У Бухаресті на заводі, що спеціалізується на ядерних, біологічних і хімічних дослідженнях, днями пролунав вибух. Унаслідок вибуху загинув 37-літній офіцер Октавіан Віорел Міхай, повідомило інтернет-видання "Forum. msk.ru".
У Бухаресті на заводі, що спеціалізується на ядерних, біологічних і хімічних дослідженнях, днями пролунав вибух. Унаслідок вибуху загинув 37-літній офіцер Октавіан Віорел Міхай, повідомило інтернет-видання "Forum. msk.ru".
"За словами представника міністерства оборони Румунії, населенню небезпека не загрожує. Однак виникають питання іншого плану. Що це за "завод", що спеціалізується на ядерних дослідженнях? Дослідженнями зазвичай займаються НДІ. І чи не очікує нас у майбутньому приєднання Румунії до "ядерного клубу"?" - пише "Forum.msk.ru".
Нагадаємо, що наприкінці 1980-х надходила інформація про те, що Румунія в рамках програми з розвитку ядерної енергетики має конкретну програму, спрямовану на створення ядерної зброї. Дійсно, в 1985 році тодішнє румунське керівництво на чолі з Ніколає Чаушеску ставило завдання з вивчення можливості створення ядерної зброї, і румунські вчені-ядерники освоїли технологію отримання плутонію.
Проведені МАГАТЕ в 1990 і 1992 роках інспекції румунських ядерних об'єктів показали, що, починаючи з 1985-го, Румунія проводила таємні експерименти з виробництва збройового плутонію (з використанням американського ядерного реактора моделі TRIGA) і невеликої кількості збагаченого урану.
Успішні результати робіт дали підстави Чаушеску офіційно заявити в травні 1989 року про те, що з технічної точки зору Румунія здатна виготовляти ядерну зброю. В місті Пішеть створили промислову установку з потужністю виробництва до кілограма збройового плутонію на рік з перспективою його використання як боєзаряду на ракетах середньої дальності типу СКАД (власного виробництва або закуплених у Північній Кореї та Китаї). А в серпні 1991 року Румунія придбала в канадського концерну AECL ліцензію на повну технологію виготовлення ядерного палива.
Крім того, видання "Forum. msk.ru" нагадує, що в селищі Колібаш, що в передмісті Пішеті, знаходиться заснований ще за Чаушеску Інститут атомної енергії. Зараз він за підтримки США й Канади займається вдосконаленням технології виробництва ядерного палива для АЕС. "Важку воду" роблять на хімічних комбінатах у містах Турну-Мегуреле та Дробета Турну-Северін. Румунія вже має 140 тонн "важкої води", крім того, в Канаді закуплено ще 335 тонн.
Тим часом "Forum.msk.ru" наголошує на тому, що немає жодної гарантії, що йдеться лише про паливо для АЕС, а румунська військова ядерна програма повністю згорнута.
Нагадаємо також, що ще в 2003 року Росія вивезла з Румунії 13,5 кілограма збройового урану, що зберігався на таємному ядерному об'єкті ще радянських часів. За даними часопису "The Washington Post", цю секретну операцію оплатив уряд Сполучених Штатів, які вважають подібні операції "попереджувальними ударами" по загрозі ядерного тероризму. Зазначимо, що такої кількості урану достатньо для створення ядерного вибухового пристрою. Постає питання: а, може, Бухарест віддав не увесь уран, залишивши кілька десятків "на чорний день"?