Не все те золото, що блищить

Ця істина залишається актуальною у всі часи. Адже охочих нажитися на чужій довірливості чи просто незнанні не бракує.

korali.jpg

Ця істина залишається актуальною у всі часи. Адже охочих нажитися на чужій довірливості чи просто незнанні не бракує. Сказати точно, яке співвідношення справжніх та фальшивих ювелірних виробів на україн­ському ринку, не береться ніхто. Та, за приблизними даними, це співвідношення становить 50 на 50. Тож, купуючи ювелірні вироби, слід бути уважними та обережними, бо можна викласти чималі гроші за підроблений чи неякісний виріб.

Правопис золотих виробів

Перша порада - купувати ювелірні вироби у спеціалізованих магазинах. Як наголошує заступник начальника відділу контролю непродовольчих товарів управління у справах захисту прав споживачів у Львівській області Олександра Бобеляк, у ювелірних магазинах повинна бути лупа, щоб покупець міг роздивитися пробу на виробі, а також спеціальні електронні ваги. Купуючи золоті вироби, треба уважно читати етикетку. Відповідно до державного стандарту, на ній має бути зазначена інформація про виробника, його адреса, маса виробу, ціна за грам золота, за виріб, а також вказано, який камінь є у виробі тощо. Ще одна важлива деталь, яка може насторожити споживача під час купівлі ювелірного виробу: відповідно до норм, назва ювелірного виробу повинна відповідати держстандарту, наприклад, має писати  "ланцюжок", а не "цепочка", "перстень", а не "кольцо", "підвісок", а  не "підвіска".

Як і інші непродовольчі товари, золоті вироби мають гарантійний термін - він становить шість місяців. Якщо впродовж цього часу споживач виявить якісь пошкодження, дефекти тощо, то може звернутися у магазин, де придбав виріб, аби його відремонтували, обміняли на інший чи повернули гроші. Та на золоті вироби є деякі обмеження.

Вибирати ювелірні вироби - справа непроста. Іноді те, що подобається у магазині, вдома покупцеві чи рідним може бути  не до душі. З ювелірними виробами рішення треба приймати відразу. Адже, відповідно до закону, покупець не зможете обміняти виріб на інший, навіть якщо на виробі будуть усі пломби, етикетки, а у споживача - чек.

Пам'ятаєте, як перевіряли золото колись? На зуб, тобто на міцність. Однак такої перевірки недостатньо. Та й визначити якість ювелірного виробу на око майже не реально.

Тож якщо є сумніви щодо якості виробу (якість золота, каменів), покупець має право звернутися з письмовою заявою до підприємця, в якого купив виріб, щоб провели експертизу. Але зробити це можна тільки впродовж гарантійного терміну. Якщо ж підприємець відмовиться проводити експертизу, слід звернутися в управління захисту прав споживачів. Коли ваші підозри щодо якості виробу підтвердяться, то за експертизу платитиме підприємець, якщо ж ні - за такі послуги доведеться викласти гроші з вашої кишені.

А оскільки підприємці доволі часто порушують норми реалізації продукції, споживачам треба бути уважним. За словами О. Бобеляк, торік управління захисту прав споживачів перевірило 26 підпри­єм­ців, які реалізують ювелірні вироби. Порушення, зокрема щодо неякісної продукції, правил реалізації, виявили у 23-х. Та самих звернень від громадян надходить дуже мало - лише чотири заяви.

На ювелірних виробах - тільки державне клеймо

Кожен метал має свої властивості. Золотий виріб може бути і прикрасою, й водночас становити небезпеку для здоров'я - якщо його виготовили з низькопробного золота. 

Як доглядати за золотими виробами?

- Золоті ювелірні вироби не можна скидати в одну купу. Кожна прикраса повинна лежати окремо, щоб вони не дряпалися, а ланцюжки не плуталися, до того ж вироби варто тримати у спеціальних футлярах;

- ювелірні прикраси обов'язково потрібно знімати на ніч,

- не можна зберігати коштовності біля медикаментів - під дією йоду золото темніє;

- вироби зі золота можна відчистити мийними засоби (наприклад, "Gala", "Pur"). Розведіть засіб у теплій воді та опустіть коштовність у розчин на 12 годин, потім промийте і висушіть;

- прикраси без каменів можна мити у теплому мильному розчині з кількома краплями нашатирного  спирту. Помістіть у нього виріб на годину, потім добре промийте прикрасу в холодній воді.

Для ювелірних виробів шкідливі: косметика (креми, мазі); пряме сонячне проміння, особливо це стосується каменів; засоби, що містять ртуть; висока температура - не можна перебувати у сауні, не знявши всіх прикрас.

Ювелірні золоті вироби виготовляють не з чистого золота, оскільки воно не окислюється й не вступає у хімічні реакції, однак має одну характерну особливість - воно дуже м'яке. Тому з давніх часів ювелірні вироби робили зі сплавів золота, тобто додавали до нього інші метали (лігатури). Якщо на виробі стоїть, наприклад, 585 проба, то це означає, що у 1000 г металу є 585 г золота і 415 г лігатури. Тобто, чим вища проба, тим більше золота і тим м'якший та менш практичний виріб з нього.

 "Щоб зробити 585 пробу, потрібно переплавити 999 пробу банківського золота з додаванням якісної лігатури (спе­ціальні сплави, які дають колір). А деякі виробники купують дешеву лігатуру, в якій є шкідливі домішки: олово, свинець, нікель", - розповів Роман Мончин, головний інженер ДП "Львівський державний ювелірний завод".

На всіх ювелірних виробах повинне бути державне клеймо з пробою золота. Право ставити такі проби мають чотири українські ювелірні заводи та державні підприємства пробірного контролю. Одним зі заводів, який може ставити державні проби, є ДП "Львівсь­кий державний ювелірний завод". 

"Проби золота можуть ставити тільки заводи, які мають акредитовані хімічні лабораторії, які визначають вміст золота та компоненти, які там є. Роботу в таких лабораторіях проводять  за спеціальними технічними умовами. Ми гарантуємо якість виробів, тобто якість сплавів, які виробляємо", - стверджує Р. Мончин.

Проте навіть клеймо з пробою та етикетка ще не є гарантією того, що ви купите виріб саме того виробника, якого шукали. 

"Часто у продажу з'являються вироби з клеймом 585 проби. Окрім того, ювелірні вироби невідомого походження продають у магазинах під торговою маркою відомих ювелірних заводів. Наприкінці 2008 року в Ужгороді, Вінниці, Тернополі, Івано-Франківську вилучили золоті вироби з біркою львівського ювелірного", - розповів директор заводу Володимир Кузовкін. Щоб захиститися від підробок, на етикетках виробів львівського ювелірного заводу в правому кутку ставлять срібну голограму.

Як стверджують фахівці, найчастіше фальшиві золоті вироби потрапляють до нас із Туреччини, а також з Італії.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4907 / 1.61MB / SQL:{query_count}