Безвідповідальність батьків калічить дітей!

Опіки посідають перше місце серед причин дитячого травматизму. І стаються вони, як правило, через недогляд дорослих

фото: hillcrestmedicalcenter.com
На столі – щойно запарене горнятко кави. Ще мить, і дворічне маля потягне на себе звисаючу зі стола скатертину та ошпариться…  Потім “швидка”, операції, тривала реабілітація… І через роки, дивлячись у люстерко, шістнадцятирічна дівчина обов’язково запитає: “Мамо, чому ти мене не вберегла? Я ж могла бути гарною”. Але час назад не повернути… 
Гарячий чай, кава, молоко, каструля з окропом, залишена на підлозі чи на табуретці, пляшечка з гарячою молочною сумішшю стають причинами 70% опікових травм у дітей через недогляд дорослих.
До 70 відсотків – це опіки гарячою водою!
“Щороку до опікового центру 8-ої міської клінічної лікарні Львова госпіталізують понад 250 дітей з опіками різного виду та ступеня. До 70 відсотків – це опіки гарячою водою! Внаслідок опікової травми страждають усі системи організму. А при великій площі ураження дитина може навіть загинути через несвоєчасне подання допомоги. Аналізуючи опіковий травматизм, бачимо, що найбільше малюки обпікаються гарячою рідиною і полум’ям. А ці травми можна було б запобігти! Тож якщо у сім’ї є мала дитина, кожен член цієї родини має  зробити все можливе, щоби умови її проживання були безпечними!” – наголошує Ірина Микичак, заступник директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації.

Пильнувати, аби потім собі не докоряти!

Надійці вже одинадцять, вона живе з батьками у селищі неподалік Львова. Із дому майже не виходить – хіба що тільки на уроки. Серед однокласників друзів не має. “Ми готувалися до її першого дня народження. Я зняла із гарячої плити компот, щоби він вистиг, аж тут задзвонив телефон. За мить почула плач донечки – і все зрозуміла… Ніколи собі цього не пробачу… Надійка вилила на себе цілу каструлю компоту, що спричинило опіки більш ніж 30 відсотків тіла. Тоді, щоб урятувати їй життя, витратили тисячі доларів. Уже десять років поспіль їй роблять операції. Дитина росте, на місцях опіків утворилися рубці, які дуже болять, коли вона рухається. Їх треба “зрізати”, а це обходиться дорого…” 
Як уже розповідав “Пошті” Володимир Зуб, начальник охорони здоров’я Львівської міськради, за важкістю клінічного перебігу, складністю лікування, вартістю та наслідками опікова травма є однією з найскладніших у медицині. Лікування опіків у дітей не завершується етапом загоєння ран. 
Діти потребують складнішого лікування та більше оперативних втручань, аніж дорослі, тривалішої реабілітації
“Діти, які отримали опікову травму, ніколи не будуть цілком здоровими. Ті оперативні втручання, які їм проводили чи ще проводитимуть, спрямовані тільки на покращення якості життя! Але вони ніколи не будуть такими, як до травми… І це не залежить від професіоналізму фахівців чи якості проведених операцій. Ці діти потребуватимуть і психологічної підтримки. Особливо складно їм буде в підлітковому віці, коли формуються стосунки з протилежною статтю, а в них – видимі вади зовнішності. На жаль, опікові травми непередбачувані – від них можуть постраждати і міські діти, і сільські, і з благополучних родин, і з неблагополучних. Хоча, як правило, в останніх таке буває частіше. Запобігти їх легше, аніж лікувати! А батьки таких дітей усе життя будуть собі докоряти, що недогледіли…” – каже головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з організації надання амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям Мирослава Децик.

“Дитяча шкіра відрізняється від дорослої тим, що є набагато тоншою, тому  при дотику до гарячих предметів більшою є площа опіків, уражаються глибші шари шкіри. Відповідно діти потребують складнішого лікування та більше оперативних втручань, аніж дорослі, тривалішої реабілітації”, – зазначив “Пошті” Богдан Мальований, дитячий хірург Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “ОХМАТДИТ”.

Акцент на профілактику

Аби запобігти опіки в малюків, медики у 2016-ому на Львівщині робитимуть великий акцент на профілактику. Фахівці департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА спільно з колегами із Гарвардського медуніверситету розробили освітній проект “Зниження дитячого травматизму від опікової травми”. 
85 медичних працівників учитимуть батьків, як запобігти побутові травми. Навчання відбуватимуться в амбулаторіях сімейної медицини та в пологових будинках. Зараз розпочинається цикл навчальних семінарів-тренінгів для медичних працівників закладів охорони здоров’я.
Особливо складно їм буде в підлітковому віці, коли формуються стосунки з протилежною статтю
Розробив методику викладання цих лекцій керівник проекту з американського боку Геннадій Фузайлов, професор Гарвардського медуніверситету. “Основною ознакою моєї методики викладання є повторювання одних і тих самих правил запобігання опікових травм. Бо, як ми дослідили, українське населення не має потрібних знань. Зараз рівень опіків в Україні такий же, який був у Америці на початку сімдесятих років”, – зазначив він. 
Геннадій Фузайлов уже п’ять років приїжджає до Львова оперувати дітей і дивується, чому батьки не вберегли дитину. “Методика полягає у повторенні одного й того ж факту. Кілька років тому, коли ми намагалися розпочати цей проект, нам сказали, що населення вміє лікувати опіки. Ми опитували мам, чи знають вони, як убезпечити своїх дітей від опіків. Виявилося, що ні. Тому ми розробляли й адаптували її спеціально для України”, – пояснює він.   
З його слів, у США така освітня профілактична програма розпочалася в 1970 році. Її фінансувала не тільки держава, але й приватні підприємства. Кількість опіків окропом тоді суттєво зменшилася! “Зараз рівень опіків в Україні такий же, який був у Америці на початку сімдесятих років”, – каже медик. 
   
 Мирослава Децик  Богдан Мальований  Ірина Микичак

“Метою проекту є зниження дитячого травматизму від опікової травми і загострення уваги керівників у закладах охорони здоров’я на цій проблемі. Намагатимемося розповідати батькам простими словами про складні, навіть страшні речі”, – каже координатор проекту Мирослава Децик.
Дитячий хірург Богдан Мальований, один із відповідальних тренерів проекту, додав, що в економічно розвинених країнах після таких лекцій рівень дитячого опікового травматизму знизився на 20%. Окрім нього, відповідальним тренером у проекті є Мар’яна Іськів, аспірант Львівського інституту спадкової патології. Фінансують проект виключно позабюджетним коштом. 
Окрім проведення лекцій для батьків, фахівці працюють і над виготовленням соціальної реклами.

Україні до Америки далеко…

Та в Україні непросто і з лікуванням, і з реабіліта­цією. Виявляється, на освітні проекти держава коштів не передбачила, тож до справи беруться небайдужі медики. Зі слів Геннадія Фузайлова, успішне лікування опікових травм залежить від наявності професійних кадрів та рівня розвитку інфраструктури. 
У жодному разі не змащуйте місце опіку маззю, не віддирайте одяг від уражених частин тіла!
“В Україні починається проблема вже із транспортуванням пацієнта до клініки. Адже обпікаються не лише львівські діти, а й ті, що живуть у районах, в селах. До прикладу, в США для цього є вертольоти і майданчики для їх приземлення (вертольоти сідають буквально на клініку). А в нашій області… вісім реанімобілів, і вони можуть бути задіяні на якісь надзвичайні події. З держбюджету на утримання хворого упродовж доби може бути використана максимально тисяча гривень, натомість у Штатах – 10 тисяч доларів, не враховуючи консультацій та операцій. Ще однією проблемою є те, що в Україні не передбачені психологічні служби і соціальні працівники, які подавали б допомогу тим, що постраждали від опікових травм. У штаті обласної лікарні – лиш один психолог, а в районних їх у штатних розписах взагалі не передбачено. Щоби стан постраждалого внаслідок опікової травми покращився, до цілковитого видужання його повинна супроводжувати дисциплінована команда”, – розповіла Ірина Микичак.

Коли нещастя вже трапилось…

“Нема ради з тою дитиною: де не посій, там і вродиться!” – часто можна чути від більшості батьків або бабусь і дідусів, які залишаються пильнувати малюка. Та все ж про безпеку дитини треба дбати завжди. Найчастіше вже після нещасного випадку батьки розводять руками і виправдовуються: “А нам ніхто не казав…” 
“Маємо пам’ятати, що коли дитина вивчає навколишній світ, то бажає будь-що задовольнити свою природну цікавість. Вона ж іще не знає, де пече і як болить. Тому, щоби захистити малюка від нещасного випадку, можна навіть дати потримати йому горнятко з гарячим напоєм, але при цьому підтримувати це горнятко, аби дитина відчула, що воно пече, і не обпеклася”, – зазначив “Пошті” Богдан Мальований. – Проте якщо нещасний випадок уже стався, в жодному разі не змащуйте місце опіку маззю, не віддирайте одяг від уражених частин тіла! До приїзду “швидкої” накладіть асептичну пов’язку. Якщо опік неглибокий, промийте уражене місце прохолодною водою (не нижче десяти градусів)”.

Як убезпечити дітей від опіків

Запобігання опіків окропом (80% таких стаються на кухні або у ванній кімнаті)

• Не їжте і не пийте нічого гарячого, коли дитина сидить у вас на колінах або коли тримаєте її на руках. Діти тягнутимуться до горнятка, склянки або тарілки, аби подивитися, що в них. 
• Не ставте горнятко або чайник близько до краю стола.
• Не використовуйте звисаючих зі стільниць скатертин.
• Пильнуйте, щоби дроти електричних кип’ятильників і чайників не звисали. 
• Готуйте їжу на дальніх конфорках. Ставте каструлі та сковорідки ручками до середини плити.
• Використовуйте захисну решітку для плити, щоб ваша дитина не могла доторкнутися до гарячих поверхонь або ж перевернути на себе каструлі з гарячими стравами.
• Гасіть палаючу олію, прикривши полум’я кришкою. Ніколи не застосовуйте для цього воду!
• Молоко і каша, розігріті в мікрохвильовій печі, часто тільки видаються теплими, а насправді вони гарячі. Тому ретельно перемішуйте їжу і куштуйте її, перш ніж починати годувати дитину.
• Не залишайте на підлозі відер, каструль або тазів з гарячою водою – діти можуть перечепитися і впасти у них.
• Ніколи не наливайте у ванну тільки гарячу воду, контро­люйте температуру води спеціальним термометром.
• Не залишайте важіль змішувача в положенні “гаряча вода”. При відкриванні крана дитина може ошпаритися.
• Прилаштуйте до крана спеціальний термостат, який обмежує нагрівання води до 50°С.
• Не залишайте дитину саму під час інгаляції: вона може легко потягнути на себе зі стола посудину з гарячою рідиною разом із рушником.

Запобігання опіків полум’ям

• Ніколи не залишайте дитину саму біля відкритого вогню, палаючих свічок і т.д.
• Завжди ховайте сірники і запальнички подалі від дітей.
• Виходячи з кімнати, вимикайте праску і виймайте штекер з розетки.
• Відгородіть гарячі батареї, труби опалення і камінні печі решітками.
• Не кладіть у дитяче ліжко електроковдру. Немовля, маленька дитина не може сказати, що їй стає гаряче. Не накривайте лампу хусткою або папером.
• Клей також може спалахнути від найменшої іскри, якщо вступить у взаємодію з повітрям. Балончики з аерозолем не можна тримати поблизу відкритого вогню.
• Не варто ходити попелищем, навіть якщо здається, що багаття вже згасло. 
• Не забувайте: діти схильні наслідувати батьків у всьому!

Запобігання опіків електричним струмом

• Не запускайте повітряних зміїв поблизу ліній електропередач.
• Вимагайте негайного ремонту дефектних електропроводів, розеток.
• Оснастіть електричні розетки захистом від дітей і охоронним вимикачем, який спрацьовує при появі витоку струму.
• Не ставте електроприлади поблизу води.
• Не наближайтеся до опори високовольтних ліній електропередач та трансформаторних будок, електричних дротів, які лежать на землі.
• Не займатися екстремальним “серфінгом” на електричці. Навіть без прямого контакту зі струмоведучими проводами електрична дуга може вразити на відстані 1-2 метрів.

Запобігання опіків побутовими хімічними речовинами

• Мийні засоби і медикаменти зберігайте в недоступному для дітей місці.
• Отруйні або їдкі рідини в жодному разі не тримайте у пляшках з-під лимонаду чи води.

Перша допомога при опіках

• Негайно охолодіть місце опіку водою впродовж 10-15 хвилин. Вода при цьому повинна мати температуру не нижчу +15°С, інакше дитина може переохолодитися. Охолодження водою такої температури дає й знеболювальний ефект.
• Збити вогонь із дитини можна ковдрою.
• При ураженні електричним струмом насамперед необхідно розімкнути електричний ланцюг.
• Негайно викличте “швидку”, зателефонувавши на номер 103.
• У жодному випадку не обробляйте опік борошном, зубною пастою, олією чи спиртом. 
• Пам’ятайте, що дитина, яка обпеклася, перебуває в шоковому стані. Не залишайте її саму до прибуття “швидкої”. 
• Зверніться до лікаря, навіть якщо вам здається, що дитина отримала незначний опік, особливо якщо він поширився на обличчя, шию, кисті, стопи, промежину, суглоби. Не можна недооцінювати важкості опікової травми – внаслідок зневоднення та болю вона може спричинити швидке погіршення стану дитини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5372 / 1.69MB / SQL:{query_count}