Здається, нещодавно завершився навчальний рік, як Міністерство освіти і науки України вже видало відповідні документи щодо структури наступного навчального року 2016/2017. Рекомендаційний лист міністр освіти і науки Лілія Гриневич підписала ще 9 червня. Документом передбачено, що структуру нового навчального року та строки проведення канікул встановлюватимуть загальноосвітні навчальні заклади за погодженням із відповідними органами управління освітою. Крім цього, в листі встановлені межі навчального року.
Зокрема, навчальний рік у загальноосвітніх навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності розпочинається у День знань – 1 вересня і закінчується не пізніше 1 липня наступного року, а тривалість канікул упродовж навчального року не може бути коротшою за 30 календарних днів без урахування днів, коли діти припинятимуть навчання через незалежні від них причини (карантин, температурний режим тощо).
Те, що наступний навчальний рік може стати на місяць довшим, викликало неоднозначну реакцію у батьків львівських школярів: одні обурюються, мовляв, влада щороку придумує щось нове, при цьому ні з директорами шкіл, ні з учителями, ні з батьками, ні з учнями не рахується і діє на свій розсуд; інші в це не вірять, кажучи, що то повна нісенітниця. А ті, що не належать ані до перших, ані до других, вислуховують усі думки і роблять власні висновки.
Відмінністю цьогорічних рекомендацій є заборона відпрацювання уроків по суботах
“Минулого тижня дитина повернулася зі шкільного табору і заявила, що з наступного року вони вчитимуться ще й увесь червень. Донька дуже роздратована, каже, що не хоче цього, і взагалі, чому в неї школа забирає дитинство, – розповідає мама школярки Олени. – А сусідчина донька повідомила, що відтепер вони, школярі, матимуть менше канікул і більше приділятимуть часу навчанню”.
Про те, чи справді школярі вчитимуться на місяць довше, “Пошта” запитала Галину Слічну, директора департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
“Суттєвих змін у структурі навчального року немає. У рекомендаційному листі Міністерства освіти і науки сказано, що навчальний рік не може закінчуватися пізніше 1 липня, але там немає жодного слова про те, що навчальний рік мусить тривати до цієї дати”, – пояснює вона.
З її слів, Міністерство надсилає такі рекомендації щодо структури навчального року та навчальних планів щороку. А дирекція шкіл повинна встановити тривалість навчального тижня на весь навчальний рік у межах часу, передбаченого робочим навчальним планом. Відмінністю цьогорічних рекомендацій є заборона відпрацювання уроків по суботах (з метою надолуження навчального матеріалу, продовження канікул та скорочення опалювального сезону), оскільки це призведе до перевищення тижневого гранично допустимого навантаження на учнів. Хоча впродовж 2015/2016 навчального року такого відпрацювання також не було. Отож якщо додаткових уроків у школах проводити не дозволяють, то вивчатимуть пропущені теми і даватимуть відповідні завдання за рахунок ущільнення, самостійного опрацювання, засобів дистанційного навчання тощо.
ДПА в 11 класах, яка визначається за результатами ЗНО, проводитимуть у червні, а не в травні
Проте батьки львівських школярів уже б’ють на сполох, переживаючи, що їхнім дітям доведеться відвідувати школу до 1 липня, і кажучи: якщо тривалість навчання продовжили, то мали б кількість щоденних уроків зменшити.
“А якщо школярі справді вчитимуться до липня, то напевне взимку місяць відпочиватимуть, що для них зовсім некорисно. Краще б улітку довше побули на морі чи оздоровилися в гірській місцевості”, – каже мама старшокласника Ігоря.
Але освітяни запевняють, що ці рекомендації батьки дещо неправильно зрозуміли.
“Кількість щоденних уроків не буде меншою, як і термін обов’язкового встановленого у всіх навчальних закладах місяця канікул, – пояснює Зоряна Хонько, керівник відділу освіти Личаківського району Львова. – Щодо реальних змін, то ДПА в одинадцятих класах, яка визначається за результатами ЗНО, проводитимуть у червні, а не в травні, щоби не переривати навчального процесу для решти учнів тієї школи, де проходить ЗНО”.
Понад те, загальноосвітні навчальні заклади спільно з органами державної влади та органами місцевого самоврядування тепер самостійно приймають рішення щодо запровадження карантину, припинення чи продовження навчального процесу з поважних причин, щодо надання учням вихідних для підготовки і проведення державної підсумкової атестації/зовнішнього незалежного оцінювання (якщо вони проводяться під час навчального процесу), щодо доцільності проведення навчальної практики та навчальних екскурсій, а також самостійно визначають дати проведення Свята останнього дзвоника та вручення документів про освіту.
Тривалість літніх канікул у європейських країнах
У Європі навчальний рік зазвичай закінчується в період із кінця травня до другої половини липня, інформує сайт Профспілки працівників освіти і науки України.
У більшості європейських країн літні канікули починаються в середині червня. Їх тривалість значно відрізняється у різних країнах: від шести тижнів у деяких землях Німеччини, Нідерландах, Сполученому Королівстві (Англія й Уельс), Швейцарії та Ліхтенштейні до тринадцяти тижнів у Литві, Латвії, Італії, Португалії і Туреччині.
Літні канікули, як правило, коротші в тих країнах, де учні мають частіші й триваліші канікули впродовж навчального року. У деяких країнах існують відмінності щодо тривалості літніх канікул залежно від рівня освіти. У середній освіті учні зазвичай закінчують навчання пізніше, бо повинні складати іспити наприкінці навчального року. У Греції, на Кіпрі, в Литві та Сербії літні канікули в молодших школярів тривають довше, аніж у старшокласників, в Ірландії та Ісландії навпаки.