Модні… яблука

Із настанням весни на ринках більшає яблук, привезених з-за кордону

Із настанням весни на ринках більшає яблук, привезених з-за кордону

jabluka.jpg

Усі ми чули про моду на одяг, взуття, зачіски. А виявляється, є також мода на яблука. Що­правда, змінюється вона не так швидко, як мода на одяг, та все ж має свої особливості. Наприклад, у Європі люблять яблука червоні, середніх розмірів, в Америці - також червоні, але більших розмірів. А в країнах Азії, зокрема в Японії, перевагу віддають яблукам зеленого, жовтого та жовто-оранжевого кольорів. Для того, щоб вони залишалися зеленими, під час достигання на них одягають спеціальні футляри, які захищають плоди від сонця. А перед збиранням ці футляри знімають, й яблуко із зеленого набуває багряного відтінку. "Мода змінюється залежно від того, що пропонують селекціонери. Є сорти, які впродовж кількох десятків років утримують свої позиції на ринку. Та на популярність сортів насамперед впливає попит споживачів", - розповідає Галина Шестопал, доцент кафедри експертизи товарів і послуг Львів­ської комерційної академії.

На ринках Львова та області нині багато яблук, які вирощують на території Львівщини, привозять з інших областей та з-за кордону. Зокрема, минулими роками на ринках та у супермаркетах можна було придбати яблука з Чилі, Китаю, Іспанії, США. Зі сортів можна придбати галу, ґолден делішес, йонівну, лігол, айдаред, флоріну, антонівку звичайну, джонатан, перлину Києва, славу переможцям та інші.

Яка етикетка,
такий і сорт

Сорти, маркування, калібрування, пакування залежать від того, які це яблука - ранніх, середніх чи пізніх термінів дозрі­вання. Яблука раннього дозрівання поділяють на перший та другий сорти. Плоди першого сорту мають бути хорошої якості, без пошкоджень шкід­никами та хворобами. На реалізацію не повинні потрапляти перестиглі яблука.

Яблука другого сорту за забарвленням та формою можуть бути неоднорідними, але без ушкоджень шкідниками та хворобами. Перестиглі плоди також не повинні бути в реалізації.

Як розповіла Г. Шестопал, у пакувальній тарі повинні бути плоди одного помологічного і товарного сорту. Яблука першого сорту повинні мати етикетку червоного кольору, другого - жовтого зі зазначенням назви й адреси відправника (виробника), товарного та помологічного сортів, дати збору, номер пакувальника.

Яблука середніх та пізніх термінів достигання поділяють на вищий, перший та другий сорти. Плоди вищого сорту мають бути високої якості, без ушкоджень шкідниками та хворобами, без механічних пошкоджень шкірочки, з плодоніжкою.

Плоди першого сорту також повинні бути хорошої якості, без ушкоджень шкідниками, хворобами,  без ушкоджень шкірки, з плодоніжкою чи без. Яблука другого сорту мають відповідати таким самим вимогам, як і першого, але можуть бути нетипові за формою з менш яскравим забарвленням. За ступенем зрілості плоди повинні бути однорідні, але не зелені і не перестиглі.

До яблук пізніх та середніх термінів достигання є чіткі вимоги під час пакування. Плоди вищого і першого товарних сортів укладають в ящик тільки пошарово прямокутним, шаховим або діагональним способом. Бокові стінки і верх кожної одиниці пакування вистилають пакувальним папером, а у плодів вищого сорту папером слід вистилати кожен шар. Окрім того, кожен ящик повинен мати етикетку відповідного кольору або обрамлення: для вищого - блакитного, для першого - червоного, для другого - жовтого. На етикетці має бути зазначено назву та адресу відправника (виробника), помологічний і товарний сорт, дату збору плодів і пакування, номер партії, позначення стандарту (ГОСТ 01.1-37-160:2004). 

Що важливо, використовувати матеріали, папір, етикетки з торговими специфікаціями дозволяють тільки за умови, якщо нанесений текст або наклейка етикетки  вироблені з нетоксичного чорнила або клею. У світі фермери використовують етикетки, які змінюють свій колір, залежно від ступеня достигання фруктів. 

Як розповідає Г. Шестопал, яблука осіннього сорту слава переможцям мають округло-конічну форму або широко-овальну з широкими ребрами, часто асиметричні, жовтувато-зелені з темно-червоним розмитим рум'янцем майже по всьому плоду. Шкірочка тонка, масляниста з сизим нальотом, м'якуш жовтувато-білий, ніж­ний, середньозернистий, соковитий, відмінного солодко-кислого смаку.

Яблука зимового сорту лігол - великі, округло-конусоподібні, з ребристою верхівкою, зеленувато-жовті, з інтенсивним червоно-карміновим рум'янцем майже по всій поверхні. Шкірочка середньої товщини, щільна, гладенька, блискуча, відмінного кисло-солодкого смаку.

Плоди сорту елізе округло-конічні з незначною ребристістю на верхівці, зеленувато-жовті з бурувато-темно-червоним розмитим рум'янцем по всій поверхні. Шкірка середньої товщини, дуже щільна, гладенька, блискуча, майже суха. М'якуш зеленувато-білий, твердий, дрібнозернистий, соковитий, доброго кисло-солодкого смаку.

Яблука-нелегали

Галина Сергіївна рекомендує споживачам не боятися просити у супермаркетах сертифікати з інформацією про яблука. Також можна вимагати фітосанітарний сертифікат, у якому має бути зазначено, чи обробляли яблука, якими речовинами, скільки разів, коли було останнє обприскування. Якщо такого сертифіката нема, отже, яблука потрапили до нас нелегально. "Деякі сорти яблук стійкі до різних захворювань, тож їх або зовсім не обробляють, або обробляють мінімально. Більшість фермерів намагаються не витрачати значні кошти на пестициди й поменше обробляти дерева", - розповідає Г. Шестопал. Дуже часто на фруктах можна прочитати, що "продукт екологічно чистий". Та ці слова не є свідченням того, що дерева не обробляли, просто кількість обприскувань була незначною. 

З початком весни на наших ринках переважають привозні яблука.  Та визначити за зовнішнім виглядом, закордонні ці яблука чи ні - неможливо. Один і той же сорт, який вирощували в різних кліматичних умовах, матиме різний смак і відтінок. "Випадки фальсифікації з яблуками бувають нечасто. Може бути вагова фальсифікація чи сортова - замість яблук вищого сорту можуть бути плоди першого", - говорить співрозмовниця.

Стійкими до захворювань (відповідно, менше оброблені) з літніх сортів є пріма, ямба; з осінніх - ґолден резістент, пріам, делічія; зі зимових - перлина Києва, амулет, флоріна, аріва.

У світі яблука цінують біль­ше, ніж цитрусові. Вони багаті на пектин, який поліпшує роботу імунної системи, на вітаміни С, В, В2, В6, В9, Р, РР, провітамін А, а також біологічно активні речовини.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4905 / 1.6MB / SQL:{query_count}