“Їде маршpутка, як велика собача будка”, – лунає в голові відома пісня Скрябіна. Ранкова маршрутка викликає особливі почуття у львів’ян. Усі відразу уявляють водія-хама, що вміє порахувати чотиригривневі купюри на двох ногах, поки вони ще стоять на зупинці, “шуварівську” бабусю, що з сумкою-кравчучкою зносить все на своєму шляху і знамените: “Передайте за проїзд”, – коли так бракує третьої руки. Звісно, це уявлення стереотипне, але погодьтеся, що не тільки вранці, а в будь-яку годину-пік у львівському громадському транспорті – боротьба за виживання.
Коли до маршрутки заходить вагітна жінка чи мама з маленькою дитиною, у наших молодиків різко відвертає шию вбік, а за вікном з’являються цікаві краєвиди від яких неможливо відвести очей…
Чи не найважче доводиться вагітним. Стояти у повній маршрутці чи трамваї на пізніх термінах можливо лише при міцному фізичному здоров’ї! А якщо самопочуття погіршується, то паморочиться в голові, у шлунку – нудота, слабкість в ногах і постійна тривога: “щоб ота повненька жіночка не притиснула до крісла, і щоб той мужчина з карнизом не вдарив випадково ним у живіт”.
Поступитися місцем жінці при надії, аби полегшити її становище, здогадається не кожен, а є й такі, що вперто не помічають її стану! Відтак у конкурентній гонитві за вільне місце вагітні жінки нечасто стають переможницями, тож доводиться винаходити інші методи боротьби.
Поступатися не варто відмовляти
“Право позачергового входу в автобус мають вагітні жінки, інваліди, пасажири з дітьми дошкільного віку, особи похилого віку” – сказано у постанові Кабміну “Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту”. Не всім відомо про таку постанову, та й не кожен, хто входить у вказані категорії, уміє нею послуговуватися як аргументом.

Частіше вірять у забобон, що не можна вагітній відмовляти, інакше вам не пощастить. Тому й на прохання дати місце, мало хто із забобонних галичан відмовить.
Тому такий забобон стає інколи непоганим “інструментом” для змагань у громадському транспорті. Бо, якщо “справжні” чоловіки не пропонують своє місце у транспорті, то жінка може попросити будь-кого це зробити. “Якщо мені важко стояти, а мого стану ніби й не помічають, попрошу поступитися місцем сама, адже не можна відмовляти вагітним” – розповідає “Пошті” майбутня мама Галина.
Та львів’янин Андрій вважає інакше: “Я багато подорожував по Європі і там не прийнято вимагати місця, вказуючи на якесь своє особливе становище. І навіть не тому, що там усі вагітні мають власні автомобілі чи живуть краще. Просто у них ментальність така – ніхто не хоче здаватися хворим і неповноцінним, як у нас за найменшої нагоди із себе таких вдають. Не кажу про моменти, коли жінка насправді погано себе почуває, звісно, вона про це тоді має повідомити. Але у нас вже починають зловживати. Піктограму навіть придумали – от дивина!”, – зазначає він.
“Везуть щось важливіше, ніж я: яйця чи ноутбуки”
У популярній соцмережі Facebook львів’янка Мирослава, котра зараз чекає дитину, закликала майбутніх матерів звернутися до міської влади з проханням запровадити піктограму зі зображенням вагітної жінки і помістити поряд зі знаком людей з обмеженими можливостями.
Ефективними піктограми будуть лише як аргумент, коли на них прямо вказати пальцем
“Уже двічі я на сьомому місяці вагітності поступалась місцем дівчині на дев’ятому, бо ніхто, крім мене, її не бачив. Це третя вагітність, яку чемно я вистоюю у транспорті, бо люди везуть щось важливіше, ніж я: яйця чи ноутбуки”, – скаржиться Мирослава, ініціатор піктограми.
Її підтримали близько півсотні жінок, що уже потрапляли в подібні ситуації. Але ставили й зустрічне питання: чи це допоможе? Бо якщо деякі (не говоримо про всіх!) громадяни вперто “не помічають” вагітної жінки, що стоїть над ними, то хто звертатиме увагу на піктограми? А за невиконання рекомендації ніхто не покарає!

“У міському транспорті створюються усі необхідні умови, щоб громадяни, зокрема, вагітні могли почувати себе комфортно і зручно. Є у кожному транспортному засобі піктограми зі зображенням людей з обмеженими можливостями, але вагітна жінка не підпадає під цю категорію. Просто у певний період життя їй буває важче, ніж іншим пасажирам їхати у транспорті. З власних спостережень можу сказати, що у Львові не є поширеною проблема, коли жінці, тим паче вагітній не поступляться місцем. Ініціативу піктограми з її зображенням, звісно, можна запровадити у Львові. Для цього варто звернутися до комісії з доступності при міській раді”, – розповів “Пошті” Віктор Щир, начальник управління транспорту та зв’язку Львівської міськради.
“Вже виходжу, можете повернути голову, бо шия стерпне!”
Багатодітна львів’янка Ольга їздила у львівському транспорті впродовж п’яти термінів вагітності й помітила упродовж цього часу, що найчастіше ставляться з розумінням і поступаються місцем старші жінки й середнього віку, які самі коли-небудь відчували подібне.
Серед старших чоловіків теж трапляється, а от студенти нечасто поступаються місцем. “Коли до маршрутки заходить вагітна жінка чи мама з маленькою дитиною, у наших молодиків різко відвертає шию вбік, а за вікном з’являються цікаві краєвиди, від яких неможливо відвести очей… Часом жартувала перед виходом: “Я вже виходжу, можете повернути голову, бо шия стерпне!”
Я багато подорожував по Європі і там не прийнято вимагати місця, вказуючи на якесь своє особливе становище
Соромитися попросити для себе місце у транспорті Ольга не рекомендує, бо насамперед для майбутньої мами важлива безпека її ще не народженої дитини, а на наших дорогах трапляються аварії, при яких такі категорії жінок найменш захищені.
“Навіть якщо стояти неважко, все одно потрібно подбати про свою безпеку. Насамперед, претендувати на пільгові місця, бо вони у транспорті влаштовані зручніше для виходу пасажирів. Важче стояти на ранніх термінах вагітності, коли “животика” ще не видно, але нудить і відчуваєте запаморочення. Можна по-людськи попросити, навіть не акцентуючи на цьому уваги і не пояснюючи. Просто “поступіться, будь ласка, місцем, бо погано себе почуваю”, – радить Ольга.
“Запровадити відповідні піктограми було б непогано. Але ефективними вони будуть лише як аргумент, коли на них прямо вказати пальцем”, – резюмує вона.
Шанхайський дизайнер створив промовисті плакати про те, чому обов’язково потрібно поступатися місцем вагітним у громадському транспорті. Hавіть, якщо ви втомлені, у вас похмілля чи важкість у шлунку чи інші причини, щоб зайняти місце – це все не настільки важливо, як вагітність.
На плакатах, створених у рамках рекламної кампанії одного з китайських виробників молочної продукції, написали такі слова: “Поступіться місцем тому, чия ноша є важливішою!”