Влада Естонії прийняла рішення про закінчення розслідування катастрофи 1994 року, коли у Балтійському морі затонув пором "Естонія", забравши із собою 852 життя, врятуватись вдалося лише 137 пасажирам та членам екіпажу. Після оприлюднення четвертого за рахунком звіту комісії, яка вивчала обставини та з'ясовувала причини катастрофи, влада дійшла висновку, що отримати якусь нову інформацію про цю трагічну подію неможливо. Основні висновки цьогорічного звіту майже аналогічні висновкам спільної міжнародної шведсько-фінсько-естонської комісії 1997 року.
У ніч проти 28 серпня 1994 року на поромі "Естонія", що здійснював рейс Таллінн - Стокгольм, несподівано відірвався так званий візор, що закриває носові ворота. Вантажні палуби миттєво залило водою, судно різко перехилилось на правий бік і менш ніж за півгодини потонуло. У пасажирів верхніх палуб було всього 15 хвилин для порятунку. З майже тисячі осіб врятуватись вдалось лише 137-ми.
Головним питанням стало: "Чому відірвався візор?" Відповідаючи на нього, Міжнародна комісія назвала низку причин, основні серед яких - поганий технічний стан судна та недосконала конструкція. Носова частина порома була недостатньо герметичною, зокрема, були пошкоджені гумові ущільнювачі на візорі. Свою роль нібито відіграли й погані погодні умови - шторм. Перепало й екіпажу, який очолював капітан Арво Андерсон - за перебільшення швидкості.
Однак, як давно відомо, на кожну офіційну версію є принаймні кілька альтернативних. На думку багатьох моряків, які мають досвід "балтійського плавання", там ніколи не буває штормів, спроможних відірвати візор. Шторм, в який потрапила "Естонія", теж був цілком звичним для цієї пори року.
Що ж стосується технічних особливостей конструкції порома, то німецька компанія "Meyer Werft", яка у 1980 році сконструювала цей пором, провівши власне незалежне розслідування, звинуватила міжнародну комісію у замовчуванні низки фактів, зокрема, існування вибоїни на правому борту (її виявили під час підводної зйомки в 1996 році), яка нібито утворилась внаслідок вибуху. "Meyer Werft", посилаючись на свідків, яким пощастило вижити, стверджує, що за декілька хвилин до того, як судно почало тонути, пролунав незрозумілий звук з нижньої палуби, який цілком міг бути вибухом.
Цікаву версію трагедії висунула німецька журналістка Ютта Рабе. За її книгою свого часу навіть зняли художній фільм "Балтійський шторм". Рабе стверджує, що вибух влаштували російські спецслужби, щоб перешкодити вивезенню за кордон секретних військових розробок.
"Збройну версію" підтвердив і колишній чиновник шведської митниці Леннарта Хенрікссона. Він розповів, що на борту "Естонії" справді перевозили зброю та електроніку військового призначення, бо до нього нібито неофіційно звернулись представники шведських збройних сил з проханням "не побачити" деякий вантаж на борту порома.
Згідно з іншою альтернативною версією катастрофи, візор насправді не відірвався, а його відкрили члени екіпажу. Прихильники цієї версії стверджують, що на борту порома таємно перевозили велику партію наркотиків, але дізнавшись, що у пункті призначення їх очікує поліція, контрабандисти, серед яких були і члени екіпажу, спробували позбутись небезпечного вантажу, скинувши його у море.
Очевидно, що рішення про закриття цієї справи позбавляє надії дати відповідь на питання: "Що стало причиною загибелі 852 осіб?" Щоправда, провести якісь додаткові дослідження тепер і справді вже неможливо. "Естонія", яка лежить на дні Балтійського моря, закрита бетонним саркофагом, а матеріали підводної зйомки, яка відбулася в 1996 році, дивним чином зникли зі шведського Судноплавного департаменту. А в 1995 році Швеція, Фінляндія, Естонія, Латвія, Данія, Росія та, як не дивно, Британія, яка не має виходу власне до Балтійського моря, підписали так звану Угоду про "Естонію", яка забороняє проводити водолазні та пошукові роботи на місці загибелі порома. Сторожові функції довірили Фінляндії, яка за допомогою радара відстежує будь-які рухи в цьому районі. Це, до речі, дало додаткові аргументи прихильникам версії про те, що на борту "Естонії" нібито перевозили компоненти ядерної зброї, мовляв, бетонний саркофаг над кораблем є спробою захиститися від радіації.