Олег, юрист, 37 років, одружений:
– Не вважаю, що потрібне якесь окреме свято для жінок – достатньо просто підставляти їм плече щодня, взяти на себе частину хатніх обов’язків, які мають бути спільними, а не жіночими. У Радянському Союзі нас виховували черствими, статі не вміли спілкуватися між собою, не прийнято було виявляти справжні почуття. Тепер світ змінюється, не лише технології, люди відходять від розуміння чоловічих і жіночих обов’язків. Сім’я – це спільна справа. У нас двоє малих дітей, дружина не завжди все встигає, бо працює. Раніше мене не розуміли, коли я з роботи поспішав додому, аби їй допомогти. А сьогодні колеги почали з розумінням ставитися до того, що я жертвую футболом на стадіоні для того, щоб хоч трохи побути з дітьми і прибрати в помешканні. Думаю, це і є найкраще для жінок (і чоловіків) – розуміти одне одного щодня і робити кроки назустріч одне одному.
Антон, програміст, 23 роки, неодружений:
– У нас вдома не прийнято дарувати тюльпани раз на рік. Не розумію, коли молоді хлопці ганяються за подарунками напередодні 8 березня, а в усі інші дні жінки що, перестають бути жінками? “День моєї баби” і привід бухнути мене не тішить. Хоча я радий, що є додатковий вихідний і я можу погуляти зі своєю дівчиною. А якщо є такі, що погоджуються із висловом “раз на рік на кухні” – то прапор їм у руки.
Олексій Юрійович, працівник складу, 58 років, одружений:
– Колись це дуже пропагували: день чоловіків – у лютому, день жінок – у березні. Наше покоління тішилося, що є вихідні і що можна залишитися вдома. Кожен міг вирішити якісь свої справи, яких накопичувалося чимало. У СРСР “сексу не було”. Дивно, як це були окремо чоловіки і жінки. Нас зганяли на паради, на розмаїті заходи – для звітності, з усіма цими прапорами-стрічками-застіллями. Але ніхто ніколи не казав нам про стосунки між статями. Якщо у сім’ї були проблеми – люди розлучалися, заводили коханок, і це ставало нагодою для обговорень на різних зборах, де, той, хто хотів, міг вставити свої “п’ять копійок”. Але ніякого конструктивну це не давало – сім’ї таки розпадалися… Значить тактика минулого століття недієва. Мої тато і мама жодних днів – ні “чоловічих”, ні “жіночих” – не святкували. Їх навчив жити разом мій дідусь-священик. Він їм завжди казав одну просту річ: “Слухайте одне одного!”. Вони прожили до глибокої старості, і навіть коли мої діти повиростали, то завжди рівнялися на своїх дідуся і бабусю. Жодні святкування не принесуть користі, якщо ми не навчимося поважати одне одного.
Максим, фотограф, 42 роки, одружений:
– Привід для того, аби нагадати про те, що поруч із тобою ніжна істота, потрібен. Бо, відверто кажучи, дуже часто забуваю купити квіти чи зробити якусь приємність своїй дружині просто так. Працюю на двох роботах, приходжу пізно втомлений, часом зриваюся на дружині… Може, хоч раз на рік нагадаю собі про те, що можу бути уважніший до неї?..
Василь, студент, 21 рік, неодружений:
– Я встидаюся дарувати квіти дівчині, щоб вона не подумала, що я занадто романтичний. Мені легше написати їй у соцмережі повідомлення з фотографією квітів і написати все, що думаю. Але то трохи ненормально – що дівчатам стільки уваги приділяють. Вони цим дуже часто зловживають. Поважати їх треба, але не надто…
Ігор, 36 років, водій, одружений:
– Як повинна виглядати повага до жінки цілий рік? Їсти варити, хату прибирати, дітей до школи збирати – то не моя робота, я того робити не буду. Жінка мусить виконувати свою роботу, а я свою. Інакше сім’я розвалиться! Самі подумайте: коли я буду варити борщ, то не піду на роботу, а як не піду на роботу, то звідки гроші брати?.. Поважати жінок можна і треба, але то не означає все робити за них! Все, що я роблю, роблю задля своєї Мартусі і наших дітей. Що ще треба?..
Розмовляла
Ірина Березовська