Усі батьки хочуть, аби їхні діти росли здоровими й активними, та мріють про те, щоб дозвілля власного чада приносило не лише задоволення, а й користь. Одним із найкращих рішень може стати дитячий спортивний куточок або шведська стінка вдома – вони не вимагають великого простору для встановлення (два-три метри), а завдяки сучасним рішенням зможуть задовільнити бажання будь-якої дитини. Крім того, маючи вдома такий атрибут, дитина зможе активно грати навіть коли у вас немає часу піти з нею на дитячий майданчик.
Беззаперечна користь!
Медики не перестають повторювати: дитину варто привчати до спортивних занять змалку! Зі слів лікаря кабінету лікувальної фізкультури Олени Черепанської, постійні заняття гімнастикою на снаряді дозволять дитині вирости фізично міцним і здоровим.
“Спортивні вправи зміцнять імунітет, тому ніякі сезонні захворювання дитині не будуть страшні. А ось вправи на шведській стінці сприяють розвитку практично всіх груп м’язів – спини, рук, преса, стегон, а за рахунок постійного витягування хребта на турніку або кільцях формують правильну поставу дитини, – зазначає лікар. – Особливо корисні гімнастичні вправи на шведській стінці тим, у кого спостерігаються захворювання вестибулярного апарату, опорно-рухової системи, тим, хто має порушення постави, проблеми з роботою кишечника, а також тим, хто страждає від хвороб центральної нервової системи чи має плоскостопість”.
Крім цього, вправи на шведській стінці чудово розвивають організм дитини, сприяють покращенню постави, здатні навчити дитину розраховувати свої сили і контролювати дії, а ще виховати волю і характер. Тим не менш, заняття на шведській стінці підходять далеко не всім. “На ній не рекомендується займатися під час хвороби, а також тим, у кого є проблеми з серцем”,– додала співрозмовниця.
Чому стінка “шведська”?
Шведську стінку справді придумали в Швеції, але її там називають “en ribbstol”, що в перекладі означає “рама з перекладинами”. Цей винахід став основою для системи гімнастики, розробленої П’єром Генріком Лінгом. Лікар, поет і вчитель фехтування, Лінг прагнув створити таку систему фізичної підготовки, яка сприяла б вихованню гармонійної особистості. Будучи переконаним патріотом, Лінг сподівався, що його система допоможе шведам відновити силу і волю предків, щоб повернути країні колишню військову славу. У 1813 р. у Стокгольмі Лінг заснував Центральний гімнастичний інститут – перший вищий навчальний заклад Швеції, що спеціалізувався на підготовці вчителів фізкультури для армії і школи. Після смерті П’єра Генріка справу батька продовжив його син Яльмар, завдяки якому шведська гімнастика та її знамениті атрибути – гімнастична колода і лавка – набули поширення в усьому світі.
Ціна - якість
Вибираючи модель шведської стінки для домашнього спортивного куточка, особливу увагу звертайте на міцність, надійність конструкції, а також на те, з якого матеріалу виготовлена шведська стінка. Найкраще, звісно, це дерево, але все частіше її роблять із металу. Можливо, все тому, що шведська стінка, виготовлена з металу, дозволяє придбати до снаряда додаткові комплекси, а також вона підходитиме й для дорослих. Наприклад, на металеву конструкцію можна повісити кільця, турнік або лавку для преса.
Сьогодні у меблевих салонах Львова можна придбати як “голу” (підвісна драбина) шведську стінку, так і в повній або частковій комплектації. Зі слів продавця такого товару Юрія Краплинського, чим різноманітніше буде дитячий спортивний куточок у дитини, тим більше фізичних вправ буде доступно для неї.
У комплекс спортивного куточка зі шведською стінкою може входити: турнік, підвісна драбина, гойдалки, гімнастичні кільця, канат, дошка для преса і спини, трапеція, гладіаторська сітка, баскетбольне кільце, мотузкові сходи, гойдалки тощо.
“Наприклад, за півтора тисячі гривень вийде цілий спортивний комплекс, куди входять шведська стінка, турнік-брус, що знімається, лавка для преса з валиками. Її вага 37 кілограм, максимальне навантаження 120 кілограм, що означає, що на цьому обладнанні можуть займатися не лише діти, а й дорослі, – розповідає продавець. – Звісно, інколи клієнти бажають спочатку купити саму підвісну драбину, початкова ціна якої складає 750 гривень, а згодом докуповують решту елементів. Кільця гімнастичні можна придбати від 120 грн, канат (кріплення – хомут) – 160 грн, навісні бруси – від 500 грн.
За рекомендацією продавця, купуючи шведську стінку для дітей, не варто економити на купівлі мата, адже він забезпечить безпеку під час занять на спортивному турніку. “Займаючись на перекладині чи просто бавлячись на якомусь із елементів шведської стінки, дитина може зірватися на підлогу. Мат пом’якшить удар і вбереже від серйозних травм”, – додав Юрій Краплинський. Ціна на гімнастичний мат починається з 300 грн.
Чим раніше – тим краще!
На запитання про те, коли найкраще встановлювати шведську стінку, лікарі, зазвичай, відповідають, що якнайшвидше. Наприклад, зі слів Олени Черепанської, оптимально починати знайомство дитини зі шведською стінкою з півторарічного віку!
Хоча, спортивний снаряд буде цікавий і активному малюку, якому виповнюється рочок. З його допомогою дитина швидше навчиться вставати і підніматися по сходинках. Домашня шведська стінка підготує дитину до безпечного користування вуличними тренажерами, навчить дитину бути обережнішою, спритнішою і гнучкішою.
“Перші вправи на стінці для карапузів повинні бути простими, наприклад, лазіння вгору і вниз або ж висіння на перекладині. При цьому, батьки повинні контролювати увесь процес, перестраховуючи дитину від отримання травм”, – зазначила вона.
На думку лікаря, одним із потужних мотиваторів для дитини до занять на шведській стінці є приклад батьків. “Якщо тато регулярно підтягується на перекладині, а мама піднімає ноги висячи на драбині, то дитина обов’язково намагатиметься копіювати рідних”, – резюмувала вона.
До речі, медиками доведено, що малюки, які проводили час на спортивній драбині до трьох років, розвиваються набагато швидше однолітків, а їхні розумові здібності зазвичай вищі, ніж у ровесників.
Якщо у вас вдома встановлена шведська стінка, на ній можна займатися як дорослим, так і дітям.
Вправи для дітей
* Поверніть обличчя до стінки і захопіть двома руками найвищу поперечину – повисніть, звісивши ноги. Це розробляє м’язи рук, вирівнює хребет, сприяє зросту і правильному формуванню скелета. Поступово збільшуйте час висіння і перейдіть на ускладнене висіння (на одній руці або на двох, але з підйомом ніг).
* Встаньте на нижню перекладину, взявшись руками за перекладинку, яка на рівні грудей, і присідайте. Це сприяє розтяжці розвиває стегнові м’язи.
* Положення, як у попередній вправі, але тепер не присідайте, а відводьте пряму ногу назад. Це включає в роботу м’язи стегон і спини.
* Станьте спиною до стінки, візьміться руками за високу поперечину, поставивши ноги на нижню. Вигинайте тіло вперед, поки руки не випростаються, затримайтеся на кілька секунд.
* Поставте ногу на другу або третю перекладинку знизу і глибоко присідайте. Так розвиваються м’язи стегна.
Вправи для дорослих
* Повисніть на перекладині і зігніть ноги. Почніть повертати таз і випрямляти ноги під прямим кутом. Вправа хороша для пресу.
* Висячи на перекладині, розводьте ноги в сторони і схрещуйте їх – задіюються м’язи стегон, особливо їхня зовнішня частина.
* Висячи на перекладині, повертайте корпус вправо і вліво, навантажуючи руки, спину і бічні м’язи.
* Для попереку і спини повисніть на перекладині обличчям до сходів, відведіть назад прямі ноги і потримайтеся без розгойдування кілька секунд.
* Встаньте на нижню перекладину, вхопіться за драбину на рівні пояса і прогніться назад, округливши спину. Ноги залиште прямими.
* Для розтяжки хребта повисніть на стінці, п’ятки тягніть до підлоги, носки вгору і протримайтеся так чотири хвилини.
* Ногу покладіть на нижню перекладину, рукою захопіть перекладинку вище і присідайте на одній нозі – це дуже корисно для м’язів сідниць і ніг.
* Зробіть маятник для боків і талії – повисніть спиною до сходів і відводьте вправо і вліво прямі ноги.
* Віджимайтеся на брусах для прокачування рук і грудних м’язів.
* Для верхнього преса ляжте перед стінкою, зафіксуйте ноги під поперечиною, щоб гомілки були паралельні підлозі. Тепер піднімайте тулуб.