Симпатії по-болгарськи

Деніца Каменова, "європейський" редактор "Дневніка" (Софія), про корупцію у болгарській владі, втрату європейських коштів та емоції болгар 

Деніца Каменова, "європейський" редактор "Дневніка" (Софія), про корупцію у болгарській владі, втрату європейських коштів та емоції болгар 

sekret.jpg

Сьогоднішнім гостем "Пошти" є болгарський редактор, журналіст провідної національної газети "Дневнік" Деніца Каменова, з якою ми записали інтерв'ю у столичній редакції її видання.

Якою стала Болгарія після двох років членства в Європейському союзі? Що справдилося в очікуваннях звичайних людей? Наскільки важкою була дорога до вступу і чому тепер відносини Болгарії з Європою такі напружені? Що відбувається у країні зараз, після того, як у листопаді минулого року Європейська ко­місія звинуватила частину болгарських чільників у корупції і відібрала акредитацію у фон­дів, що займалися управлінням європейських фінансових потоків?    

Наша співрозмовниця є фахівцем у висвітленні "європейської" тематики. В її кар'єрі - вісім років роботи на радіо "Франс Інтернаціональ". Останні три роки Деніца - редактор відділу "Європа" в газеті "Дневнік".

- Хто заснував Вашу газету і хто її фінансує?

- Півтора року тому половина акцій  належала медіа-холдингу з Німеччини. Але зараз це стовідсоткове національне болгарське видання.

- На яку цільову аудиторію розрахована Ваша газета?

- Це одне з найсерйозніших видань Болгарії, подібно до "Фігаро" чи "Файненшл таймс". Наша газета - правої орієнтації, має національний наклад 7-10 тисяч примірників. Це ділове щоденне видання, розраховане на серйозних людей: управлінців, бізнесменів, які приймають рішення. Маємо також і веб-сайт, який функціонує самостійно, з блоками інформації, якої немає у друкованій газеті.

- Як Ви готувалися до вступу Болгарії в ЄС? Як інформували своїх читачів?

- Ми дуже широко відображали європейську тематику. Були єдиною газетою, де був окремий  розділ "Європа". Ми висвітлювали процес перемовин на різних рівнях, не лише на політичному. До набуття членства у нас йшла низка матеріалів, які мали більш практичний, прагматичний рівень і показували, що реально змі­ниться, коли Болгарія стане членом Європейського союзу. Це була одна з ключових тем. 

- Чи сьогодні Ви так само активно показуєте людям, що насправді сталося після набуття омріяного європейського членства? Маєте зараз сер­йозні проблеми у відносинах з ЄС. Як суспільство на це реагує?

- Так, ми перебуваємо зараз у непростій ситуації. Маємо серйозні проблеми з ЄС, які поглиблюються. Болгарську владу - а саме тих людей, які причетні до управління  ресурсами  європейських фондів, звинуватили у корупції. Ці фонди безпосередньо взаємодіяли з нашими міністерством фінансів та міністерством регіонального розвитку. Європейська комісія попередила нас, що якщо Болгарія не виконає низки умов, то в агенцій, що розпоряджаються європейськими фінансами, відберуть акредитацію. У середині листопада минулого року комісія ви­рішила, що, незважаючи на всі спроби болгарської влади по­ліпшити ситуацію, цього недостатньо. Й акредитацію таки відібрали, що призвело до втрати країною великих грошей. 

- Як на ці звинувачення зреагували пересічні болгари?

- Коли Європейська комісія  вирішила відібрати акредитацію, 80 процентів населення, згідно із соціологічними  опитуваннями, погодилося з такими звинуваченнями.

- Власне, вони визнали те, що ними керують корупціонери? 

- Так.

- І чим завершилися ці звинувачення? Скільки порушено кримінальних справ за фактами корупції? Скільки чиновників сіли за ґрати?

- Кілька працівників дорожнього фонду пішли у відставку, але їх не судили.

- Чи є якийсь  фіксований термін, до якого Ви мали б по­ліпшити ситуацію? Зокрема, через унеможливлення  корупційних схем?

- Ні, жодних дат не встановлено. Є лише перелік умов, які ми повинні виконати. Якщо комісія вирішить, що цього достатньо, то Болгарія може знову подати заявку на акредитацію. Але це займає багато часу. Тому, з технічного боку, ці гро­ші вже втрачені. Правда, певним чином можна поліпшити ситуацію через освоєння кош­тів структурних фондів.

- Скільки загалом Болгарія може отримати від ЄС на розвиток пріоритетних напрямків у найближчі роки?

- У період 2007 - 2013 років ми мали б отримати близько 11 млн євро. Але це умовно, бо, як показує досвід, ніхто з нових членів Євросоюзу не може стовідсотково освоїти виділені кошти. 

- Які напрямки фінансуються першочергово?

- Землеробство, адміністративна сфера і ті галузі, які максимально цього потребують.

- Чи багато серед болгар було євроскептиків?

- Ні, не було взагалі. Проблема була в тому, що суспільство занадто довго чекало, і багато хто вірив, що другого січня 2008 року прокинеться в іншій країні. Зрозуміло, такого не сталося.

- Чи це була осмислена, виважена дискусія у суспільстві щодо вступу Болгарії? Чи просто перекидання аргументами "за" і "проти"?

- Дискусії не було взагалі. Болгари хотіли вступу. Іншої дороги наша держава просто не мала. Серед політиків дехто робив критичні зауваження, але ніхто не кидався лозунгами проти ЄС.

- А як змінилися настрої через два роки?

- Я не володію статистикою чи якимось фаховим аналізом. Проте загалом болгари задоволені.

- Але наскільки це було усвідомлене суспільством рі­шен­ня? Чи знаєте, чого насправді чекали люди?

- Зрозуміло, для більшості це було загальне чекання "кращого життя". Болгари розуміли, що у них є шанс жити так, як живуть люди у Західній Європі. Відкривалися нові можливості, кордони, бізнес. У нашому парламенті навіть немає партій, які б сповідували євроскептичні настрої. Дискусії бувають гострими, але це радше робочий емоційний діалог між опозицією і владою щодо  виконання  умов для отримання європейських тран­шів. Політики, проте, не ведуть жодних розмов про недоціль­ність вступу, чи то пак, вихід з ЄС.

Учора було надруковано звіт про експорт, де показано, скільки відсотків і якої продукції експортує Болгарія в інші 26 країн ЄС. Це була дуже показова картинка нашого спільного ринку, де ми є частиною великого цілого. Це від­криває перед нами дуже великі можливості, і головне - зуміти правильно ними скористатися. Так, у нас є великі проблеми з корупцією, але і правила, і кошти на боротьбу з цим явищем ми маємо саме відтоді, коли набули європейського членства. Тому вже тільки заради цього варто було б вступати в ЄС.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5014 / 1.61MB / SQL:{query_count}