На випускний – із легким серцем і… важким гаманцем

“Пошта” довідалась, у скільки обійдеться випускний вечір батькам учня, чи варто влаштовувати пишне застілля, а в психолога – про значення цього свята в житті школяра

фото: дизайн-студія Olya Mak (4)
Усі школярі з нетерпінням очікують Свята останнього дзвоника, а одинадцятикласники – випускного. Для них це не лише вечірка з приводу завершення школи, а й одна з найурочистіших подій у житті! Кожна мрійлива школярка цього вечора зможе відчути себе справжньою принцесою, а сором’язливий школяр – галантним кавалером. 
На випускний бал хлопці та дівчата покладають багато надій: позбутися ролі сірої миші в класі, здобути визнання однокласників, навіть… освідчитися в коханні. Прощання зі школою асоціюється у них насамперед зі вступом у доросле життя, і переступити поріг дитинства більшість намагається саме на цьому святі.
Щоб організувати справжній бал для своїх дітей, батькам доведеться витратити чималі суми. А чом би й ні?! Адже випускний у школі – раз у житті, впевнені більшість із них. І хочеться організувати його для своєї дитини щонайкраще. Проте зараз не ті часи, щоби пишні банкети справляти, заперечують інші, мовляв, не кожен може дозволити собі витратити кілька тисяч гривень задля одного дня святкувань. Але всі погоджуються, що участь у шкільному випускному балу є важливою для школярів, і намагаються організувати все так, аби дітям було весело, а батькам по кишені.

Не традиція, а гонитва за модою

Ще тридцять років тому до випускного вечора учні старанно прикрашали спортивний зал (він у школі був найбільшим приміщенням) повітряними кульками та квітами. Матері й бабусі пекли солодощі, а випускниці, як правило, самі шили сукні або ж просили про це кравчинь. Та це вже історія, частково відтворена в безсмертному хіті Скрябіна “Випускний”. І хоч цю пісню далі виконують на кожному випускному вечорі, декорації свята значно змінилися. 
“Так, як святкують випускний на Львівщині, мабуть, не святкують ніде! Ресторан – обов’язково один із найдорожчих, урочиста частина – в оперному, РОКСі, фото- та відеозйомка – лише професійна. Погоджуюсь, що моя дитина закінчує школу раз у житті, але традиція святкування чомусь перетворилась на гонитву за модою. Все роблять вишукано й гламурно. Та заплатити, вважаю, може кожен, а організувати справді цікаве свято для випускників вдається одиницям. Бо ніхто не хоче нічого робити самостійно. Колись ми самі придумували конкурси, обирали “непопсові” місця для фото… Зараз цього немає, думають, крутіше у того, хто більше заплатив, але справжні емоції не купиш за гроші”, – розповідає Галина, мати двох випускників. 
Найбільш вдалі відтінки пастельної гами – рожевий кварц, небесний, лимонний, колір пудри, м’яти, вершкові кольори
Традиції святкування випускного у наших краях, як і всюди, останніми роками і повторювані, і непередбачувані. Одні намагаються влаштувати все “як має бути”, інші відмовляються від свята зовсім, пояснюючи це тим, що у країні, де вже третій рік тривають військові дії, не пасує влаштовувати гучні забави, або збираються на скромну вечірку. 
“У мене брат зараз в АТО, у однокласниці дядько рік тому не повернувся з війни, а ще до нас перевелася переселенка з Горлівки, там залишились її найкращі друзі. Тож вирішили не влаштовувати випускного в такому розумінні, як організовують його в багатьох школах міста, а після останнього дзвоника у вишитому вбранні підемо до якогось ресторану з однокласниками і скромно відзначимо закінчення школи”, – каже випускниця Аліна. 
Олеся, мати дев’яти­класника, цього року планує забирати сина зі школи і готувати до вступу в училище. Одна з причин такого рішення – уникнути витрат на випускний. 
“Виховую сина сама, і хоча він ще не визначився з майбутньою професією, хочу, аби вступив до училища. Якщо обрана професія не припаде йому до душі, то зможе потім вступати далі. Буде легше, аніж платити репетиторам та готуватися до випускного. Розумію, що для сина це дуже потрібне свято, тому не хочу розчаровувати його…” – пояснює свою точку зору жінка. 
А ось батько одинадцятикласниці Вікторії стверджує, що випускний потрібно організувати дитині на всі сто, незалежно від того, чи маєте фінансові можливості. 
“Наша сім’я теж без особливих статків, але на випускний відкладали гроші цілий рік. У мене і в моєї дружини таке свято було, то яке ми маємо право позбавляти цього свою дитину?! Розумію, можна все зробити скромніше, і не все, що диктує сучасна мода нашим дітям? потрібне, але якщо кожен день не можемо забезпечити своїх дітей усім, про що вони мріють, то чому не можна організувати їм таке свято раз у житті?!” – наголошує батько.

Ціна питання

На організацію випуск­ного в цьому році батьки вже витратили кругленькі суми. Спеціально замовляти два зали для проведення урочистої частини та, власне, для застілля довелося заздалегідь – мінімум за три місяці. Ціна за місце в банкетному залі у Львові та околицях становить 500 – 1000 гривень. Зазвичай шукають місце, де музика входить у ціну, або збирають по 300 – 500 гривень з усіх присутніх. Можна знайти зал і за 400 гривень, але для випускників воліють обирати найкраще. Для оплати залу, в якому проводитимуть урочисту частину, зі школярів збирають по 100 гривень. 
Щоби зафіксувати найкращі моменти, запрошують фотографа і відео-оператора. Аби зекономити, шукають людину, яка поєднує обидві функції. За фото- та відеозйомку в середньому правлять по 700 гривень з особи. 
За здобуті знання зазвичай дарують школі подарунки. У міських школах на це збирають переважно по 200 гривень. 

Вбрати принца і принцесу

Мабуть, найголовнішим пунктом у випускному “бюджеті” будуть витрати на вбрання випускників: плаття, костюми, аксесуари, зачіски, манікюр, макіяж – і це ще далеко не кінець… Вбрати випускника за всіма стандартами – задоволення не з дешевих. Ціни в магазинах, на ринках не просто відлякують, а буквально вводять у ступор. Мама одинадцятикласниці Галина розповіла “Пошті”, що в класі її доньки за два роки до випускного кожного навчального місяця батьки здавали по 100 гривень, щоби сума не була надто великою. 
Залишаються в моді й класичні мереживні тканини, легкі шифонові тканини з об’ємним декором
Ціни на святкові сукні у Львові – від тисячі гривень, якщо йдеться про довгі вечірні. А взагалі купити нове плаття з якісного матеріалу можна за ціною від двох тисяч гривень, однак таке далеко не всі можуть собі дозволити. Тому і батьки, і випускниці беруться шукати дешевші варіанти: купують тканину самі та звертаються по допомогу до кравчині, що також обходиться недешево. 
“Вирішила цього року сама моделювати сукенку. За тканину кольору марсала заплатила більше двох тисяч гривень. Стільки ж – за роботу майстрині”, – каже одинадцятикласниця Руслана. 
Вечірній макіяж цього року обійдеться дівчаткам у 200 – 400 гривень, манікюр – від 150 гривень. У перукарнях ціни на зачіски стартують із 200 гривень. 
Хлопцям, звичайно, простіше, адже перейматися зовнішнім виглядом потрібно менше, але… не дешевше. Костюм для випускника обійдеться від двох тисяч гривень і більше, а сорочка – від 500 гривень. Стрижка – 50 – 100 гривень. 
Взуття і для юнаків, і для дівчат в ціні майже не відрізняється. Пара шкіряних чи замшевих туфель коштує щонайменше 1200 гривень! 

Головне, щоби свято запам’яталося

У школах Львівської області розпочалися заходи з приводу закінчення навчального року. Свято останнього дзвоника в загальноосвітніх навчальних закладах відбудеться 27 травня. Вручення документів про освіту планують провести для випускників 9-их класів 8 або 9 червня, 11-их класів – з 28 по 30 травня, про що повідомила директор департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Олександра Небожук. 
А Зоряна Довганик, начальник управління освіти Львівської міськради, зазначила, що управління освіти міста не регламентує проведення позашкільних святкувань, до яких належить і випускний. Проте забороняє примусовий збір коштів у школах! 
До адміністрації шкіл щороку надсилають листи із роз’ясненнями щодо цієї заборони, прохання висвітлювати на дошках оголошень інформацію про обіг коштів у школі, щоби батьки були в курсі. Тож до тих, які вирішили не святкувати випускного, чи з особистих причин відмовились здавати гроші на подарунки, з боку школи чи вчителів не може бути ніяких претензій! На думку головної освітянки Львова, у зв’язку з подіями на сході України все ж не варто організовувати надто гучних святкувань для випускників. Це може бути скромне свято, головне, щоби дітям запам’яталось!
Цього року плаття шиють переважно із шифону, шовку, жакарду
Випускний у школі є одним із ритуалів, який означає для випускників завершення одного етапу в житті і початок наступного, впевнена Лариса Дідковська, доцент кафедри психології Львівського нацуніверситету ім. І. Франка. 
“В житті часто відбуваються зміни ролей. У ранньому дитинстві наша соціалізація відбувається у межах сім’ї, в шкільному віці – у школі, серед однокласників і вчителів, а після завершення школи – у студентському середовищі. Межа переходу від одного соціального рівня до іншого завжди відзначається у якийсь спосіб. Але у який спосіб цей перехід можна організувати, залежить як від особистих бажань і потреб випускників, так і від соціальних норм і стандартів”, – пояснює вона. – Завжди випускники мають якісь очікування. Це своєрідна процедура ініціації.  Після випускного вчорашні школярі вважають себе дорослими, які не мусять слухати вчителів чи повністю підкорятись батькам. Але в них триває підлітковий вік, дуже суперечливий. Вони нібито вважають себе дорослими, але залишаються матеріально, частково емоційно залежними від батьків. Тому на випускному відбувається псевдоініціація, бо, щоб справді подорослішати, доведеться прожити ще багато років. Однак дітям ці ритуали до певної міри потрібні. Найважливіше, що вони повинні пам’ятати, що потім їм справді доведеться дорослішати, і це не відбудеться за одну ніч випускного, а коли вони здобудуть освіту, знайдуть роботу, влаштують своє життя”.
Деякі батьки часто нарікають, що випускний нині влаштовують, щоби похизуватися одні перед одними – у кого більше грошей. І якщо не мають можливостей організувати його своїй дитині – “як у всіх”, то воліють відмовитись від участі в ньому. На те психолог Лариса Дідковська відповідає, що про світ багатих і бідних учні дізнаються значно раніше, ніж на випускному. 
“Якщо дитину виховати правильно, щоб вона не виросла заручником світу речей, то вона навчиться будувати стосунки зі світом не тільки через “прейскурант”, – резюмує психолог.

“Сукні стають справді дівочими”

Роксолана Богуцька, модельєр, – про випускний бал 2016 року: модні тенденції,  актуальні фасони вбрання та кольори

– Скажіть, будь ласка, що диктує мода цьогорічним випускникам? 
– Тренди не те що кожного року змінюються, а й кожного сезону. Направду тішить те, що сукні стають справді дівочими – легкими, повітряними. В моді силуети 50-их років – пишні спідниці з квітковими принтами із ніжних тканин. Це надає дівчинці юності, вишуканості, що мені дуже імпонує. Проте залишаються в моді й класичні мереживні тканини, легкі шифонові тканини з об’ємним декором. Щодо довжини, то вона теж залишається дівочою. Теперішні випускниці віддають перевагу не довгим сукням, а міді-довжині. Серед кольорів у фаворитах теплі пастельні, світлі. Всі інші деталі – це дуже індивідуально. 
– А етнічні й національні мотиви в сукнях – це модно і актуально? 
– Так, особливо на Свято останнього дзвоника, коли випускник отримує атестат. Тоді щораз більше замовляють вишиване вбрання, і не тільки блузки. З елементами етномотивів шиємо випускні сукні, плаття, сарафани. Їх юна леді може не раз надягати. Це дуже популярно і дуже вітається серед випускників, адже в такому одязі можна святкувати не тільки випускний, а й релігійні та державні свята, на будь-яку іншу гостину можна піти. І добре, що все це не є примусовим! Нині такі сукні розглядають як окремі одиниці гардероба.
–  Чи справді все нове є добре забутим старим?
– Звичайно. Пригадую період пишних суконь із корсетами, які давно відійшли на задній план. Тепер матеріали, які тримають форму, повертаються і є дуже модними. В минуле відійшли плаття, оздоблені камінцями-стразами. Немає несамовитого блиску на них. Сукні стають делікатніші та інтелігентніші – як колись.
– Шкільний випускний – що він означає для випускника і для дизайнера?
– Дівчата дуже індивідуально й занадто довго роздумують над своїм образом. Для випускниці це її перша вечірня сукня. Дівчинка у ній вперше почувається леді. Тому кожна хоче бути святково неповторною. Так, більшість із них не вміють ходити на підборах, вчаться. Більшість із них вперше надягають такі речі. Але жінка залишається жінкою навіть у юному віці. А моє завдання – щоби сукня була не лише зручною, а й пасувала. Все інше стараюсь не нав’язувати, а підтримувати і скеровувати в правильне русло побажання дівчат. 
– Чи пригадуєте свій випускний? Плаття самі моделювали і шили чи купували?
– На жаль, в мене не було випускного. Я закінчила школу у восьмому класі. Тоді не було випускних після закінчення середньої школи. Не пригадую чому, але й після десятого класу я теж не йшла на випускний. Та якби була можливість повернути час, однозначно сама б моделювала собі плаття. Хоча тоді власні ідеї я втілила у своїй весільній сукні. На теперішній погляд я дуже швидко вийшла заміж – у неповні дев’ятнадцять. Моя весільна сукня була повністю мною придумана і пошита. Тоді ще й збагнути не могла, що буду дизайнером. Але добре пам’ятаю, що хотіла сукню не таку, як у всіх. Тому тепер чудово розумію дівчат, які хочуть нестандартні випускні плаття. 
Розмовляла Марія Терендій

Як святкують випускний у різних країнах світу

Традиції святкування випускного у США знайомі нам, як правило, із американських молодіжних комедій. Випускний в США і Канаді називається prom (скорочення від promenade). Рrom – це бал на честь закінчення навчального року, на який у деяких школах можуть приходити не тільки випускники. Організацією балу займається спеціальний комітет. Задовго до балу учні шукають собі пару, і це необов’язково мусить бути хтось із учнів. У деяких школах діє обмеження за віком: не можна запрошувати гостей, які мають більш ніж 21 рік. На балу зазвичай діє формальний дрес-код: хлопці приходять у чорних чи білих смокінгах, дівчата – у вечірніх сукнях (іноді допускаються і коктейльні). Хлопці купують дівчатам бутоньєрки, які ті прикріплюють до плаття. Бал може відбуватися як у школі, так і в спеціально орендованому залі. Зазвичай це фуршет із танцями. Спиртне заборонене, і нерідко директор особисто стежить за тим, щоби всі учасники балу були тверезі. В кінці святкування оголошують короля і королеву, обраних загальношкільним голосуванням. Зазвичай титули короля і королеви дістаються випускникам. 
Система освіти у європейських країнах значно відрізняється, а це впливає і на традиції святкування випускного. У Великобританії та Ірландії проводять випускний подібно до США, але у Великобританії він називається school formal, а в Ірландії – grad (скорочене від graduation – закінчення школи) або debs (скорочене від “бал дебютантів”).
В австрійських і чеських гімназіях проводять випускний до іспитів, зазвичай у січні або лютому (в бальний сезон). Випускний бал (Maturaball/Maturitni ples) – формальна подія. Учні можуть запросити на нього батьків та інших родичів. Іноді кілька шкіл організовують спільний бал.
У Німеччині святкують випуск зі школи двічі. Неформальне святкування називається Abifeier (Abi – скорочене від німецької назви атестата, Abitur, а feier – святкування). Зазвичай учні організовують заходи, на яких по-доброму кепкують з учителів. А за офіційною церемонією випуску Abiball – це  випускний бал із формальним дрес-кодом. До речі, в Німеччині на випускному можна пити спиртне, тому що закони країни дозволяють пити пиво та вино із 16 років, а багатьом випускникам вже є 18 і більше (школу в Німеччині закінчують пізніше).
В Італії офіційного випускного балу як такого немає, випускники самі організовують неофіційну вечірку під назвою i cento giorni (сто днів). Вона відбувається за сто днів до випускних іспитів у місці, яке вони самі вибирають. Треба сказати, що це не масовий захід – зазвичай кожен клас організовує окрему вечірку.
Американська традиція вплинула на святкування випускного і в азійських країнах. Випускні в Ізраїлі дуже схожі до американських. У Лівані випускний святкують увечері після церемонії випуску в готелі з формальним дрес-кодом, орендованими автомобілями, вибором короля і королеви балу.
У Малайзії випускні за американським зразком стають дедалі популярнішими, особливо у великих містах, але там організовують випускний самі випускники – адміністрація школи участі в цьому не бере. У Пакистані аналог випускного балу –  прощальна вечеря в кінці навчального року.
У Японії церемонія закінчення школи сувора і формальна – лінійка з урочистою промовою директора та врученням дипломів. Учні повинні бути в шкільній формі. Ніяких суконь, смокінгів і танців! А в Китаї зі школою прощаються своєрідно – викидають із вікон зошити, щоденники і ручки.
Оля Неїжмак, керівник дизайн-студії Olya Mak:
– У цьому році модні новинки тішать. У моді стримані вишукані сукні без показової відкритості. Акцент більшою мірою на відкриту спинку, оголені плечі, високі розпірки, прозорі вставки. Щодо довжини, то сукня має бути радше довгою, аніж короткою. Також зайняла свою стійку позицію довжина міді. Із фасонів завжди була і залишається в моді сукня годе (“рибка”). В тренді – будуарний стиль (сукня-комбінація), А-подібний та прямий силуети. З кольорів залишаються червоний, чорний і винний відтінок марсала. Проте найбільш вдалі відтінки пастельної гами – рожевий кварц, небесний, лимонний, колір пудри, м’яти, вершкові кольори. Цього року плаття шиють переважно із шифону, шовку, жакарду, віддають перевагу металізованим фактурам тканин, принтованим тканинам. Дуже стильно дивляться мереживні топи та багатошарова повітряна спідничка. Також рекомендувала б доповнювати свої образи модними об’ємними аксесуарами і так званими чокерами (коротке намисто, яке прилягає до шиї. – “Пошта”). Ще одна цікава модель, яку можна використовувати в різних амплуа, – сукні-трансформери. Ціни на випускні сукні дуже різняться. Плаття ручної роботи коштують від чотирьох-п’яти тисяч гривень і більше. Як правило, всі спираються на модні тенденції світових подіумів, черпають ідеї в найнесподіваніших місцях і втілюють їх у життя. Від себе хотіла б наголосити, що випускна сукня – це та, яка насамперед не старить, а навпаки, підкреслює молодість та дівочість. І головне індивідуальність!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4619 / 1.76MB / SQL:{query_count}