Важко сперечатися, коли тебе вже ніхто не слухає. У такій ситуації опинилася зараз колишня перша леді США, сенатор-демократ з Нью-Йорка Гілларі Клінтон. Вона веде боротьбу за висунення кандидатом своєї партії на листопадових президентських виборах у США, але ті, що її оточують, поводяться так, немов її суперник, молодий темношкірий сенатор з Іллінойса Барак Обама, вже виграв перегони, відзначає ИТАР-ТАСС.
У понеділок вона змушена була нагадати всім, хто ще прислухається до її слів, що це не так. "Можна проголошувати себе всім, чим завгодно, але поки у тебе немає потрібного числа голосів, це нічого не означає", - сказала Клінтон в інтерв'ю одній з телестанцій в штаті Орегон.
У вівторок в цьому штаті, а також в Кентуккі відбудуться внутріпартійні первинні вибори. На них вирішуватиметься, кого з кандидатів делегації цих штатів підтримають на серпневому з'їзді Демократичної партії в Денвері. Вибраний на з'їзді новий лідер і поведе партію на загальні вибори. Для перемоги в Денвері кандидатові необхідно заручитися підтримкою 2025 делегатів.
Через особливості внутрішнього партійного виборчого процесу, що спирається на пропорційний розподіл голосів між переможцем і переможеним, зараз вже зрозуміло, що жодному з суперників у голосуванні у штатах, що залишилися, набрати заповітне число не вдасться.
Але також зрозуміло і те, що Обома, який веде перед, повинен переступити інший символічно важливий поріг - зібрати під своїми прапорами більшість делегатів, що обираються партійними делегаціями на місцях. Для цього йому необхідно додати в свою скарбничку за підсумками "праймеріз" в Кентуккі і Орегоні всього 21 з 103 депутатських мандатів.
У тому, що це йому вдасться, нема сумнівів: в Орегоні він взагалі має перемогти. На його недільний мітинг в Портленді зібралося дуже багато людей - до 75 тисяч. Деякі ентузіасти прибули на мітинг на байдарках і каное і спостерігали за тим, що відбувається в одному з місцевих парків з води.
Клінтон зараз може врятувати тільки масова підтримка так званих суперделегатів - партійних бонз, які мають персональні запрошення на з'їзд. Серед них все ще досить багато людей, які ще не визначилися і можуть вирішити результат боротьби на користь будь-якого кандидата. Але і вони поступово об'єднуються навколо Обами.
З минулого вівторка, коли той потерпів неприємну (хоч і очікувану) поразку в Західній Вірджинії, за нього, за підрахунками телекомпанії ABC, проголосували десять суперделегатів, за Клінтон - тільки один.
У понеділок "рать" Обами поповнилася і старим американським сенатором - 90-річним Робертом Бердом з тієї ж Західної Вірджинії. У сенаті він працює з 1959 року, є четвертою людиною в політичній ієрархії країни (після президента, віце-президента і спікера палати представників), має високий авторитет.
Правда, Берд свого часу був членом ку-клукс-клану, але в нинішній ситуації це тільки підсилює політичне звучання його заяви на підтримку Обами. Берд назвав його "блискучим молодим державним діячем", здатним вивести США з "дорогої авантюри в Іраку".
Обама випереджає Клінтон і за загальною підтримкою серед виборців. Він також має в своєму розпорядженні дуже великий передвиборний фонд. Що і може йому зашкодити, то тільки власна самовпевненість або... невдача.
На думку місцевих політологів, йому вже кілька разів надавалися можливості завершити боротьбу "одним ударом", але Клінтон якимсь дивом рятувалася з усіх майже безвихідних ситуацій.
Між іншим, зробити це їй допомагали основні для демократів виборці - жінки і немолоді білі чоловіки з невисоким рівнем освіти і доходів. Підтримка їх життєво необхідна Обамі - якщо не зараз, то у найближчому майбутньому, коли йому доведеться вести боротьбу з кандидатом республіканців, сенатором з Арізони Джоном Маккейном.