“А той третій празник – Святе Водохрестя”, – співаємо ось уже другий тиждень. Що ж стоїть за святом освячення води? Зі стихир, які співаються цього тижня на богослужіннях, дізнаємося, що перший празник (Різдво) – світлий, а другий (Богоявлення або ж, як його називають у народі, Водохреща) – ще славніший.
Подія, що відбулася на річці Йордан понад дві тисячі років тому, стала підтвердженням того, що “з нами Бог” – Той Самий, який нещодавно воплотився, прийшов до нас безпорадним Немовлям, аби згодом захистити нас від нас самих на Голгофі… Він спустився до дна людського єства, щоб освятити його Усім Собою, кожен закуток, навіть якщо ми все ще далеко від Нього…
Традиційно в день Богоявлення Господнього при кожній церкві здійснюється Велике освячення води на спомин того, як досконалий, без тіні гріха Христос ступив у води Йордану, щоби прийняти хрещення від Івана Предтечі. І якщо інші приходили сюди у покаянні, то Христос – аби визволити нас від усякого гріха.
Згідно з переданням, Йордан повернувся назад, віддаючи шану своєму Творцеві. Віримо, що через освячення води благодать Божа сходить на нас, щоби допомагати нам на шляху духовного сходження.
“Богоявлення – одне з найбільших свят церковного року, – розповідає “Пошті” отець Роман Тереховський, священик львівського храму Пресвятої Євхаристії. – Це свято водночас дуже інтимне, бо людина мимоволі застановляється над тим, яке місце Бог займає у її житті, причому у всіх його сферах. Це час, коли людина розкривається на дію Божої благодаті”.
Аби не забути про сакральний зміст Богоявлення, не звести його святкування до походу з пляшками-слоїчками по воду, “що зцілює”, священик радить напередодні приступити до сповіді та причастя.
“Невипадково до всіх великих свят ми готуємось постом і молитвою. Традиційно Богоявленню передує Пісна вечеря у колі родини (18 січня), а вже потім урочисте богослужіння в храмі”, – пояснює отець Роман.
фото: mydim.ua З празником Богоявлення Господнього тісно пов’язане Велике, або Йорданське водосвяття. В цей день навіть природа реагує на явлення Бога людині: вважається, що всі водойми стають водами Йордану, які освятив Своєю присутністю Христос.
“Прийнято думати, що в цей день вода у річках, причому вся, стає особливішою, аніж у інші дні. Священик молиться біля водойми, багато разів призиває Святого Духа, щоби Він зійшов, очистив і освятив воду, надав їй лікувальної сили з користю для душі й тіла: “Днесь йорданські води перетворюються на цілющі Господнім пришестям... Щоб освятилися води ці силою, діянням і зішестям Святого Духа”. “Щоб на води ці сходило очищальне діяння пресущної Тройці”. “Щоб була їм дарована благодать ізбавлення, благословення Йорданове, силою і діянням,
і зішестям Святого Духа”. “Щоб вода ця стала даром освячення, ізбавленням від гріхів, на зцілення душі і тіла і на всяку особливу користь”. “Щоб була вона на очищення душ і тілес усім, що з вірою черпають і причащаються нею”, – веде далі отець Роман Тереховський, цитуючи слова молитов із чину Великого водосвяття.
Освячену воду не треба зберігати – її треба використовувати! Це не реліквія!
Від найдавніших часів Церква вважає освячену йорданську воду великою святістю і приписує їй чудодійну силу для душі й тіла. Святий Іван Золотоустий у проповіді на свято Богоявлення каже: “У цей празник опівночі всі, зачерпнувши води, приносять її додому і зберігають увесь рік... І діється дивне явище: та вода у своїй істоті не псується від довготи часу, але, зачерпнута сьогодні, вона через цілий рік, а часто і два, і три роки зостається незіпсована і свіжа. І по такім довгім часі вона така, як і вода, щойно взята з джерела”. Грецька Церква для йорданської води має назву “велика агіасма”, тобто “велика святість”.
Про властивості йорданської води люблять оповідати в середовищі церковному і не дуже, коли вичерпуються теми для розмов при застіллі і коли намагаються подолати хронічні недуги... Щороку в цей день більшає “моржів” одного дня – пірнальників, які в погоні за здоров’ям готові в ополонку стрибнути.
“Не можна сприймати йорданську воду як якийсь магічний акт, мовляв, пірну в ополонку – і зцілюся, а відзавтра знову буду жити, як дотепер”, – застерігає священик. З його слів, для того, аби вода ця стала цілющою, людина повинна змінитися – прийти до Бога в покаянні і жити згідно з Євангелієм, виконувати заповіді. Тобто не можна, умовно кажучи, вистрибнути з теплого ліжка коханки в крижану купіль Йордану, зцілитися від раку і знову повернутися до тієї ж коханки. Спосіб життя має бути скерований у напрямку до Бога. Бо віра без діл мертва.
“Так, зцілення можна отримати в ополонці на Йордан, але повернутися до старої людини, до грішного способу життя – ні. Людина мусить змінитися, інакше буде покарана. Ми самі несемо відповідальність за зцілення. Якщо не будемо готові його прийняти, можемо понести й покарання, якщо зневажимо його поверненням до грішного способу життя. Тому не треба перетворювати Йорданське водосвяття на розвагу, щоб не зробити собі гірше. Стрибати в ополонку, бо всі так роблять, бо це розвага сучасних багатіїв, не варто, бо можна ще дужче захворіти. А зцілення обов’язково настане, якщо воно передбачене в Божому плані спасіння щодо кожної людини зокрема”, – каже співрозмовник “Пошти”.
Застерігає священик і від магічного сприйняття освяченої води: не варто робити з неї Бога, бо це вже нагадує магію. Не можна вірити у “святу воду” і весь наступний рік жити без церковних Таїнств. Бог присутній під видами Хліба і Вина цілий рік – було б бажання бути з Ним, а йорданська купіль – лише раз на рік… Зрештою, актуалізує йорданську воду саме спосіб мислення, простіше кажучи, наша віра. Тоді вода набуває цілющих властивостей для кожної конкретної людини, якщо людина ця мислить християнськими категоріями.
Не можна, умовно кажучи, вистрибнути з теплого ліжка коханки в крижану купіль Йордану, зцілитися від раку і знову повернутися до тієї ж коханки
Зі слів священика, його часто запитують про термін зберігання освяченої води. Скептики закидають вірянам, що все-таки вона з часом псується. “Таке буває, якщо посудина, в якій зберігають воду, була не зовсім чиста. Зрештою, освячену воду не треба зберігати – її треба використовувати! Це не реліквія! Наступного року воду освячуватимуть знову. А проводити експерименти з тривалістю зберігання не варто, бо освячена вода покликана допомагати віруючим в осягненні благодаті Божої, а не бути таким собі музейним експонатом”, – пояснює отець Роман.
Причому кількість випитої освяченої води не має значення, як і те, коли ми її набрали. Священик спростовує поширений міф про те, що хто першим набере освяченої води, той отримає більше благодаті. Не раз доводилося бачити, як деякі жінки, розштовхуючи всіх ліктями, прокладають собі дорогу через натовп, аби бути першими в черзі за тією “першою благодаттю”. “У Церкві має значення тільки одне змагання – за власну святість, яке не передбачає шкоди для інших. Тому не має значення, коли ви наберете води. Аби лише з вірою”, – підсумовує священик.
Жива вода?
Глобальний вимір свята Богоявлення підтверджують і науковці. Кілька років тому українські вчені з НАН України довели той факт, що йорданська вода цілюща і зберігає свої властивості, навіть якщо розвести її кип’яченою водою, змінює свою структуру!
“Спільно з професором Михайлом Куриком упродовж шести рокiв ми досліджували воду, проводили різні експерименти з нею, – каже “Пошті” фiзик Вiктор Жуков, науковий спiвробiтник Iнституту екологiї людини, який досліджував терапевтичну дію йорданської води на людський організм. – В якийсь момент ми зацікавилися освяченою водою. Я збирав зразки з різних храмів, різних святинь. Проте коли в якийсь момент ми стали досліджувати воду, набрану на Водохрестя з рiзних водойм, навiть тих, в яких не проводили освячення, здивувалися. Давали її учасникам експерименту (люди випивали воду впродовж п’яти-десяти хвилин, і пiсля цього їх обстежували за різними параметрами кожні пiвгодини). У такий спосіб нам вдалося з’ясувати, що стан внутрішніх органів (шлунок, печiнка, серце, нирки, кишкiвник) змiнювався! Причому в людей, у яких були патології внутрішніх органів, відбувалося те, що називається зціленням! Звісно, не моментально, а в міру надходження води від органа до органа: спочатку позитивні зміни відбувалися у стравоході, шлунку, підшлунковій, нирках, кишківнику. Діяла йорданська вода як ліки широкого спектра дії, у неї не було якихось виражених ознак ліків від певної недуги – вона зцілювала всі органи! Iмунна система органiзму починала ефективнiше працювати, учасники експерименту ставали спокійнішими, хвороби їх покидали. Причому не йдеться про якісь лабораторні умови зберігання води, ми нічого надзвичайного не робили, не зберігали її в срібному посуді, як вважають скептики”.
Йорданська вода – це ліки широкого спектра дії, вона зцілювала всі органи!
Українські вчені досліджували цілющі властивості йорданської води понад шість років. Всі отримані результати, які підтверджують це, зафіксували в статистичних звітах. Проте пояснення цього досі не мають…
“Важко сказати, хто автор цього дива… На початку експерименту я не вірив у те, що диво можливе, не був особливо віруючим, але те, що я побачив, змусило задуматися. Зрештою, Євангеліє написане мовою символів і метафор, воно не говорить мовою науки. Там немає пояснень сучасною мовою про те, чому так відбувається. На мою думку, оскільки людина складається на 72 відсотки з води, тому добре сприймає інформацію, записану в свяченій йорданській воді, яка ніби заміщує воду з негативним хвороботворним зарядом. Ніхто не займається цим питанням. Але ми знаємо, що вода – найбільший накопичувач енергії на планеті, вона має пам’ять. Її структура й питома провідність змінюються й під час молитви освячення, на неї впливає якесь невідоме космічне випромінювання. Причому спостерігається воно тільки в ці січневі дні – 17 або 19 січня. Тільки тоді! І тільки раз у році вода набуває нетипових цілющих властивостей. Причому зберігає їх аж до травня. Тому краще до цього часу її випити”, – радить науковець.
Ірина Березовська
“Пошта” вітає читачів з празником Богоявлення Господнього!
Нехай йорданська вода змиє усе, що заважає явленню Бога у вашому житті,
дарує мир і радість, освятить у клопотах серед буднів!