цукрово-яєчну суміш у сирну масу і замісіть тісто. Смородину переберіть, помийте, почистіть, обсушіть і присипте цукровою пудрою. З невеликої частини тіста сформуйте смужки, решту розкачайте у корж. Викладіть корж у змащену олією форму для випікання так, щоб по краю вийшли бортики. На тісто викладіть чорну смородину. На шар смородини викладіть смужки з тіста у вигляді сіточки. Випікайте пиріг у розігрітій до 180 градусів духовці 30 хвилин до золотистого кольору.

Варення з червоної смородини

Складники: 1 кг червоної смородини, 1 кг цукру, 1 скл. води, 10 г ванільного цукру. 
Помийте смородину і переберіть. Засипте ягоди в каструлю, додайте воду і доведіть до кипіння. Трохи остудіть і протріть смородину через сито, щоб у варенні не було кісточок і шкірки. В отриману смородинову масу додайте цукор і варіть на середньому вогні півгодини з моменту закипання, знімаючи піну. Наприкінці варіння додайте ванільний цукор. Щоб перевірити готовність, поспостерігайте за остиглою краплею варення на тарілці. Якщо вона не розтікається – варення готове. Гарячим розлийте його у стерилізовані банки і закатайте. Банки переверніть і вкутайте ковдрою або рушником до повного охолодження.

Желе з білої смородини

Складники: 200 г соку білої смородини, 250 г цукру.
Повністю розчиніть у соку цукор і перелийте суміш у баночки невеликого об’єму. Зверху накрийте пергаментом і щільно зав’яжіть ємність. Залиште до застигання. Незважаючи на відсутність термічної обробки, зберігається желе до самої весни.

Маринована смородина

Складники: 1 кг чорної, червоної або білої смородини, 0,5 скл. 9% оцту, 2-3 шт. лаврового листя, 2 скл. цукру, запашний перець, гвоздика – за смаком.
У кип’ячену воду додайте цукор, гвоздику, запашний перець і лавровий лист. Доведіть до кипіння, охолодіть і змішайте з оцтом. Смородину переберіть, промийте і покладіть у скляні банки. Залийте приготований заздалегідь трохи охолоджений маринад до країв банки і простерилізуйте. Закатайте банки. Мариновану смородину можна додавати до різних салатів з капусти, а також як гарнір.

Соус до м’яса і рибних страв

Складники: 1 кг червоної смородини, сіль за смаком, щіпка цукру, 3 великих зубці часнику.
Смородину очистіть від хвостиків і гілочок, помийте і висушіть на паперовому рушнику. Пропустіть її через м’ясорубку разом із часником або збийте блендером до однорідного стану. Додайте за смаком сіль, цукор та інші спеції (за бажанням).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4475 / 1.62MB / SQL:{query_count}