Як не назви – все одно смачно!

“Пошта” пропонує читачам переписи однієї з найулюбленіших галицьких, а також білоруських, італійських і навіть аргентинських страв

Їх люблять в цілому світі – від Галичини до Уругваю. Вони бувають соленими і солодкими, білими і кольоровими, з картоплею і з сиром. Вже здогадалися, про що ми? Та ж про палюшки! Різновидів і варіацій цієї страви дуже багато: галушки, ліниві вареники, кльоцки, ньокі, лиганці, ґомбровці і ще багато інших. 
Палюшки – страва з тіста у вигляді невеликих валиків, зварених в підсоленому окропі, приготованих з борошна, вареної картоплі та яєць. “Перше, з чим асоціюється львівська кухня, то це палюшки – страва для бідних, страва демократична, страва повсякденна, моя улюблена”, – каже львовознавець Ілько Лемко.
Ліниві вареники дуже схожі на палюшки, але готують їх із домашнього сиру, а не картоплі. А ще їх часто роблять солодкими, завдяки чому діти і дорослі полюб­ляють ними снідати.
Ґомбовці ж готують із додаванням манки замість борошна, із солодкими начинками і обкачують в подрібненій обсмаженій у маслі булці.
Мало чим відрізняються від наших палюшок італійські ньокі – хіба що формою та додаванням до тіста твердого сиру. Вони відомі в Італії ще з часів Римської імперії. Існує безліч рецептів приготування цієї страви: з пшеничного борошна, з рисового, з манки, зі сухого хліба, з картоплею та іншими овочами. У Римі ньокі – традиційна страва четверга, на півдні Італії – неділі. В Уругваї та Аргентині їх їдять 29-го числа кожного місяця (згідно з повір’ям, якщо наїстися цієї страви в цей день, потреби в грошах не буде цілий місяць).
Цей різновид страв упродовж століть оповивають чимало легенд і переказів. У тій же Італії дуже люблять наїдок під назвою “Душителі священика”. Кажуть, ніби один із церковнослужителів, Галіані, так любив зелені ньокі, що, бачачи їх, забував про все. Накидався на них і ковтав по кілька штук одразу. Кінець у цієї історії невеселий: священик помер просто за обіднім столом, вдавившись улюбленими ньокі... 
А от про палюшки існує така легенда: Франц-Йосиф, цісар Австро-Угорщини, подорожуючи, полюбляв куштувати традиційні страви тiєї місцевості, яку відвіду­вав. Приїхавши до Львова, він попросив кухаря приготувати традиційну галицьку страву. Той знайшов відому господиню, яка мешкала у Винниках і готувала для різних забав. Усе, що жінка змогла вигадати, це палюшки, якими вона годувала робітників. Спершу страва цісарю зовсім не смакувала, але кухар додав до палюшок улюблений цісарем сир…

Палюшки

Складники: 1 кг картоплі, 400 г домашнього сиру, 2 яйця, склянка борошна, 100 г сала, цибулина, сметана, сіль і перець до смаку.

Приготування. Картоплю зваріть у кожушку в підсоленій воді. Коли трохи охолоне, обберіть її та пропустіть через м’ясорубку. 
До меленої картоплі додайте сиру, яєць, просійте склянку борошна і замісіть м’яке тісто. Притрусіть стіл борошном. Скрутіть із тіста ковбаску, приплесніть її і накрайте упоперек на подовгасті шматочки.
Закип’ятіть у каструлі воду, посоліть її і вкидайте палюшки. Коли спливуть, зменште вогонь і варіть ще зо 2 хвилини.
Готові палюшки витягніть з окропу, полийте шкварками з підсмаженою цибулею. Подавайте зі сметаною.

Картопляні галушки зі шпинатом

Складники: 400 г картоплі, 150 г шпинату (свіжого або мороженого), 200 г борошна, яйце, 1 ч. ложка солі.

Приготування. Картоплю обберіть, поріжте на четвертинки і зваріть у підсоленій воді.
Якщо маєте свіжий шпинат, його треба бланшувати в киплячій воді 1-2 хвилини, а вже потім дрібно нарізати. Якщо ж шпинат морожений – розморозьте потрібну вам кількість.
Готову картоплю відцідіть. Зробіть із неї пюре, додайте яйце, шпинату і борошна. Перемішайте на однорідну масу. 
З картопляно-шпинатної маси зліпіть кульки розміром з волоський горіх. Занурюйте їх порціями в киплячу підсолену воду і варіть, доки не спливуть. 
Готові галушки подавайте зі сметаною, томатним або вершковим соусом.

Гарбузові ньокі з розмариновою олією та горіхами

Складники. На тісто – 400 г картоплі (звареної в кожушку), 400 г гарбуза (обібраного від шкірки та насіння), 200 г борошна, яєчний жовток, мелений мускатний горіх і сіль до смаку.
На поливку – 40 г оливкової олії, 40 г масла, 2 галузки розмарину, кілька волоських горіхів.

Приготування. Гарбуз розкрайте на скибки і запечіть у духовці до готовності. 
Картоплю зваріть у кожушку, обберіть і розімніть товкачиком.
Печений гарбуз збийте в блендері на пюре. Після цього додайте товченої картоплі, жовток, солі, мускатного горіха та борошна (його може знадобитися від 150 до 250 г). Замісіть тісто. Воно має бути еластичним та не липнути до рук.
Із тіста сформуйте ковбаску, поріжте її на невеликі шматочки. Кожен шматочок злегка притисніть виделкою, аби на ньому утворилися невеличкі рівці. Варіть ньокі у підсоленій воді впродовж кількох хвилин.
Приготуйте поливку: в невеликій каструльці змішайте масло і оливкову олію, додайте чищених горіхів. З галузок розмарину обірвіть листочки і також вкиньте до масла.
Прогрійте суміш 5 хвилин. За цей час вона вбере смак і аромат розмарину. Полийте цією поливкою ньокі й одразу ж подавайте до столу.

Лиганці з сиром та сметанковою мачанкою (зі сайту “Львів на тарілці”)

Складники. На тісто – 700 г картоплі, яйце, 330 г крохмалю, 1 ст. ложка сметани (або вершків), сіль до смаку.  
На начинку – 100 г домашнього жирного сиру, кілька галузок кропу. 
На сметанкову мачанку – 50 г копченого сала, цибулина, кілька галузок кропу, 150 г сметани, сіль і перець до смаку.

Приготування. Картоплю зваріть у кожушку, вистудіть у холодній воді, обберіть, добре розімніть, додайте яйце, солодкої сметани (або вершків), трошки солі та крохмаль. Замісіть туге тісто. Сформуйте з нього невечликі кульки та покладіть у кожну начинку. 
Для начинки добре розітріть сир із сіллю та кропом на однорідну масу. 
Начинені лиганці варіть у підсоленій киплячій воді 7-10 хвилин.
Подавайте зі сметанковою мачанкою, яку готують так: нарізають на шматки трохи підкопчене сало, обсмажують його, а тоді на тому смальці смажать цибулю до бронзового кольору і заливають все солодкою сметаною. Тою мачанкою заливають лиганці та посипають подрібненим кропом.

Ґомбовці (від пані Стефи)

Складники: 600 г домашнього сиру, 2 яйця, 1,5 скл. манки, 1-3 ст. ложки цукру (до смаку), часточки абрикосів для начинки, 200 г подрібненої смаженої булки.

Приготування. Сир збийте в блендері, додайте до нього яєць, манки,  цукру, дрібку солі і замісіть тісто. Відкладіть його на півгодини, щоб манка ввібрала вологу. 
Вологими руками робіть із сирного тіста кульки, запихаючи всередину часточки абрикосів (до слова, абрикоси можна замінити іншими фруктами чи ягодами).
Варіть ґомбовці в підсоленій киплячій воді 2-3 хвилини після того, як спливуть. Потім викладіть на сито і облийте зимною водою.
Подають ґомбовці обкачаними в крихті із засмаженої на маслі булці.

Ліниві вареники (з програми “Все буде смачно”)

Складники: 600 г домашнього сиру, 110 г масла, 3 яйця, 225 г борошна, 1 ст. ложка цукру, 0,5 ч. ложки солі.

Приготування. Сир перетріть і змішайте з 60 г м’якого масла.
Збийте яйця з цукром на однорідну масу. Вилийте її до сирної та добре вимішайте. Додайте просіяного борошна і замісіть тісто.
Із сирного тіста сформуйте фігурки трьох видів – ромбики, медальйони і спіральки.
Решту масла розтопіть.
Варіть ліниві вареники в підсоленому окропі на маленькому вогні 5 хвилин.
Готові викладіть у миску та полийте топленим маслом. Можна подавати зі сметаною чи подрібненими сезонними фруктами або ягодами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4870 / 1.62MB / SQL:{query_count}