Цей рік подарував нам зустріч з праведним Митрополитом Андреєм Шептицьким. Впродовж року відбулося багато конференцій, конгресів, акцій і тематичних заходів, присвячених йому. Вийшли друком чимало чудових книжок про Митрополита: як серйозних наукових досліджень, так і популярних видань, як-от “До вас моє слово”, “365 днів з Митрополитом”, у тому числі й дитячих (ілюстрована книга-пригода “Шептицький від А до Я”).
Та найважливіше, що багато з нас пережили справді живу зустріч з Митрополитом, відчули, як Іванка Крип’якевич-Димид, що феномен Шептицького в тому, що він живий і нині: “Він дуже діяльний. До нього можна молитися, з ним можна розмовляти. Бо тут, на землі, він заглиблювався в усі ділянки життя… Тому кожен (бізнесмен, лікар, митець, вчитель) може звертатися до Шептицького, радитися з ним, вчитися у нього, молитися разом із ним”.
У важкий для нашої країни час випробувань українські Церкви підтримали та всіляко заохочували волонтерські поривання вірян. Чи не в кожній парафії відбувалися збірки коштів для потреб наших вояків, за які придбали медикаменти, обладнання, засоби захисту, транспорт тощо. На багатьох організовані пункти збору необхідних речей, плетення захисних сіток. Бажання допомогти ближньому, бути ближче до нього, відчути його потреби та відгукнутися на них – це так природно для християн. Це спосіб наслідувати Христа, сповняти Його заповідь любові, виявити свою християнську ідентичність, знайти себе.
Крім того, предстоятелі Церков усіляко заохочують вірян до участі у волонтерському русі. А Патріарх Філарет, предстоятель УПЦ КП, заснував медаль “За жертовність та любов до України”, яку отримали вже чимало активних волонтерів.
Велике паломництво
Цього року Львів сподобився прийняти величну християнську святиню – Мандиліон (обрус) із Едесси, більше знаний, як Спас Нерукотворний. За переданням, ним зцілився важко хворий цар Едесси, а зображення з’явилося, коли Ісус витер обличчя. Нерукотворний образ Господній зберігається у папській захристії Сикстинської капели. Щороку його виставляють для почитання після вечірні в п’яту неділю Великого посту в базиліці святого апостола Петра. Це вперше святиня покинула Ватикан!
З 30 січня по 15 лютого Львів став місцем паломництва тисяч вірян не тільки з України, а й з Польщі, Білорусі та інших країн. Люди по п’ять-вісім годин, а часом і більше, вистоювали на морозі довжелезні черги аби, доступивши до святині, засвідчити свою відданість Христові та принести Йому свої благання.
Запрошення для Папи
Наприкінці осені ми отримали ще одну нагоду сподіватися приїзду Святішого Отця в Україну: Президент України Петро Порошенко в рамках візиту до Ватикану мав аудієнцію з Папою Франциском. Після зустрічі Президент розповів, що офіційно запросив понтифіка відвідати Україну, і Папа це запрошення прийняв.
“Дуже зворушлива зустріч з Папою Франциском. Він запевнив мене, що ніколи не забуває про Україну і молиться за мир у нашій державі”, – повідомив Петро Порошенко після зустрічі і додав, що попросив Папу про завершення беатифікації Митрополита Андрея Шептицького і про початок цієї процедури щодо єпископа Степана Чміля, який був духовним наставником Папи у Аргентині.
Назустріч ближньому
Не полишає Церква і своїх дітей, які перебувають нині на передовій. Військові капелани, згідно з міжнародним правом, не мають права брати до рук зброю, але повсюди слідують за вояками, аби дбати про духовний, моральний стан учасників військового конфлікту.
“Маємо ситуацію, коли з обох сторін воюють люди віруючі, які намагаються зрозуміти, що цей конфлікт є трагедією людського життя, що це неприродно – вбивати іншу людину. Капелан допомагає знайти правильну відповідь на запитання тоді, коли запитань багато, а відповідей дуже мало. Війна інколи не дає вибору – треба приймати рішення відразу. Не приймеш рішення – його прийме хтось інший. Можеш загинути ти і ті, що біля тебе. Наші солдати моляться за мир і спокій, вони хочуть, щоб та війна припинилася”, – розповів “Пошті” військовий капелан Степан Сус, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла.
Двері Божого милосердя
З відкриттям Святих дверей у базиліці святого Петра у Ватикані 8 грудня – на празник Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці за григоріанським календарем – Папа Франциск офіційно відкрив Надзвичайний ювілейний рік Божого милосердя, який триватиме до 20 листопада 2016-го.
“Перейти через ці Двері означає відкрити глибину милосердя Отця, який усіх приймає й особисто виходить назустріч кожному!” – наголосив Святіший Отець у проповіді під час меси.
Урочиста інавгурація Ювілейного року Божого милосердя відбувалася з виставленою справа від престолу старовинною українською іконою “Милосердя двері” із українського греко-католицького собору Преображення Господнього, що в місті Ярославі у Польщі.
Варто зазначити, що ювілейні “двері Божого милосердя” відкриваються в кожній католицькій єпархії світу, аби віряни могли в цьому році увійти через них до Божого храму та відчути красу Божого милосердя.
Фото: zbruc.eu, cerkva.horodok.lviv.ua, УНІАН, president.gov.ua, elios.org.ua, АР