Обрати ім’я новонародженій дитини – одне з найвідповідальніших завдань батьків. Церква стверджує, що ім’я малюка визначає його небесного покровителя. Астрологи запевняють, що в ньому закладені певні риси характеру, які будуть притаманні носію імені. Деякі езотеричні вчення за іменем передбачають долю… Тож, називаючи характерними для України іменами (Іван, Андрій, Марія, Ганна) дітей, батьки сподіваються, що вони будуть захищені ангелами від темних сил, а типовим звучанням імені – від надмірної уваги оточення.
Визначальними при виборі імені є модні тенденції, приміром, коли дитя називають ім’ям улюбленого героя телесеріалу або ж відомої співачки, політика. У консервативніших сім’ях – іменем бабусі, дідуся чи батька. Буває, що батьки місяцями придумують оригінальне ім’я немовляті, яке ще не народилося. І залежно від того, яке виберуть, складеться життя дитини: вона або досягне успіху та гордитиметься своїм іменем, або ж, навпаки, стане об’єктом глузування в школі, а згодом і на роботі (колеги намагатимуться уникати називати її на ім’я, аби не помилитися).
Поширені й рідкісні: які популярні
На Львівщині мода на імена майже не змінюється. Три роки тому дівчаток найчастіше називали Анастасіями, Софіями, а хлопчиків Андріями і Данилами. Фаворити минулого року серед жіночих імен – Анна, Анастасія, Вероніка, Вікторія, Діана, Ірина, Марія, Марта, Софія, Соломія, серед чоловічих – Андрій, Арсеній, Владислав, Дмитро, Данило, Назарій, Олег, Роман, Максим, Матвій, повідомляє Головне територіальне управління юстиції у Львівській області.
Серед рідкісних жіночих імен у 2015-ому – Афіна, Версавія, Гафія, Естер, Йоанна, Матея, Мадлена, Русаліна, Рената; серед чоловічих – Арон, Влас, Гордій, Демір, Рувим, Рафаель, Самуїл, Северин, Тадей, Яромир.
“Із року в рік маємо імена, які переважають інші за кількістю. А є й менш уживані, проте рідкісні. Серед них – іноземного походження (найчастіше коли один із батьків іншої національності). Хоча для нашої області не є характерними надто екзотичні імена або неіснуючі – такі як Космос, Принтер тощо”, – каже “Пошті” Ірина Олива, заступник начальника реєстраційної служби Головного управління юстиції у Львівській області, начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
А взагалі в Україні найпопулярнішими жіночими іменами в 2015-ому були: Анна (Ганна), Дарія (Дарина), Софія, Діана, Марія, Вікторія, Тетяна, Крістіна (Христина), Єлизавета, Ангеліна, Вероніка. Серед чоловічих – Артем, Денис, Данило, Олександр, Андрій, Богдан, Дмитро, Нікіта (Микита), Назар, Кіріл (Кирило). В усіх регіонах України залишаються популярними такі давньослов’янські імена, як Владислав, Станіслав, Ярослав, Святослав, Ростислав.
Нагадаємо, що з вересня минулого року у Львові батьки мають змогу оформити свідоцтво про народження дитини ще в пологовому будинку. “Ті з батьків, які вже визначилися з іменем, можуть зареєструвати дитину в пологовому, а хто ще не обрав імені, має змогу впродовж тридцяти днів зареєструвати немовля у відділенні РАЦСу за місцем народження дитини або за місцем проживання одного з батьків. Працівники відділів державної реєстрації актів цивільного стану здійснюють виїзний прийом громадян безпосередньо в закладах охорони здоров’я, де приймають пологи”, – пояснює Ірина Олива.
Отож, збираючи все необхідне до пологового, жінці треба взяти свій паспорт і паспорт чоловіка, а також свідоцтво про шлюб. На випадок тих чи інших питань до батька (коли тато і мама на різних прізвищах) при державній реєстрації народження дитини необхідна його присутність.
Ім’я визначає долю
У давні часи вважалося, що обрати ім’я дитині означає обрати їй долю, тому до цього ставилися дуже відповідально. Теперішні батьки, натомість, задумуються над зовнішньою формою імені, його звучанням. Збираються дати незвичайне ім’я або звичайне, довге, коротке чи подвійне, слов’янського походження чи неслов’янського, рідкісне чи поширене.
“Щоб дитині з її іменем було комфортно, потрібно дотримуватися національних традицій, християнських. Недарма науковці стверджують, що кожне ім’я є символом, тож коли обираєте надто екзотичне, каверзне, невідомо, що воно означатиме і який тягар ви покладете на свою дитину”, – застерігає дитячий психолог Галина Кравчишин.
А психолог Наталія Маркевич радить при виборі імені дитини звертати увагу на його співзвучність з іменами батьків та на звучання імені й по батькові. Якщо маєте сина, подумайте про те, що він теж колись стане батьком і що його діти додаватимуть його ім’я як своє по батькові. Якщо визначились з іменем, не забудьте поцікавитися, що воно означає (Олександр – “захисник”, Софія – “мудрість”, Вікторія – “перемога”) та з якої мови походить.
“Коли я обдумувала імена для своїх дітей, то звертала увагу на співзвучність вимови імен батьків та дітей – щоби повторювались одна-дві літери. Вважається, що кожна літера містить певну інформацію і частинка нейронів у нашому мозку реагує на певні звуки. Відповідно, якщо є співзвуччя, то, як правило, батьки і діти швидше досягатимуть взаєморозуміння”, – вважає вона.
Зі слів Наталії Маркевич, коли батьки обирають дитині надто екстравагантне ім’я, то їй потім може бути важко серед однолітків. “Я теж назвала своїх хлопців не дуже поширеними іменами, але вчила їх, що важливо відстояти те, як їх варто називати, щоби ім’я не перетворилося на прізвисько”, – пояснює вона.
А багатодітна мати Ольга, до прикладу, вважає, що доля дитини залежить не від імені, а від того, чим ви керувалися, коли обирали їй ім’я. “Ім’я повинно розумно поєднуватися з прізвищем, з по батькові, бути комфортним і милозвучним. Батьки не мають права при виборі імені реалізовувати свої амбіції. Тобто не повинні намагатися спеціально виділитися з-поміж інших. Я не прихильниця екзотичних імен. Обрала для своїх дітей старовинні імена – Дарія, Маркіян, Софія, Юстина і Меланія. Може, хтось вважає особливим поєднання Океана Іванівна, а для інших це неприйнятно. Може, комусь так само старовинні імена дітей не подобаються”, – вважає вона.
На думку Наталії Маркевич, нам приємно чути власне ім’я, тому що з народження до нас так звертається оточення. “Обирати для своєї дитини ім’я треба те, що справді до душі, а не те, що модне. І звісно, краще, коли ім’я притаманне національній ментальності людини”, – резюмує психолог.
Вимоги до реєстрації імен за кордоном
Німеччина. В першому, або ж єдиному імені дитини повинно бути щось таке, що вкаже на її статеву приналежність. Тобто не можна назвати дівчинку, наприклад, Екскаватором, тому що це іменник чоловічого роду. Німцям заборонено називати дітей іменами речей і продуктів. Якщо відповідний орган відмовляє в реєстрації незвичайного імені, можна подати до суду. Але, програвши його, доведеться думати над іншим ім’ям, за яке знову треба буде платити держмито. Якщо ж ім’я викликає сумніви, працівники органу реєстрації користуються “Міжнародним словником імен”, навіть консультуються в іноземних посольствах. Наприклад, німці цікавляться, чи не називають ім’ям Екскаватор дітей у Іспанії. Тож аби не мати мороки, багато батьків віддають перевагу традиційним іменам. Зараз модні: Максиміліан, Александер, Марі та Софі. Відомий випадок, коли батькам відмовили назвати хлопчика Матті, тому що це ім’я означає “підлога”. Зате зареєстрували імена Леголас і Немо, пише
pozashkillya.ostriv.in.ua.
Швеція. “Закон про імена” тут був прийнятий для того, аби заборонити неблагородним сім’ям називати дітей дворянськими іменами. У ньому, зокрема, йдеться: “Не реєструються імена, які можуть заподіяти дискомфорт їх носіям, або імена, які з тих або тих причин не можуть бути іменами”. Якщо хтось захоче змінити ім’я, воно додасться до того, що було дане при народженні. Тому вибір імені у Швеції є дуже відповідальною справою. Нікому ж не захочеться називатися Карлом-Екскаватором. У Швеції заборонені імена: Металліка, Супермен, Веранда, Ікеа і Елвіс. Зате дозволили називати дітей Гуглом і, як друге ім’я, Лего.
Японія. Назвати новонародженого можна як завгодно. Головне, аби ім’я можна було написати складами хіраґани (японської “гладкої абетки”). Тобто дозволений діапазон імен безкінечний і тісний водночас. Назвати дочку Екскаватором не можна, а наприклад, Фукакою – так. Перелік прізвищ в японській мові обмежений історично, тому зазвичай зрозуміло, де у людини ім’я, а де прізвище. Ну і, звичайно, не можна давати ризиковані імена, наприклад, Акума, що означає “диявол”.
Данія. Закон “Про імена” тут вельми суворий і всіляко оберігає майбутнє дітей від миттєвих фантазій батьків. Є список, в якому сім тисяч дозволених імен (деякі для хлопчиків, деякі для дівчаток, окремо). Батьки, котрі хочуть дати дитині якесь інше ім’я, спочатку повинні отримати дозвіл місцевого священика і аж потім іти з ним в орган реєстрації, а там уже думатимуть, реєструвати дитину під таким іменем чи ні. Креативні варіації на тему загальноприйнятих імен також не допускаються. “Безстатеві” імена відкидаються. Не можна як імена використовувати прізвища, як це інколи роблять американці. Данці придумують до 1100 незвичайних імен на рік, п’ята частина з яких забороняється для реєстрації. Але є й закони, які захищають старовинні данські прізвища від плюндрування. У Данії заборонили реєструвати імена: Анус, Плуто і Манка (тобто “мавпа”), зате дозволили: Бенджі, Джимініко, Моллі та Фі.